Megkaptuk a kormány új javaslatát, amelyben Orbán Viktor százmilliárdos összegekről hozott döntéseket.


Orbán Viktor miniszterelnök döntése értelmében a családok számára még szélesebb körben terjesztik ki az édesanyák adómentességét. Az Index által megszerzett kormányzati adatok alapján a két gyermekes édesanyákra vonatkozó szja-mentesség éves szinten 600-700 milliárd forintos terhet jelent a költségvetés számára. Emellett a háromgyermekes anyák élethosszig tartó adómentessége egy új és figyelemre méltó intézkedés, amely 2026-ra további 200 milliárd forintos kiadást vonhat maga után. Fontos azonban megemlíteni, hogy a kormányzati intézkedések ellenére a születési statisztikák nem mutatnak kedvező változást: tavaly Magyarországon a valaha mért legalacsonyabb születésszámot regisztrálták.

Orbán Viktor miniszterelnök szombati bejelentése alapján jelentős adókedvezmények várhatóak idén és 2026-ban. A csed és gyed után nem kell majd személyi jövedelemadót (szja) fizetni, és a két- és háromgyermekes anyák az élethosszig tartó szja-mentességet is megkapják. A nyugdíjasok pedig egy meghatározott összegig visszaigényelhetik az alapvető élelmiszerek után fizetett áfát. Most kifejezetten az szja-mentességre fókuszálunk.

Jelenleg minden 25 év alatti személy, valamint a 30 év alatti édesanyák az átlagbérig mentesülnek a szja-fizetési kötelezettség alól. A legfrissebb kormányzati intézkedések értelmében azonban a 30 év alatti édesanyák esetében eltörlik az átlagbérig terjedő korlátot. Ez azt jelenti, hogy a kedvezmény mértéke nem függ majd az anya jövedelmétől, és ami még figyelemre méltó, hogy a már meglévő gyermekek is igénybe vehetik az új jogszabály által biztosított előnyöket.

A következő fontos változás az édesanyák számára az, hogy amennyiben három vagy annál több gyermekük van, az adómentesség lehetősége mostantól életük végéig érvényes lesz, kezdve már októbertől. Ez a módosítás a korábbi négy gyermekszámot háromra redukálja.

Orbán Viktor szombaton bejelentette, hogy a kétgyermekes édesanyák számára életük végéig adómentességet biztosítanak, azonban ennek bevezetését lépcsőzetesen tervezik. Hétfőn tisztázódott, hogy a kormányfő az első lépésben a 40 év alatti anyukákra vonatkozóan érvényesíti ezt az intézkedést. Ez azt jelenti, hogy ha egy nő 38 éves és két gyermeke van, januártól már élhet az adómentesség lehetőségével. A 40 éves korhatárt viszont fokozatosan emelik majd, melynek részleteit szintén Orbán Viktor osztotta meg a nyilvánossággal.

A kormány a nők életkorát figyelembe véve vezette be a fokozatosságot, elkerülve az átlagbér vagy a gyermekek korának szempontjait. Orbán Viktor bejelentése alapján minden kétgyermekes édesanya adómentességet kap, de ennek hatályba lépése 2030-ra várható. "Logikai rendszerünk szerint a legfiatalabb édesanyákkal kell kezdenünk, mivel ők vállalják a legnagyobb anyagi áldozatot a gyermekvállalás során" - nyilatkozta egyik kormányzati forrásunk. Ezzel az intézkedéssel a kormány célja, hogy kifejezetten a fiatalokat ösztönözze további gyermekvállalásra az első mellett.

Ugyanakkor most az Index birtokába jutott a kormányzati számítás, amely alapján megszületett Orbán Viktor miniszterelnök döntése.

A Bankmonitor részletesen elemezte a csecsemőgondozási díjat, azaz a csed-et, amely a szülési szabadság időtartama alatt, azaz 24 hét (168 nap) alatt biztosít jövedelmet. A csed mértéke megegyezik a korábbi jövedelemmel, és csupán 15 százalékos szja-t vonnak le belőle. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint 2024 első három negyedévében a nők bruttó átlagkeresete 586 723 forintra rúgott. Ezzel a jövedelemmel egy kismama eddig 498 714 forint csed-et kapott kézhez. Az új tervek szerint azonban a kismama ténylegesen havi 586 723 forintot vehetne fel, ami átlagosan 88 008 forint növekedést jelentene a korábbi juttatáshoz képest.

