Navracsics Tibor kifejtette, hogy Lázár János egy impulzív természetű személyiség. Az ilyen jellemzőkkel rendelkező emberek gyakran gyorsan reagálnak az őket körülvevő eseményekre, ami feszültséget és dinamikát hozhat a politikai diskurzusba. Az ilyen típ


Jövőre Magyar Péter és Orbán Viktor küzd majd a miniszterelnökségért, és Orbán Viktor fog győzni - mondta Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter, aki az Ötpontban podcast vendége volt. Elmondta, hogy a Fideszen belül nem hallott olyan pletykákat, hogy ne Orbánnal futnának neki a 2026-os választásoknak, ilyesmiről csak a sajtóban olvasott.

Amikor arra a kérdésre keresték a választ, hogy mi történne a Fidesz-táborral, ha Orbán Viktor nem lenne a vezetője, Navracsics Tibor kifejtette, hogy erről nem tud biztosan nyilatkozni, de úgy véli, a tábor létszáma mindenképpen csökkenne. Szerinte, ha Orbán eltávozna a politikai porondról, bizonyos csoportok elveszítenék a kapcsolatot az új vezetőséggel, így az identitásuk sérülhetne. Navracsics hangsúlyozta, hogy a Fidesz egy olyan nagy néppárt, amely elsősorban a középkorú és idősebb generációk bizalmát élvezi. A házigazda, Dull Szabolcs ekkor rákérdezett, hogy ha Orbán pozíciója ennyire stabil, akkor miért van szükség arra, hogy Lázár János az ország különböző pontjait járja, és olyan témákról beszéljen, amelyek nem tartoznak közvetlenül a minisztériuma hatáskörébe.

Lázár János mindig is kiemelkedő szereplője volt a politikai eseményeknek, és nagy figyelmet fordított arra, hogy tevékenységei ne maradjanak észrevétlenek. A kormányinfók során ügyesen igyekezett emlékezetes, ütős mondatokat csempészni az üzeneteibe, hogy az újságírók figyelme rá irányuljon.

Lázár Jánost a politikai ösztöne vezeti arra, hogy országszerte tartson gyűléseket, mint ahogy mást is. Aktuálisan más nem fektet ennyi pénzt a gyűlései meghirdetésébe

- tette hozzá Navracsics, miközben az interjú során többször is finoman bántalmazta Lázárt a megjegyzéseivel.

A magyar kormány legmeghatározóbb miniszterei között nem szerepel Nagy Márton, Szijjártó Péter, Rogán Antal és Gulyás Gergely, akiket erős figuráknak tart. A saját szerepét szakminiszterként definiálta. Gulyás Gergely ereje nem a hatalomjátszmákban rejlik, hanem abban a képességében, hogy képes hatékony együttműködést kialakítani a gyakran rivalizáló politikai szereplők és tárcák között, és őt mindenki elfogadja. Lázár is erős ember a maga módján, de Navracsics számára jelentős nyomásként élhető meg, hogy a közlekedési fejlesztések nem valósultak meg.

Ezt követően kitért kettejük személyes konfliktusára is:

Lázár Jánossal egy elhúzódó, igazságtalan vita áll fenn közöttünk. A miniszteri pozíciómból fakadóan, amikor egy rendezvényen találkoztam Márki-Zay Péterrel, ő azonnal támadásba lendült. Elfelejti azonban, hogy tavaly ő maga is közös sajtótájékoztatót tartott Péterrel, ahol a két politikai tábor összefogásáról beszéltek. Ezt a helyzetet méltánytalannak tartom, és addig így is fogok vélekedni, amíg Lázár János nem mutatja ki, hogy megbánta a kijelentéseit. Múltbeli esetekben már bocsánatot kért a tetteiért, ami arra utal, hogy hirtelen haragú emberként néha elhamarkodottan reagál.

Hozzáfűzte, hogy ilyen helyzetekben mindig képes volt a megbocsátásra.

