Néhány óra múlva történelmi mérföldkőhöz érkezik Románia és Bulgária, hiszen végre csatlakoznak a schengeni zónához.


Az EU megszavazta, hogy 2024. december 12-én megszűnjön a Romániával és Bulgáriával közös belső szárazföldi határellenőrzés.

Már csak néhány óra és megnyílnak a román és a bolgár belső határok, amikor a két ország csatlakozik a schengeni térséghez, amely több százmillió uniós polgár számára biztosítja a szabad mozgást.

Románia és Bulgária közös törekvése az útlevélmentes Schengeni térséghez való csatlakozásra december elején elérte a célját, miután az Európai Unió belügyminiszterei véglegesen támogatták a régóta vágyott státusz megszerzését. Ez a lépés a két ország számára fontos mérföldkövet jelent a nemzetközi integráció és a szabad mozgás irányába.

Az év kezdetével a légi és tengeri határokon feloldották az ellenőrzéseket, így szabadabbá vált a közlekedés.

A két ország 2025. január 1-jétől teljes jogú tagként lép be a Schengen-övezetbe, ezzel véget vetve annak a hosszú folyamatnak, amely 2011-ben indult, amikor az Európai Bizottság első alkalommal ismerte el, hogy készen állnak a csatlakozásra.

A sorok hossza akár kilométereket is elérhetett, ám mostantól a Románia és Bulgária közötti 30 szárazföldi határszakasz történelmi jelentőséggel bír. Az okmányok ellenőrzése azonban egy ideig még véletlenszerű mintavétel alapján fog történni, hogy elősegítse a bűnmegelőzést.

A románok nagyon örülnek ennek a döntésnek. Arra számítanak, hogy rengeteg időt spórolnak majd meg, amikor autóval külföldre utaznak, hiszen nem kell majd órákat várakozniuk a határellenőrzésnél.

A hosszú sorban állás azonban leginkább az áruszállítókat érinti, akik akár napokat is eltölthettek a határellenőrzésen, időt és pénzt veszítve.

Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozását Ausztria 2023-ban megakadályozta, az illegális migrációval kapcsolatos aggályokra hivatkozva. Bulgária Hollandiától is elutasító szavazatot kapott.

Románia 2011-től kezdett tárgyalásokat a schengeni térséghez való csatlakozásról, amikor az ország hivatalosan is teljesítette a csatlakozási feltételeket.

A schengeni térség, amely az európai integráció talán egyik legismertebb és legfontosabb eredménye, jelenleg 29 államot ölel fel, és körülbelül 450 millió ember életét érinti.

Related posts