Orbán karácsonyi üzenete: Magyar Péterhez viszonyítva Gyurcsány olyan, mint Adenauer.


A miniszterelnök az ünnepi interjújában nyíltan a Capitoliumot szétdúló amerikai zavargók mellé állt, mivel azt mondta, a 2020-as amerikai választást nyilvánvalóan elcsalták, hogy kiüssék Trumpot. Elmondta azt is, hogy a magyar EU-s elnökség Nicolas Sarkozy tanácsa miatt lett olyan, amilyen. Az ukrajnai háború pedig szerinte 2025-ben vagy békekötéssel vagy az egyik fél megsemmisülésével, de véget ér.

Karácsonyi interjút készített a Magyar Nemzet című kormányzati lap Orbán Viktor miniszterelnökkel. Az interjú során elsőként a magdeburgi merényletről esett szó, amely kapcsán a miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a további támadások megelőzése a migránsokat befogadó országok felelőssége. Hozzátette, hogy azokban az államokban, ahol nem engedtek be migránsokat, egyértelmű következtetések vonhatóak le: "ott ezután sem szabad beengedni őket, ennyi."

A miniszterelnök úgy véli, hogy a 2015 óta folytatott, iszlamofóbként is jellemzett bevándorlási politikája helyességét egy újabb tragikus esemény igazolja: Németországban egy gázolásos merényletet hajtott végre egy közel 20 éve ott élő, szaúdi származású férfi. Érdekes, hogy a legfrissebb információk szerint ő iszlámellenes nézeteket vall, és a szélsőjobbos AfD pártot támogatja.

A következő kérdésre, miszerint tapasztalt-e már nehezebb évet az ideinél, Orbán úgy válaszolt, hogy szakmájában nem létezik könnyű év, ugyanakkor elismerte, hogy ilyen peches időszakra még nem volt példa.

A világ nyugati részén sajnos számos olyan vezető tevékenykedik, akik életidegen és veszélyes ideológiákra alapozva irányítják országukat, miközben képtelenek megvédeni népüket a valós kihívásoktól. Orbán Viktor is ebbe a sorba állt, amikor 2021 elején, a Capitoliumot szétdúló amerikai zavargók mellé helyezkedett, kijelentve, hogy...

a 2020-as választás után, "amit nyilvánvalóan elcsaltak, hogy megfosszák Donald Trumpot az elnökségtől,"

Angela Merkel távozása egy év leforgása alatt bekövetkezett, miközben Franciaország politikai rendszere is egyre inkább megmutatta bonyolultságának sötétebb oldalát. E nehézségekre, amelyeket Orbán is kiemelt, ráadásul rátett egy lapáttal az ukrajnai háború kitörése.

"Ritkán láttak még ilyen kedvezőtlen állapotot a csillagok az égen. Az elmúlt négy év a legnagyobb megpróbáltatás volt számomra, mióta a rendszerváltás szele elragadott a politikai színtérre."

- mondta. Ebből a pontból indult az interjú Donald Trump visszatéréséről. Orbán Viktor a megválasztott amerikai elnökről elmondta, hogy az elmúlt négy év során nem alakult ki kettős adóztatást elkerülő egyezmény a két ország között. Ennek következtében Amerika, amely korábban a második legnagyobb befektető volt Magyarországon, hirtelen a negyedik helyre csúszott vissza. Azonban most várakozással tekintünk a jövőbe, hiszen újra létrejöhet ez az egyezmény, ami erőteljes amerikai tőkebefektetéseket hozhat Magyarországra. A magyar emberek pedig jelentős előnyöket fognak élvezni egy igazságos vízumrendszer révén is.

"Ezen felül a világ fokozatosan biztonságosabbá válik, és közelebb kerülünk a békéhez; talán el is érjük azt. A világban elterjedt számos ideológiai tévhit pedig egy metszőollóval visszavágásra kerül."

Hogy mit várhat Magyarország, a magyar gazdaság Trump visszatértétől, arról bővebben is írtunk, például ebben és ebben a cikkben, inkább ezeket ajánljuk tájékozódásra és esélylatolgatásra.