Szóba került a Lázár által a közbeszédbe emelt fideszes luxizás is. Navracsics elmondta, hogy ő maga nem egy luxizós ember, középosztálybeli életvitelt folytat. "Ebből fakadóan nem tudom elképzelni azokat a csábító erőket, amelyek engem arra bírnának, hogy Ferrarit vegyek magamnak, vagy többmillió forintos ruhát, vagy egy vadászkastélyt" - mondta Navracsics, aki aligha véletlenül zárta a Lázár nevéhez tapadt vadászkastéllyal a sort.

Dull Szabolcsnak arra a kérdésére, hogy Tiborcz István, Mészáros Lőrinc és Lázár életvitele árt-e a Fidesznek, Navracsics azt felelte, igen, árt.

Vannak olyan emberek, akiket joggal zavar, hogy a vagyoni és területi különbségek ennyire szembetűnőek, és ezt a saját választókerületében is tapasztalja. Véleménye szerint ezek a jelenségek kárt okoznak a Fidesznek, de nem biztos abban, hogy a luxus életmód kérdése kulcsfontosságú lenne. Ő maga inkább antikváriumokba jár, és a hétköznapi emberek életét éli meg, távol a fényűzés világától.

Navracsics véleménye szerint a Fidesz problémája nem csupán Magyar Péter személyében rejlik, hanem inkább abban a hangulatban, amelyet ő megtestesít. Kiemelte, hogy Magyar Péteren kívül más Tisza Párti politikusokat nem lát jelentős szereplőként, sőt, szerinte a Tisza Párt inkább médiajelenség, mintsem valós politikai erő. Emlékeztetett arra, hogy egyszer találkozott Magyarral a jelenlegi kormány beiktatási ünnepségén, ahol Varga Judit volt igazságügyi miniszter férjeként jelent meg, de a köztük zajló beszélgetés csupán néhány mondatra korlátozódott.

Kifejtette, hogy 2026-ban is kitart amellett, hogy egyéni jelöltként próbálja ki magát, és nem kíván szerepelni a pártlistán. Azt is hangsúlyozta, hogy nem törekszik arra, hogy miniszterelnöki pozíciót töltsön be.

Navracsics a Fideszen belüli pozícióját úgy értékelte, hogy bár volt idő, amikor a politikai spektrum közepén helyezkedett el, mára a szélek felé tolódott. "A mainstream politikai irányzat nem ott található, ahol én állok. Én ennek a polgári eszmeáramlatnak az egyik képviselője vagyok. Nálam is tapasztalható volt némi jobbra tolódás, de nem annyira, mint a Fidesz esetében. A párt, amely egy jobbközép politikai formációból indult, mára kifejezetten markáns jobboldali képződménnyé vált, míg én inkább a jobbközép határán maradtam. Az elnökségi üléseken sok vitát folytattam, és a folyamat összessége egyértelműen mutatja, hogy alulmaradtam" - fogalmazott Navracsics.

A napirendről levett ellehetetlenítési törvény kapcsán elmondta, hogy számos módosító javaslat érkezett. Az átláthatósággal kapcsolatos elemeket támogatja, azonban a vegzálás lehetősége teljesen elfogadhatatlan számára. "Ha egy törvény olyan kereteket teremt, amelyek politikai üldözést vagy szubjektív megítélést tesznek lehetővé, akkor azt nem lehet elfogadni. Ha mindenképpen lista készítése válik szükségessé, annak pontosnak kell lennie, vagy biztosítani kell a bírói jogorvoslat lehetőségét. Továbbá nem értek egyet azzal sem, hogy az idén összegyűjtött 1%-os támogatást a szervezetek ne kapják meg."

Van vita erről a Fideszen belül elég rendesen

- mondta a miniszter.

A gyülekezési jog korlátozásával kapcsolatos jogszabály nem zárja ki a Pride rendezvények lehetőségét – véli Navracsics. Az, hogy a meleg közösség nem vonulhat az Andrássy úton a jogaikért, nem jelenti azt, hogy más helyszíneken ne tarthatnák meg az eseményeiket. A politikus úgy gondolja, hogy ez a helyzet nem vezet Magyarország uniós kilépéséhez, azonban a leginkább aggasztó tényező számára a magyar kormány és az Európai Unió intézményei közötti kommunikáció fokozatos megszűnése.

Related posts