Feltérképeztük, milyen árkategóriák várják a látogatókat a Balaton partján a nyári szezonra.


Árpa Attila végre megszólalt, és felfedte, mi vezetett a volt felesége, Tomán Szabina iránti kapcsolatuk megromlásához. "Akadtak olyan döntések és cselekedetek, amelyek...

A Szolnokról érkezett, a születésnapját a tóparton, férjével ünneplő Romanenko Irina meg is meglepődött, amikor kíváncsiságból körülnézett az interneten, milyen más szállások vannak még a környéken és nem talált egyet sem.

- Amikor hetekkel ezelőtt lefoglaltuk a szállást, még bőven volt választék. Most viszont teljes a káosz, a drága hotelben sincsenek már szabad szobák. Milyen szerencse, hogy időben gondoskodtunk róla, különben mi lett volna a születésnapom? - mondta az asszony, miközben elégedetten mosolygott.

- Nyáron is telt ház lesz a Balatonnál, ha nem ömlik az eső - véli Csobota-Kis Árpád turisztikai szakértő. - A tehetősebbeknek az otthonuk a Balaton, vagy nyaralójuk van itt. Ha ők vendégül látják a rokonokat, a barátokat, garantáltan forgalmat csinálnak az éttermekben, as parti büfékben. Mások azért jönnek, mert kedvenc városi törzshelyük éttermet nyitott a Balatonnál. És vannak azok, akik csak nyaralni akarnak belföldön, és közülük tízből kilencen nyáron a Balatont választja - sorolta a szakértő.

Van egy olyan társadalmi csoport, amely Csobota-Kis véleménye szerint még az inflációs időszakokban is képes megtölteni a Balaton környékét. Korábban évente akár négyszer is ellátogattak a legkülönbözőbb helyekre, legyen szó síelésről, wellnessről vagy nyaralásról. Most talán már csak három utazást engedhetnek meg maguknak, de az egyik úticéljuk mindenképpen a magyar tenger, a Balaton marad.

Viszont a nyári szünet költségei egyáltalán nem csökkentek, sőt, még drágábbá váltak.

A háromcsillagos szállodákban a főszezon alatt éjszakánként 30-70 ezer forintos áron lehet megszállni, míg a négycsillagosok esetében ez az összeg 70-140 ezer forintra rúg. Ez azt jelenti, hogy egy luxus egyhetes nyaralás egy pár vagy család számára akár 1 millió forintot is jelenthet. Azonban léteznek sokkal kedvezőbb lehetőségek is: panziókban vagy magánszállásokon jelentősen olcsóbban lehet megszállni. Júliusra a legolcsóbb szobák ára 18-20 ezer forinttól indul, míg a legtöbb hely 25-30 ezer forinttól érhető el, így a szállás költsége 175 ezer forint körüli összegre rúg. Ugyanakkor a partközeli panziók árai ismét megugranak, két fő részére már 100 ezer forint körüli árat kell kalkulálni, ami azt jelenti, hogy fejenként 300-350 ezer forinttal kell számolnunk a nyaralás során.

És akkor még nem ettünk semmit.

Balatonalmádi festői környezetében, a népszerű Jóbarátok Halsütödéjében egy közepes méretű hekk jelenleg 4200 forintba kerül, friss kovászos uborkával tálalva, ami a szezon kezdetére igazán vonzó ajánlat. A nyári hónapokban pedig a sajtos-tejfölös lángos ára 2300 forintra emelkedik, ami szintén csábító lehet a strandolók számára. Harmat János és párja, barátaikkal együtt, két kisgyermekükkel összesen 26 ezer forintot költöttek el, amelyért három adag halat, sült krumplit, friss kenyeret, uborkát, ropogós sült hagymakarikákat és üdítőit italt kaptak. Az élmény nemcsak az ízekről szólt, hanem a közös pillanatok varázsáról is.

A véleményük szerint ez a mennyiség igazán kedvező áron kínálkozik, ezért rendszeresen visszatérnek. Igaz, hogy nem magyar jövedelemből élnek – Ausztriában dolgoznak, és csupán a húsvéti ünnepekre látogattak el a Balatonhoz.

- Magyar átlagfizetésből ezt nem engedhetnénk meg magunknak. Ausztriában 2 ezer euró, úgy 800 ezer forint az átlagkereset. Az árak pedig majdnem azonosak a magyarországival - osztotta meg tapasztalatait Harmat János.

