Négy kulcsfontosságú tényező, amit Orbánék 2024-ben alaposan félreértettek 1. **Gazdasági Realitás**: A kormány gazdasági előrejelzései sok esetben optimistábbak voltak a valóságnál, figyelmen kívül hagyva a globális piaci trendeket és a belföldi infláci


Az Orbán-kormány rendkívüli optimizmussal vágott neki a 2024-es évnek, tele voltak ambiciózus tervekkel: elrugaszkodás, felpattanás, költekező lakosság és szárnyaló GDP - ezek voltak a szlogenjeik. A valóság azonban más irányba terelte a dolgokat, és a kabinetnek újabb technikai recesszióval, csalódást keltő makrogazdasági mutatókkal és súlyos fiskális kihívásokkal kellett szembenéznie. Az év során gyakorlatilag a kormányzati várakozások teljesen ellentétes irányba mozdultak el, pedig a helyzet alakulhatott volna kedvezőbben is, ha a tervezés felelősebb és konzervatívabb keretek között zajlik. Kulcsfontosságú momentum lett volna, ha a következő évi költségvetéseket nem a nyár elején, hanem sokkal korábban állítják össze és fogadják el. Ez a késlekedés önmagában is komoly tervezési hibát jelentett, különösen egy olyan bizonytalan időszakban, mint amilyen a jelenlegi.

Bár kétségtelen, hogy idén is hiába halasztották az év végére a költségvetés benyújtását és elfogadását, a következő évhez való hozzáállásuk némileg hasonló maradt, mint az ideihez: a várakozásaikat egyfajta buzgó optimizmus övezi. Ismételten egy fantasztikus évről, lendületes növekedésről és pezsgő gazdaságról álmodoznak, miközben sem az EU, sem az OECD nem osztja azt a grandiózus víziót, amit Orbánék a magyar gazdasági csodáról festenek.

Visszakanyarodva 2024-hez, amikor Orbán Viktorék 2023 nyarán megálmodták 2024-et, néhány dolgot nagyon

2024 egy olyan év volt, amely minden szempontból különlegesnek számít: a kormány már az év első hónapjaiban ráébredt, hogy a dolgok nem éppen a tervek szerint alakulnak. Ennek következtében tavasszal konkrét lépéseket tettek a helyzet kezelésére. Ez számos intézkedést vonzott magával: megemelték az éves hiánycélt, hogy több rugalmasságot nyerjenek a költségvetés terén, és bejelentettek olyan megszorításokat, amelyek célja a gazdasági helyzet kiigazítása volt. Néhány héttel később pedig nyíltan elismerték, hogy a várva várt 4 százalékos gazdasági növekedésből nem lesz semmi. Májusra már csak 2,5 százalékos bővülést tartottak reálisnak.

Néhány hónappal később, a második negyedéves GDP-adatok fényében, ismét felülvizsgálták a véleményüket, és július végén már 1,5-2 százalékos gazdasági növekedést tartottak elképzelhetőnek. Ám amikor megérkeztek a harmadik negyedéves gyenge GDP-statisztikák, kénytelenek voltak visszafogni előrejelzésüket, egészen 0,8 százalékra. Ez azt jelenti, hogy a tavaly nyári költségvetés, amely a stabilitás biztosítását célozta, egy kulcsfontosságú alapelve máris komoly eltérést mutatott.

Related posts