A gyermekgondozási díj, vagyis a gyed, alapvetően a csed után igényelhető, és a gyermek kétéves koráig jár. A gyed mértéke a figyelembe vehető bér 70%-ának megfelelően alakul, de maximum a minimálbér kétszeresének 70%-át érheti el. Átlagos jövedelemmel rendelkező anyák esetében ez a maximális összeg lép életbe, amely jelenleg 407 120 forintot jelent. Ebből a jövedelemadó-előleg és a nyugdíjjárulék kerül levonásra. A 15%-os szja alapján a maximális gyed esetén 61 068 forint szja terheli a jövedelmet, ám a jövőben ezt az összeget nem vonják le.

Jövő januártól a legnagyobb szükségben lévő kétgyermekes családok édesanyái várhatóan mentesülnek az szja-fizetési kötelezettség alól. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az adókedvezmény a gyermekek számától függ. Nem számít, hogy a szülő által nevelt gyermek hány éves - emelte ki Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a hétfői tájékoztatón.

Korábban már megírtuk, egy család bruttó jövedelme átlagosan 1 268 180 forint volt 2024. I-III. negyedévében. A gyermektelen és a háromgyermekes családok nettó bevétele között több mint 300 ezer forintos különbség alakulhat ki 2026-tól, ugyanis amíg egy gyermektelen család átlagos nettó jövedelme 843 339 forint lesz adózás után, addig a kedvezményekkel segített háromgyermekes család nettó bevétele 1 177 347 forint lesz.

Orbán Viktor ezzel összefüggésben megjegyezte, hogy...

Az a vágyunk, hogy a gyermeknevelésre vállalkozó szülők ne szenvedjenek anyagi hátrányt azokkal szemben, akik nem döntenek a családalapítás mellett.

A háromgyermekes családok jövedelme akár 18,9%-kal is nőhet, ami jelentős támogatást nyújt számukra. A kétgyermekes háztartások esetében a várható jövedelemnövekedés körülbelül 14,07%, míg az egygyermekes családok jövedelme csupán 1,16%-os emelkedést mutathat. A családok a megnövekedett bevételeiket szabadon felhasználhatják: költhetik a mindennapi szükségleteikre, takarékoskodhatnak, vagy akár hitelt is felvehetnek. Például egy háromgyermekes család évente akár 1,1 millió forintot is félre tud tenni. Lakáshitel szempontjából a jelenlegi nettó jövedelmük alapján 53 millió forintos hitelt igényelhetnek, de az új szabályozások értelmében ez a keret akár 63 millió forintra is nőhet, ami komoly lehetőségeket teremt a lakásvásárlásban.

Zárásként érdemes megemlíteni, hogy az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) tavaly publikálta az A Society at a Glance című jelentését, amelyet a Portfolio is összefoglalt. Az OECD-tagállamokban az utóbbi évtizedek során folyamatos csökkenés figyelhető meg a termékenységi rátában. Míg 1960-ban ez a szám még 3,3 volt, 2022-re már csupán 1,5-re zsugorodott. Ez az 1,5-ös átlagos érték jelentősen elmarad a 2,1-es reprodukciós szinttől, amely a fenntartható népszaporulatot jelzi.

A 2024-es év első három hónapjában az élveszületések száma 9,1%-kal, míg április és május során 6,8%-kal csökkent a 2023-as év hasonló időszakaihoz képest. A nyári hónapokban, júniustól augusztusig, a csökkenés mértéke 14% volt, és az év utolsó negyedében, szeptembertől decemberig, 6,4%-os visszaesést tapasztaltunk az élveszületések terén, összevetve a tavalyi év azonos időszakaival.

A nőkre vonatkozó teljes termékenységi arányszám jelenlegi becslése 1,38, ami csökkenést mutat az előző év 1,51-es és a 2022-es 1,52-es értékéhez képest. Orbán Viktor véleménye szerint, ha 2010-ben nem alakították volna át a családtámogatási rendszert, akkor a helyzet még súlyosabb lenne: becslése szerint kétszázezerrel kevesebb gyermek született volna Magyarországon.

Related posts