Csobota-Kis Árpád véleménye alapján nem a Balaton költségei magasak, hanem inkább a magyar bérek alacsony szintje a problémás tényező.

- Nemrég jártam Horvátországban, bőven szezon előtt, amikor még alacsonyabbak az árak. Az egyszerű tésztaétel, például a gnocchi, a spagetti átszámolva 6 ezer forintnyi összegbe kerül. Főételeket 8 ezer alatt nem nagyon lehet találni most sem - mondta a szakértő. - Utolsó este egy barátom megvendégelt egy tengerparti étteremben: a tintahalért, a tonhalsztékért, a salátáért, a két almafröccsért és egy kávéért 35 ezer forintnak megfelelő összeget fizetett. Az ásványvíz nemcsak az éttermekben, de a boltokban is dupla áron van, egy átlagos bor forintban számolva 4 ezer. Nem azt mondom, hogy a 700 forintos balatoni fagyi olcsó, de mielőtt valaki drágállja, nézze meg a többi ország árait és biztosan megdöbben.

A balatonfüredi sétányon tényleg ennyiért mérnek egy gombóc fagylaltot, onnan tíz perc sétára pedig a híres Kis Bergmann cukrászdában pedig még tavalyról maradt kint a 600 forintos ár, nyáron már ott is 650 lesz.

- Tudom, hogy valahol van már 800-ért is, néhány éven belül biztosan mindenhol átlépjük az 1000 forintos lélektani határt. Nem azért, mert a cukrászok valami úri huncutságnak gondolnák a fagylaltot, amivel le lehet húzni a vendéget, hanem ennyire megdrágultak a hozzávalók - magyarázta Bergmann Nándor cukrász. - A kakaó és a kávé már duplájába kerül, mint néhány éve, és az energiáért is rengeteget fizetünk, a fagylalt a folyamatos hűtés miatt a legdrágább cukrásztermék lett.

A forgalom alapján szinte fel sem tűnik, hogy egy családi fagyizás akár 5000 forintba is belekerülhet. Azonban a mesterek jól tudják, hogy ilyen árak mellett a gyenge minőségű termékek már nem tarthatják magukat a piacon. A magas árak természetesen szigorúan válogatják ki a kínálatot, így csak a legjobbak maradhatnak versenyben.

A külföldiek számára a fagyitól kezdve az egész Balaton varázslatos világát is megfizethetőnek találják.

A húsvét előtti napokat Balatonkenesén eltöltő osztrák barátok, Paula, Birgit, Christa és John, meglepődtek az éttermek kedvező árai láttán. Míg a szállodai árak lassan a nyugat-európai szinthez közelítenek, úgy vélik, hogy a helyi vendéglők igencsak pénztárcabarátok, és eddigi tapasztalataik alapján az ételek is kiváló minőségűek. Ezért már fontolgatják, hogy júliusban újra ellátogatnak, ezúttal Keszthely varázslatos környezetébe.

A Magyarországon tanuló fiatalok és a hozzájuk látogató családtagok egyre inkább felfedezik a Balaton varázslatos világát. Nem csupán a hagyományos lángosokat kóstolják meg, hanem bátran betérnek a prémium éttermekbe is, ahol különleges ízekkel ismerkedhetnek meg. Az ide költözők és látogatók egyaránt hozzájárulnak a balatoni turizmus fellendüléséhez, így a tó partján egyre több élmény várja őket.

Csobota-Kis Árpád kifejtette, hogy az Ausztriában és Németországban dolgozó emberek közül sokan a nyugat-európai jövedelmükből térnek haza nyaralni. Magyarországon az ingatlanok még mindig kedvező árúak a nyugat-európai árakhoz képest, ami tovább növeli a külföldiek érdeklődését az itteni vásárlások iránt. Amennyiben valaki már birtokába került egy háznak a nyugati vidéken, egyre gyakrabban látogat el a tóhoz, és egyre többször veszi igénybe a helyi szállodák és éttermek szolgáltatásait.

A tó körüli ingatlanok száma nem elegendő ahhoz, hogy a tulajdonosok nyáron megtöltsék a strandokat és a szálláshelyeket. Valóban ennyien tartoznak az elit köréhez? A szakértők véleménye szerint nem. A tipikus balatoni látogató inkább egy középosztálybeli család vagy pár, akiknek a havi bevétele összeadva legalább nettó 1 millió forintot tesz ki, és akiknek nem kell lakbért, lakáshitelt vagy autólízinget fizetniük.

Related posts