Mikor érdemes öntözni a növényeket: reggel vagy este? A tapasztalt kertészek titkokat osztanak meg velünk.


Az öntözés a növénygondozás egyik legfontosabb alappillére. Noha elsőre könnyű feladatnak tűnik, a helytelen öntözési gyakorlatok súlyosan károsíthatják a növényeket. Az optimális vízellátás megteremtése érdekében érdemes figyelembe venni a növények igényeit és a környezeti tényezőket.

Bár egyes fajok jobban tűrik a szárazságot, mint mások, általánosságban minden növénynek szüksége van vízre a növekedéshez és fejlődéshez. A magas levegőhőmérséklet tavasszal és nyáron, amikor a növények a legintenzívebben nőnek, ahhoz vezet, hogy a talajból a nedvesség viszonylag gyorsan elpárolog, és pótolni kell a hiányát.

Fontos figyelembe venni a talaj típusát: az agyagos talaj kevesebb vízre van szüksége, mint a homokos, mivel hatékonyabban tartja meg a nedvességet. Ugyanakkor ez csupán egy a sok tényező közül, amelyek hatással vannak a növények öntözési szükségleteire.

Hosszú ideig tartó meleg időjárás esetén a legideálisabb, ha a növényeket naponta kétszer, reggel és este öntözzük. A nappali hőségben azonban érdemes tartózkodni a locsolástól, mivel a leveleken vagy virágokon megülő vízcseppek felerősítik a napfényt, ami égési sérüléseket okozhat a növényekben, és ezáltal gyengítheti őket.

Az öntözés gyakoriságát minden egyes növényfaj esetében egyedileg szükséges meghatározni. Míg bizonyos növények folyamatosan nedves talajt igényelnek, mások inkább kedvelik, ha időnként kiszárad a talajuk. A növények elhelyezkedése is kulcsfontosságú tényező: a déli, délkeleti vagy délnyugati fekvésű növények hajlamosabbak a gyorsabb nedvességvesztésre. Emellett a lejtős vagy ferde területeken növekvő növényekre is fokozott figyelmet érdemes fordítani, hiszen az ottani vízelvezetés eltérő lehet.

A tapasztalt gazdák véleménye szerint az ágyásokban termesztett zöldségek öntözésére a reggel a legideálisabb időpont. Ennek oka, hogy ilyenkor a növények a legjobban képesek felvenni a nedvességet, mielőtt a nappali hőség beköszönt. Különösen a forró nyári napokon érdemes elkerülni, hogy a zöldségek közvetlenül víz alá kerüljenek; a palántákat úgy kell meglocsolni, hogy csak a talaj kapjon nedvességet, a növények levelei és szárai pedig szárazak maradjanak. Így csökkenthető a gombás betegségek kialakulásának kockázata, ami különösen fontos a sikeres termesztéshez.

Related posts