A Parlament végre megszólalt a sürgős nyugdíjemelés ügyében: egyre több idős magyar áll szemben kilátástalan helyzetekkel - Pénzcentrum.

Januárban a nyugdíjak emelésének mértékét legalább 50%-kal magasabbra kellett volna állítani, mint amit a nyugdíjasok valójában kaptak. Az idei költségvetés ugyanis jelentősen alulmérte az inflációt, ami komoly hatással van az idősek megélhetésére.
A nyugdíjak januárban ismét alacsonyabb emelkedést mutattak, mint azt az infláció eddigi alakulása indokolta volna. A 24.hu beszámolója szerint az átlagnyugdíj körülbelül a nettó átlagkereset felét teszi ki. A KSH legfrissebb statisztikái alapján júniusban az átlagos fogyasztói árindex 4,6 százalékra rúgott, míg a nyugdíjasok esetében ez 4,7 százalékot mutatott. Az első fél évre vonatkozóan a fogyasztói árindex, mind az átlagos, mind a nyugdíjasok esetében, 4,8 százalékos növekedést jelzett.
A januári nyugdíjemelés mindössze 3,2 százalékos volt, ami arra utal, hogy a kormány a költségvetés tervezése során az idei inflációt ennyire becsülte. Ez azt jelenti, hogy a nyugdíjasok 1,6 százalékponttal alacsonyabb emelést kaptak, mint amire valójában szükségük lett volna. Ha figyelembe vesszük a jelenlegi gazdasági helyzetet, akkor elmondható, hogy januárban 50 százalékkal magasabb nyugdíjemelést kellett volna biztosítani az idősek számára, mint amit végül is kaptak.
Karácsony Mihály, az Országos Nyugdíjas Parlament vezetője hangsúlyozta, hogy a nyugdíjasok helyzete egyre aggasztóbbá válik. Szerinte a társadalom tagjainak megbecsülése csökken, ami miatt sok idős ember kiszolgáltatottá és leszakadttá válik. Ezen körülmények között egyre többük kerül méltatlan helyzetekbe. Karácsony arra figyelmeztetett, hogy a méltányosság érdekében sürgős lépésekre van szükség a kormány részéről.