A vasúti helyzet aggasztó - Magyarország a sereghajtók között kullog.


A MÁV idén nyáron már figyelmeztette a közvéleményt, hogy drámai mértékben megnőtt a vasúti balesetek száma 2024-ben a tavalyi évhez képest. Ezek a balesetek leginkább a vasúti átjárókban történnek, vagy akkor, amikor valaki figyelmetlenül a vágányokra lép, ami alapvetően nem a vasúttársaság felelőssége. Sajnos, sok esetben a balesetek tragikus kimenetelűek. A MÁV különféle figyelemfelkeltő kampányokkal és figyelmeztető táblákkal próbálja csökkenteni ezeket a számokat. A kihívások azonban jelentősek, mivel az 1000 kilométer vasútvonalra vetített balesetek átlagát tekintve Magyarország a legrosszabb helyezett országok között szerepel Európában (2012-2023 között). A Covid után ugyan tapasztalhattunk egy csökkenést, de úgy tűnik, hogy ez a kedvező tendencia most megtorpanni látszik.

Az elmúlt több mint tíz évben (2012 és 2023 között) Magyarországon 1 677 vasúti baleset történt az Eurostat adatai szerint. Ezek közé tartozik a más járművekkel való ütközés, a gázolások, valamint a kisiklások és a tűzesetek is. Érdemes megjegyezni, hogy az utóbbiak száma viszonylag alacsonynak mondható.

Az utóbbi egy évtized során a magyar vasúti pályahálózat hossza átlagosan 7 600 kilométert tett ki, amihez képest az 1 677 baleset rendkívül magas számnak számít. Kilométerre lebontva ez a második legrosszabb statisztika Európában, csupán Szlovákia mutatott ennél is kedvezőtlenebb eredményeket.

Jó hír ugyanakkor, hogy 2012 és 2023 között ez a szám csökkent itthon.

A Covid előtti időszakban Magyarország általában az európai rangsor alján helyezkedett el, ami az átlagos statisztikák tükrében nem igazán meglepő. Azonban 2023-ra a helyzet lényegesen javult, és hazánk már a felső harmadban található a baleseti statisztikák alapján. Érdekes megfigyelni, hogy a járványt követően Európa-szerte emelkedett a közlekedési balesetek száma, ugyanakkor ha az elmúlt évtizedet nézzük, a trend összességében csökkenő. A koronavírus-járvány hatása is érezhető, hiszen az egyes országok lezárásainak eltérő megközelítése befolyásolta a vasúti közlekedés mértékét, ami hozzájárult a statisztikák változásához.

Luxemburg kiemelkedő helyet foglal el az országok sorában, hiszen az utóbbi években szembetűnően magas számú vasúti baleset történt a területén, ami figyelemre méltó és aggasztó jelenség.

Az Eurostat adatai szerint 2012 és 2023 között 969 ember halt meg vasúti balesetben Magyarországon, a súlyos sérültek száma pedig 632. Súlyosan sérült személynek tekintenek mindenkit, aki 24 óránál hosszabb ideig kórházban volt a baleset következtében. Ezekben az adatsorokban nem szerepelnek az öngyilkosságok, vagy öngyilkossági kísérletek.

A vasútvonalak hossza alapján, ha a halálos balesetek számát vesszük figyelembe, Magyarország Szlovákia után a második helyen áll a 2012-2023 közötti időszakban. A súlyosan sérült személyek tekintetében viszont "csupán" a negyedik legrosszabb helyezést értük el.

A 2024-es vasúti balesetekkel kapcsolatosan még nem áll rendelkezésünkre átfogó információ, de a MÁV év végi beszámolója alapján már most is tudható, hogy tavaly legalább 70 baleset történt a vasúti átjárókban, amelyek közül tizenöt tragikusan végződött, életet követelve. Ez a szám csupán a balesetek egy szegmense, így nem állítható párhuzam a korábbi adatokkal. Azonban a MÁV említi, hogy az adatok alapján növekedést tapasztalhatunk, ami arra utal, hogy 2024-re megszakadhatott a balesetek számának csökkenő trendje.

Related posts