Fedezd fel velünk a különbséget: mi történik, ha a szemét a szelektív hulladékgyűjtőbe, vagy a vegyes hulladékba kerül!


Mégis, miért jobb, ha a műanyagot a szelektívbe dobom, mintha a sima kukába tenném?

Ha a műanyag a szelektívbe kerül, akkor esélyt kap arra, hogy új életet kezdjen. "Újrahasznosíthatjuk, új termékek készülhetnek belőle - így nem terheljük feleslegesen a környezetet, és csökkentjük a nyersanyag-felhasználást is. Ez a jövő. Ezzel szemben, ha a fekete "vegyes" kukába dobjuk, az a lerakóban végzi, vagy jó esetben az energetikai hasznosítóban, ahol elég áramot és hőt termel, de a körforgásba már nem térhet vissza." - mondta Runtág Tivadar, a MOHU operatív igazgatója, aki hozzátette, hogy pont ez a körforgásos gazdaság lényege: "A hulladék ne végállomás legyen, hanem egy új folyamat kezdete. Minden egyes helyesen elhelyezett műanyag csomagolással, lépésről lépésre haladva érünk közelebb ehhez a célhoz."

A szelektív gyűjtés ugyanakkor még a legkörültekintőbbek számára is okozhat időnként fejtörést, hiszen lakóhelytől függően eltérő előírások lehetnek érvényben, egyes hulladéktípusok pedig meglehetősen specifikusak. Sokan tudják például, hogy a szelektívbe alapvetően tiszta hulladékot kell tenni, ma pedig már egyes italcsomagolásokat visszaváltó helyeken, úgynevezett REpontokon gyűjtenek. De vajon mi a teendő, ha ételmaradékos joghurtos pohárral van dolgunk?

A konkrét ügyet tekintve fontos tisztázni, hogy a szemetet nem a REpoton kell leadni, mivel itt nem italcsomagolásról beszélünk. Ehelyett javasolt, hogy a szemetet először öblítsük ki, majd helyezzük el a műanyagok közé a szelektív gyűjtőben.

Ökölszabályként, általánosságban viszont elsősorban azzal érdemes tisztában lenni, hogy a szelektív gyűjtés már önmagában, az esetleges hibák dacára is óriási segítséget jelent a hulladékgazdálkodással megbízott MOHU-nak.

Semmi gond, ha néha egy-egy hulladék nem a megfelelő helyre kerül, hiszen a MOHU csapata gondoskodik arról, hogy a válogatás során ezeket kiszűrjék.

"Miután az elkülönítetten gyűjtött hulladék elhagyja az otthonokat vagy hulladékudvarokat, az anyagfajtától függően különféle válogatóüzemekbe érkezik. Itt a papírt, műanyagot, fémet vagy akár üveget anyagtípus szerint szétválasztjuk. - avat be a részletekbe Runtág Tivadar - Ezután következik a bálázás, majd a másodlagos nyersanyagként történő továbbítás újrahasznosító üzemekbe, ahol ezekből az anyagokból új termékek - például csomagolóanyagok, irodai papír vagy éppen kerti bútorok - készülnek. Ez az út csak akkor járható, ha a hulladék elég tiszta és jól szétválogatott - ebben óriási szerepe van a lakosság tudatosságának."

Runtág Tivadar több olyan mítoszról hallott, amelyek szerint "a kukásautó mindent összekever", ám ő határozottan cáfolta ezt a nézetet. "Ez korántsem igaz - mondta. - Munkatársaink csak azokat az anyagokat tudják egy helyen gyűjteni, melyek válogatása a telephelyeinken megfelelően meg van oldva. Ezért elengedhetetlen, hogy a lakosok által szelektíven gyűjtött hulladék is elkülönített formában érkezzen a válogatóinkhoz."

A MOHU operatív igazgatója, Runtág Tivadar, hangsúlyozta, hogy a válogatási folyamat a MOHU rendszerein belül egy alaposan kidolgozott, többlépcsős eljárás. „Az anyagok egy szalagrendszeren haladnak át, ahol a válogatás részben kézi munkával, részben pedig modern technológiák, például optikai szkennerek segítségével történik. Bár a gépi válogatók hatékonyságot hozhatnak, érdekes, hogy világszerte szinte mindenhol létezik egy végső kézi utóválogató szoba is, ahol a tapasztalt kollégák ügyes szemükkel kiszűrik azokat az elemeket, amelyeket a gépek esetleg figyelmen kívül hagytak.” – tette hozzá.

Ami viszont rosszul szelektált, erősen szennyezett vagy anyagában nem újrahasznosítható, azt sajnos ki kell venni a rendszerből. Ezeket a MOHU külön kezeli, például energetikai hasznosításra küldik vagy lerakóba helyezik el. "Ez nemcsak veszteséget jelent, hanem pluszköltséget és extra környezeti terhelést is. Ezért is kulcskérdés, hogy már otthon odafigyeljünk: a jól szelektált hulladék valódi értékké válhat - a rosszul szelektált viszont sajnos gyakran kárba vész" - Runtág Tivadar külön kiemelte, hogy

Fontos, hogy a gyártóktól kezdve a kereskedőkön át, egészen a fogyasztókig minden szereplő tudatosan és felelősségteljesen járjon el, mert a beruházások és fejlesztések akkor lesznek igazán eredményesek, ha a megfelelő szemlélet is jelen van.

A legegyszerűbb megoldás, ha ellátogatunk a MOHU hivatalos weboldalára, ahol megtalálható a "Mit hova dobjak?" című útmutató. Ez a segédlet részletesen bemutatja, hogy az egyes hulladéktípusok hova kerüljenek a gyűjtés során. Runtág Tivadar különösen hangsúlyozta, hogy érdemes a helyi hulladékgazdálkodási szolgáltató honlapját is átböngészni, hiszen ott információkat találhatunk a szállítási napokról, időpontokról, és más hasznos tudnivalókról is, mint például, hogy hová vihetjük a veszélyes hulladékokat vagy a lomokat. Ha pedig bármiben bizonytalanok lennénk, ne habozzunk kérdezni – mindig jobb utánaérdeklődni, mint hogy egy újrahasznosítható anyag rossz helyre kerüljön!

Related posts