Úgy tűnik, hogy 2024 a Föld eddigi legmelegebb éve lett, aminek hőmérsékleti rekordjait már hivatalosan is rögzítették.


Az EU Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálatának (C3S) adatai szerint az idei év szinte biztosan a legmelegebb év lesz, amit valaha feljegyeztek. Továbbá ez lesz az első olyan év is, amelynek átlaghőmérséklete több mint 1,5 Celsius-fokkal haladja meg az iparosodás előtti szintet, ami az éghajlati válság további súlyosbodását jelzi.

A C3S novemberi jelentése rávilágít arra, hogy a hónap globális felszíni átlaghőmérséklete 1,62 Celsius-fokkal haladta meg azt a szintet, amely a fosszilis tüzelőanyagok széleskörű elégetése előtt jellemző volt, és amely a globális felmelegedéshez vezetett. A szakértők előrejelzése szerint a 2024-es év 11 hónapjának adatai alapján a hőmérséklet-emelkedés várhatóan 1,60 Celsius-fok lesz, ami túlszárnyalja a 2023-ban mért 1,48 Celsius-fokos rekordot.

Samantha Burgess, a C3S igazgatóhelyettese kijelentette, hogy "most már szinte biztosra vehetjük, hogy 2024 lesz az eddigi legmelegebb év, és az első naptári év, amikor a hőmérséklet meghaladja az 1,5 Celsius-fokot. Ez nem feltétlenül jelenti a párizsi klímaegyezmény megszegését, de hangsúlyozza, hogy az éghajlatváltozás elleni hatékony fellépés sürgősebb, mint valaha."

A 196 ország által ratifikált párizsi klímaegyezmény kötelezi a résztvevőket, hogy az éghajlati katasztrófák következményeinek mérséklése érdekében a globális hőmérséklet-emelkedést 1,5 Celsius-fok alatt tartsák. Fontos megjegyezni, hogy ezt a célt évtizedes távlatban kell értékelni, nem csupán egyetlen évre vonatkoztatva. Mindazonáltal a jelenlegi trendek és a globális klímaváltozás előrehaladása miatt egyre inkább valószínűtlen, hogy hosszú távon meg tudjuk őrizni ezt a hőmérsékleti határt.

A Földet sújtó széndioxid-kibocsátás 2024-re várhatóan tovább nő, annak ellenére, hogy 2023 végén globális szinten elköteleződtek a fosszilis tüzelőanyagokról való átállás mellett. Ahhoz, hogy esélyünk legyen a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokra való korlátozására, a fosszilis energiaforrások kibocsátását 2030-ig 45 százalékkal kell csökkenteni. A legutóbbi koppenhágai klímacsúcson azonban nem tudtak megegyezni a szén, olaj és gáz használatának visszaszorításáról. A C3S adatai szerint 2024 novemberében már a 16. hónapja tapasztaltuk, hogy az átlaghőmérséklet átlépte az 1,5 Celsius-fokot a 17 hónapos időszak során. (Guardian)

Related posts