A Népszava híradása szerint a 2,2 milliárd forintos költségvetésből 1,4 milliárdot az adósságok rendezésére fordítanak.


A Magyarországi Romák Országos Önkormányzata kedden tartotta meg az idei év első közgyűlését, ahol a képviselők jóváhagyták a 2025-ös költségvetési tervet. A Népszava beszámolója szerint az MROÖ idén körülbelül 2,2 milliárd forintos kerettel gazdálkodhat, ám ennek jelentős része, mintegy 1,4 milliárd forint - pontosan 1 milliárd 374 millió 100 ezer forint - az adósságok rendezésére fog elmenni.

A lap már többször foglalkozott azzal a problémával, hogy az állami támogatások elvonása következtében az előző ciklusban, amikor a testület vezetése nem éppen baráti viszonyban állt a Fidesszel, gyakorlatilag megbénult az országos önkormányzat működése. Ennek következményeként hosszú időre be kellett zárni a szervezet Dohány utcai székházát is. Lakatos Oszkár, az akkori általános elnökhelyettes, kijelentette, hogy a Belügyminisztérium olyan pénzeket próbál behajtani tőlük, amelyek már a Farkas Flórián által irányított, kudarcba fulladt programokhoz kapcsolódnak, és amelyeket az országos önkormányzat nagyrészt már visszafizetett.

A bíróság végül a tárca álláspontját erősítette meg. Lakatos Oszkár határozottan úgy vélte, hogy politikai motívumok állnak a háttérben, amelyek célja az ORÖ működésének megbénítása. E törekvés végül megvalósult: 2023 augusztusában Lakatos Oszkár bejelentette az országos önkormányzat teljes ellehetetlenülését és anyagi csődhelyzetét.

A tavaly nyári választások során a roma testületben a Fideszhez szorosan kapcsolódó Cigány Közösségek Szövetsége kiemelkedő győzelmet aratott, ami úgy tűnik, az anyagi nehézségek hirtelen eltűnéséhez vezetett. Aba-Horváth István, a közgyűlés elnöke a Népszavának nyilatkozva megerősítette, hogy kétségtelenül létezik együttműködés a Fidesz és a CiKöSz között, ami a mindennapi életben is jól megfigyelhető. A jelenlegi helyzetet "bele lehet magyarázni" politikai támogatottságnak, de szerinte a valóság az, hogy az előző ciklusban a pénzügyi források megvonásához az elszámolások figyelmen kívül hagyása és a szakmai hiányosságok vezettek.

Related posts