Elképesztően izgalmas új kistestvérrel bővült a legsokoldalúbb kézikonzol!

Vannak ugyan kompromisszumok a korábbi verzióhoz képest, de első látásra a Lenovo Legion Go S egy nagyon jól összerakott hordozható PC, ami ráadásul nemcsak Windows 11-gyel, de SteamOS-sel is elérhető lesz májustól.
A videójátékok világában az utóbbi évek egyik legizgalmasabb fejleménye a kézikonzolok újraéledése. Ám ezúttal nem a klasszikus megoldások, mint a Nintendo DS vagy a PlayStation Portable és Vita dominálnak, hanem hordozható mini PC-k, amelyek beépített képernyővel rendelkeznek. Ezek az eszközök lehetővé teszik, hogy a játékosok számítógépes játékokat élvezzenek bárhol, bármikor, így új dimenziókat nyitnak meg a mobil szórakoztatás terén.
A sort a Steam digitális játékáruházat üzemeltető (és a Half-Life-játékokat fejlesztő) Valve nyitotta meg a Steam Deck névre keresztelt, kezdetben sokak által halálra ítéltnek nevezett eszközzel, ami végül annyira jól működő koncepciónak bizonyult, hogy a PC-s piac nagyágyúi sorra konkurenciát kezdtek állítani neki. Kezdésnek az Asus, aztán a Lenovo, de a buliból többek között az Acer és az MSI sem maradt ki.
A hordozható erőművek iránti kereslet egyértelműen növekvőben van, hiszen a közelmúltban az Asus is bemutatta a ROG Ally utódját. Ezen kívül a 2025-ös CES-en a Lenovo is reflektorfénybe került, amikor bemutatta a legsokoldalúbb újgenerációs kézikonzoljaként emlegetett Legion Go kistestvérét, a Legion Go S-t. Érdekesség, hogy ez a modell két különböző változatban válik elérhetővé a piacon.
Az eszköz formájában és egyes funkcióiban is különbözik a 2023-ban bemutatkozott elődjétől, a legfontosabb változást ugyanakkor az jelenti, hogy a Legion Go S két különböző operációs rendszerrel kerül forgalomba: lesz belőle SteamOS és Windows 11 változat.
A két variáns a hardvert illetően teljesen megegyezik, külsőre is csak a színükben térnek el, hiszen a Microsoft szoftverét a fehér változat, míg a Valve fejlesztését a sötétlila kiszerelés rejti. Különbség ugyanakkor nemcsak a burkolat árnyalatában van, hiszen a 16 gigabájt memóriával és 1 terabájt háttértárral szerelt SteamOS-es változat kezdőára 499 dollár (~200 ezer forint) lesz, míg a Windows 11-es modellért (az operációs rendszer licencdíja miatt) 599 dollárt (~240 ezer forint) kérnek.
Ezek a kedvezőbb árú modellek csupán 2025 májusában fognak megjelenni a piacon, míg a 32 gigabájtos verzió már január végén debütál. Jelenleg azonban csak Windows 11-es kiadás lesz elérhető, amelynek ára 730 dollár (~300 ezer forint) körüli összegben alakul.
Visszatérve kicsit a két különböző operációs rendszerre: azért nagyszerű, hogy a Lenovo ezt az utat választotta, mert ezzel sokkal szélesebb igényeket szolgál ki, mint a korábbi, pusztán Windows 11-gyel szerelt Legion Go modellel. Aki tényleg csak egy hordozható gépet szeretne, amin jól fut rengeteg PC-s játék, és nem érdeklik a Windows 11-gyel járó előnyök, azok megvásárolhatják a SteamOS verziót, ami sokkal kézikonzolosabb (már-már a Nintendo Switch-et idéző) élményt nyújt, ráadásul alacsonyabb áron. Akik viszont ennél többre vágynak, és játék mellett másra is használnák a gépüket (például munkára), azoknak ott a Windows 11-es változat, annak minden sokoldalúságával (teljes értékű operációs rendszer, rengeteg extra szolgáltatás) - és a szoftver azon hátrányaival is, amikről a korábbi tesztünkben részletesen írtunk.
A CES-en lehetőségem nyílt, hogy testközelből tapasztaljam meg az új eszközöket, amelyek az innovatív dizájnjuknak köszönhetően sokkal kényelmesebbek, mint a Legion Go. Azonban a kedvezőbb árért cserébe néhány dologról le kell mondani: például a hátlapból kihajtható támaszték, a Legion Go S modellek esetében az analóg karok és a gombokat tartalmazó oldalsó panelek nem levehetők, a kijelző mérete kisebb, és a felbontás is alacsonyabb, ráadásul a képfrissítési sebesség is csökkent.
Az új modell számos izgalmas fejlesztést hozott magával: az akkumulátor teljesítménye jelentősen javult, a D-Pad már nyolc irányban működik, és a hátsó ravaszok által bejárt út most kapcsolókkal állítható. Ráadásul a készülék súlya több mint 110 grammal csökkent az előző verzióhoz képest, ami igazán figyelemre méltó előny.
A rövid tesztelés során lehetőségem nyílt néhány játék kipróbálására, és bár nem tudok részletes értékelést adni, elmondhatom, hogy zökkenőmentesen ment minden. A kiállított modellek hibátlanul kezelték az előre letöltött játékokat, ami már az előző verziónál sem okozott gondot.
Az első benyomásaim rendkívül kedvezőek; a Lenovo valóban jó irányba terelte a Legion Go termékcsaládot. Személy szerint izgatottan várom, hogy hosszabb időn keresztül tesztelhessem a májusban debütáló SteamOS verziót.