Meloni és Orbán: Valóban olyan nagyszerű élmény Donald Trump barátjának lenni?

Donald Trump eddigi egy hónapja azok számára is letaglózó újdonságokat hozott, akik ideológiai partnerüknek tartják magukat. Közülük Orbán Viktor rezzenéstelenül tovább játssza a drukker szerepét, míg Giorgia Meloninak már leesett a tantusz.
A hollywoodi filmek világában gyakran találkozunk azzal a jelenettel, ahol a nagymenők végre befogadnak valakit, aki régóta vágyik arra, hogy bejárja a titkos körüket. Ahogy a történet kibontakozik, felfedezzük, hogy a csillogás mögött komoly belső konfliktus rejlik. Az új barátok, akik első pillantásra vonzóak és izgalmasak, valójában a főszereplő régi ismerőseivel ütköznek, akikhez egykor szoros kötelék fűzte. A hősünk kezdetben elfordul azoktól, akikkel valaha osztozott az álmokban és a nevetésekben, hiszen a csillogás és a státusz csábítóbbnak tűnik. Ám ahogy a történet előrehalad, egyre inkább ráébred arra, hogy az igazi értékek és kapcsolatok nem a felszínes barátságokban rejlenek, hanem azokban az emberekben, akik valóban ismerik és elfogadják őt. A végén, miután sokféle tapasztalaton megy keresztül, újraértékeli a múltját, és visszatér a régi társaihoz, akik mindig is mellette álltak, függetlenül attól, hogy milyen utakat járt be.
Giorgia Meloni valószínűleg hasonló érzéseket élhet meg az utóbbi időszak eseményei kapcsán. Az olasz miniszterelnök pár hónappal ezelőtt még úgy érezhette, hogy kihagyhatatlan előnyre tett szert azzal, hogy Donald Trump őt tekinti a legfontosabb európai szövetségesének (ezt mi, újságírók gyakran barátságnak hívjuk, noha lehet, hogy ez inkább félreértésből fakad). Azonban Trump utóbbi időszakban tapasztalt megnyilvánulásai már világossá teszik Meloni számára, hogy egy rendkívül kényelmetlen helyzetbe kerülhet: az a férfi, aki folyamatosan dicséri őt (mint például a múlt héten a Fehér Házban, ahol “fantasztikus nőnek” és “erős vezetőnek” nevezte), éppen azt az Európát támadja, amely egy politikai vezető számára nem csupán a legközelebbi közösséget jelenti, hanem a legfontosabb érvényesülési színterét is.
Az olasz miniszterelnök pártja, az Olasz Testvérek ugyan jobboldali populista, de maga Meloni személyesen jóban van Ursula Von der Leyennel és Manfred Weberrel is, annak ellenére, hogy más európai pártcsaládhoz tartoznak, és semmi viszálykodás nem várható a leendő német kancellár Friedrich Merzcel sem.
Meloni számára igazi csapdát jelent ez a helyzet, hiszen nemcsak a belpolitikai kihívásokkal kell szembenéznie, hanem a nemzetközi politikai legitimációját is meg kell őriznie. Ellentétben a Putyin-párti koalíciós partnerével, Matteo Salvinivel, és a tavalyelőtt elhunyt Silvio Berlusconival, ő nem csupán atlantista, hanem kifejezetten Kijev mellett áll. Ez az álláspontja sokat nyomott a latban a 2022 őszi olasz választások megnyerésében, és a Kijev iránti elkötelezettségét még akkor sem módosította, amikor Trump az utóbbi hónapban több Ukrajnával kapcsolatos diplomáciai tabut is lebontott.