"A drogfogyasztás nem szűnik meg teljesen, csupán kevesebb ember jut el a kezeléshez."

Európa eddig legszigorúbb drogtörvénye továbbra is szigorodott, és az Orbán-kormány a problémát kizárólag rendészeti intézkedésekkel kívánja kezelni, miközben az egészségügyi és szociális ellátórendszer válságos állapotban van. Dr. Szemelyácz János addiktológus véleményét kértük ki a helyzetről. A drogügyi kormánybiztos, aki több ígéretet tett, sajnos nem reagált a kérdéseinkre.
Az olcsó, mérgező kotyvalékok, szintetikus szerek elárasztották az országot. Ezt meg kell fékeznünk. Bármi áron. Szó szerint bármi áron
Orbán Viktor februárban, a miniszterelnöki évértékelő beszédében hangsúlyozta, hogy...
A kormány azóta látványos hadjáratba kezdett a kábítószer-kereskedők és -fogyasztók ellen.
A fogyasztók és a dílerek üldözésére láthatóan megvan a politikai akarat, a kérdés az, hogy mihez kezdenek azokkal, akik fennakadnak a rendőrség hálóján. Más szóval: megtámasztják-e a rendészeti eszközökre épülő drogpolitikát prevenciós programokkal, megerősített ellátórendszerrel? A témában Dr. Szemelyácz János addiktológust, az INDIT Közalapítvány szakmai vezetőjét, a Magyar Addiktológiai Társaság elnökét kérdeztük.
Fontosnak ítéltük, hogy a cikkünkben szerepeljen a drogügyi kormánybiztos véleménye is, aki a legszigorúbb törvénytervezetet jegyzi, azonban szakmai háttérrel nem rendelkezik a területen. Horváth Lászlót már április első hetében megkerestük egy interjú lehetőségével, de...
Az előre egyeztetett időpontokat négy alkalommal mondta le, különböző indokokra hivatkozva.
Végül, a kollégája kérésére, egy alapos kérdéssort küldtünk el neki emailben, de sajnos ezúttal sem kaptunk választ.
A Fidesz Heves vármegyei parlamenti képviselőjének jutott tehát a feladat, hogy leszámoljon a drogbiznisszel. A kábítószer-kereskedelem elleni kormánybiztos korábban a nemzeti lovas stratégiáért és a magyar-mongol kapcsolatokért felelt, és volt miniszterelnöki megbízott is, miután a kormány nem elégedetlen volt a gyöngyöspatai szegregációs perben jogerősen megítélt 100 millió forintos kártérítéssel, rá hárult a feladat, hogy a hasonló helyzeteket megelőzze. Miután Orbán megüzente, hogy "a kábítószer-kereskedőknek kampó", a politikai vasakarattal összhangban a bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes Horváth László oldalán mondta el, hogy
2025-ben a rendőrség legfontosabb tevékenységének tekinti a kábítószeresek elleni küzdelmet.
A Készenléti Rendőrség keretein belül megalakítottak egy 210 fős egységet, amely nyomozókból és akciószolgálatot végző rendőrökből áll. Emellett a megyei rendőr-főkapitányságokon is külön akciócsoportokat hoztak létre a hatékonyabb működés érdekében.
Megindult a drogellenes Delta akcióprogram, visszatért a diszkórazziák kora. "A rendőrség zéró toleranciát hirdetett a kábítószer-kereskedőkkel szemben, de a fogyasztók ellen is minden esetben eljár" - állt a rendőrség közleményében, miután több mint 914 ember ellenőrzése után 17 embert előállítottak egy debreceni klubban: közülük 14 személyt birtoklás gyanúja miatt. Egy 15 éves szentesi fiúnál azért tartottak házkutatást, mert "felmerült a gyanú", hogy füvezett.
Felpörögött a kommunikációs hadjárat is: a kormánysajtó a rendőrség hajtóvadászatáról diadalmas cikkekben ad hírt, a fideszes celeb, Curtis prevenciós turnéra indult, a közpénzen dezinformáló Drogkutató Intézet és az MCC közös konferenciát tartott, ahol olyan gondolatok hangzottak el, miszerint az olyan filmek elején, mint A Wall Street farkasa jelezni kéne, hogy a drogozást népszerűsítik, a kannabiszlevél ábrázolását pedig a horogkeresztéhez hasonló tilalom alá kéne venni.
Az új drogtörvényt április 1-jén terjesztették elő, ám a jogalkotók komolyan gondolták a dolgot, és nem csupán áprilisi tréfa volt.