Orbán egy újabb lehetőséget kap az EU-csúcson, hogy valamilyen eredményt érjen el féléves diplomáciai taktikázásával.


Tavaly decemberben igazi feszültséggel teli és meglepő eseményekkel tarkított EU-csúcs zajlott. Orbán Viktor az első napon váratlanul kávézásra küldték, hogy a többi uniós vezető szabadon szavazhasson Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalásának elindításáról. Ezt követően, a következő napon a magyar miniszterelnök határozottan megvétózta az uniós költségvetés kiegészítését, így újabb fordulatot hozva a tárgyalásokba.

Mivel a 27 uniós állam- és kormányfőnek nem kell vitás ügyekben döntést hoznia, a csütörtök délelőtt induló EU-csúcs várhatóan már az estébe kanyarodva befejeződik. A csúcstalálkozó új házigazdája António Costa, az Európai Tanács frissen kinevezett elnöke, míg a díszvendég szerepét Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tölti be.

A háború kirobbanása óta az EU-csúcsok napirendi pontjain mindig ott van Ukrajna kérdése. Donald Trump novemberi győzelme óta azonban a szuperhatalom támogatása egyre bizonytalanabbá vált, amiért az Európai Unió szerepe hirtelen felértékelődött. Ezt a megváltozott geopolitikai helyzetet Costa is észlelte, és már az első munkanapján Kijevbe utazott, ahol megígérte Zelenszkijnek, hogy felgyorsítja az ország csatlakozási folyamatát. Zelenszkij nemcsak a találkozóra kapott meghívót, hanem a mostani EU-csúcsra is.

Costa hangsúlyozza, hogy elengedhetetlen, hogy a politikai vezetők egységes frontot mutassanak, jelezve ezzel az ukránok felé, hogy továbbra is számíthatnak az Európai Unió támogatására. A vezetők többsége is egyetért azzal, hogy amennyiben béketárgyalásokra kerül sor, Ukrajna a lehető legkedvezőbb pozícióból kezdhesse meg azokat. Éppen ezért fontosnak tartják, hogy világosan kifejezésre juttassák: Ukrajna részvétele nélkül nincs béke, és a döntések nem születhetnek meg a nélkül, hogy az ukrán érdekeket figyelembe vennék.

A közös fellépés szempontjából a legnagyobb fenyegetést kétségkívül Orbán Viktor jelenti. A magyar miniszterelnök a legutóbbi héten újabb békemisszióba kezdett, amelynek keretében egy zavaros partizánakciót szervezett, célja pedig egy karácsonyi tűzszünet elérése. Hívták Vlagyimir Putyin orosz elnököt, azonban az ukránok szerint Zelenszkij felé nem tett lépéseket. Az ukrán elnök később világossá tette, hogy nem kíván Orbán közvetítésével élni, mire a magyar miniszterelnök provokációnak minősítette ezt, és választ követelt tőle a javaslatára.

Felmerül a kérdés, hogy Orbán valóban a média figyelmének keltése érdekében indította-e el ezt az akciót, vagy van benne egy cseppnyi komolyság is a karácsonyi tűzszünet ötlete mögött. Ha az utóbbi álláspont a helyes, akkor lehetősége nyílik arra, hogy az EU-csúcson személyesen ismertesse elképzeléseit Zelenszkijjel.

Ha nem ragadja meg a lehetőséget, csupán a trolldiplomáciájának köszönhetően fognak emlékezni erre a félévre.

Related posts