Mindenki kétségbeesetten kutatja a választ a háború legújabb csodafegyverére, ám komoly kihívás vár rájuk.

Az orosz-ukrán konfliktus során egyre inkább előtérbe kerülnek a száloptikás kábelekkel irányított drónok, amelyek képesek ellenállni a klasszikus zavarási módszereknek. A harcoló felek folyamatosan új lehetőségeket kutatnak, hogy miként lehetne hatékonyan észlelni és megtéveszteni ezeket az innovatív eszközöket - számolt be róla a Forbes.
Az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktusban a drónok és az ellenük való védekezés technológiája kulcsfontosságú tényezővé vált. Mivel a hagyományos drónelhárító rendszerek többnyire a rádió és GPS jelek zavarásán alapulnak, mindkét fél olyan drónokat kezdett alkalmazni, amelyeket könnyű száloptikai kábeleken keresztül irányítanak. Ezek a "zavarásbiztos" eszközök egy orsóra tekert kábelt húznak maguk után, amely lehetővé teszi a folyamatos kommunikációt.
A száloptikás drónok elleni védekezés új kihívások elé állítja a hadseregeket. Mivel a rádiózavarás hatástalan ellenük, más módszereket kell találni a felderítésükre és kiiktatásukra. Az ukrán Kara Dag vállalat például akusztikus és vizuális jeleket befogó rendszerekkel próbálkozik. Az orosz Rádióelektronikai Ipari Minisztérium szintén hasonló megoldásokat keres.
Az akusztikus felderítés során a drónok propellereinek és motorjainak egyedi zajmintáit próbálják meg azonosítani speciális mikrofonokkal. Érdekes módon a száloptikás drónok általában hangosabb működésükkel kitűnnek a hagyományos modellek közül, ami segíthet az észlelésük folyamatában.
A legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a jelenlegi mikrofonok nem képesek hatékonyan megkülönböztetni a kívánt hangokat a háttérzajtól, ha a távolság meghaladja a száz métert.
A katonáknak tehát mindössze annyi ideje van fedezéket keresni, vagy a drónt megsemmisíteni, amíg az megtesz száz métert. Ez másodperceket jelent.
A vizuális észlelés szintén ígéretes módszer, de saját nehézségekkel küzd. A kis drónokat nehéz megkülönböztetni más repülő objektumoktól, ráadásul a száloptikát használó drónok általában alacsonyan repülnek.
Az infravörös technológia azonban segíthet: a száloptikai kábel visszaveri az infravörös fényt, ami lehetővé teszi teheti a felderítést.
Az akusztikus és vizuális megközelítések terén elengedhetetlen a kifinomult jelfeldolgozás. A gépi tanulás és a mesterséges intelligencia integrálása drámaian fokozhatja az észlelési folyamatok hatékonyságát.
Jelenleg egyik fél sem rendelkezik egyértelműen kidolgozott stratégiával a száloptikás drónok elleni védekezésre. Az, hogy melyikük lesz az első, aki hatékony megoldást talál, komoly előnyhöz juttathatja őket a harcmezőn. Ukrajna gyors innovációs potenciálja és Oroszország dróntechnológiai tapasztalata egyaránt kulcsfontosságú szerepet játszhat ebben a versenyfutásban.