Orbán Viktor az Európai Parlamentben bejegyzett Patrióták képviselőcsoport megalakulásával kapcsolatban kifejtette, hogy először az európai politikai tájat kívánják átalakítani, majd ezt követően céljuk az, hogy az európai parlamenti többségen keresztül átvegyék az Európai Bizottság vezetését is. Véleménye szerint mindez néhány éven belül megvalósulhat.

A magyar uniós elnökséggel kapcsolatban Orbán arról beszélt, hogy az elnökség közeledtével kikérte "régi barátai" tanácsát, akik közül a legmeggyőzőbb Nicolas Sarkozy volt francia elnök volt. Ő azt mondta neki, a magyaroknak el kell dönteniük, hogy bürokratikus vagy politikai elnökséget akarnak. "Ha azt akarjátok, hogy meglapogassák a vállatokat az európai szalonokban, akkor ti is mondjátok, hogy 58 jogalkotási dosszié van nyitva, mindegyikben teszünk egy lépést előre. Vagy adjatok politikai elnökséget Európának, hiszen égető kérdések vannak az asztalon, akarjátok azokat megoldani. De - figyelmeztetett Sarkozy - ha ezt választod, mindenki támadni fog, mert ezek konfliktusos, vitatott, tehát megosztó ügyek."

Orbán tehát figyelembe vette Sarkozy tanácsát, és most a következő eredményekkel dicsekedett:

"Ki emlékszik arra, milyen uniós elnökségek előzték meg a mi időszakunkat? Valószínűleg senki sem."

Orbán sorolja: ők békemissziót indítottak (ez rendkívül látványosan sikertelen volt - a szerk.), sikerült kibővíteniük a schengeni térséget, előrevitték a balkáni integrációt, egyetértést hoztak létre az agrárminiszterek között, és megegyeztek az európai gazdaság megmentésének forgatókönyvében is, a versenyképességről szóló budapesti nyilatkozat elfogadásával. Orbán szerint a magyar elnökségre sokáig emlékeznek majd.

A magyar gazdaság ramaty helyzetéről a miniszterelnök azt mondta, minden évben szeretne előre lépni, de "van olyan év, amikor az is siker, ha életben maradunk, az is jó, ha nem csúszunk vissza." Szerinte a háborús évek ilyenek, de Magyarország a háború három évét kibekkelte.

Orbán Viktor kifejtette, hogy "most, amikor a háború végéhez közeledünk, újra nekivághatunk a fejlődésnek." E szavakkal arra utal, hogy Magyarország már elvégezte a szükséges előkészületeket, és készen áll a startvonalhoz való felállásra, tudva, hogy mikor érkezik el a megfelelő pillanat. A miniszterelnök megjegyezte, hogy jövőre a háborús politikát felváltja a békeévek irányvonal, ami újra gazdasági fellendülést hozhat az ország számára. Amikor a kérdés arra irányult, hogy mi történik, ha 2025-ben továbbra is tart a konfliktus Ukrajnában, Orbán válasza az volt:

A háború 2025-re elérkezik a végéhez. Két lehetséges kimenetele van: vagy béketárgyalások révén sikerül rendezni a helyzetet, vagy az egyik érintett fél teljesen megsemmisül.

Az interjú vége felé rákanyarodtak a Fideszt a legutóbbi felmérések szerint népszerűségben már verő Tisza Pártra és Magyar Péterre. A feltörekvő párt Fidesz számára kellemetlen számait a kérdező nem hozta szóba, a válaszoló pedig nem mondta ki Magyar Péter nevét.

Orbán véleménye szerint a miniszterelnök feladata, hogy az emberek és az ország érdekeivel foglalkozzon, nem pedig az ellenzéki politikai játszmákkal.

"Annyit elmondhatok, hogy a jelenlegi helyzethez viszonyítva Gyurcsány olyan volt, mint Adenauer."

Orbán véleménye szerint a verseny előnyös, különösen akkor, ha a résztvevők ésszerű érvekkel állnak elő. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy ha az agresszív és hangos viták dominálnak, amit az új ellenzéki stratégia hozott a színre, az már nem kedvező. Kérdéses, hogy ezzel Menczer Tamás legutóbbi megnyilvánulására utalt-e.

A miniszterelnök legutóbbi nyilatkozatában, ahogyan azt korábban is tette, megismételte, hogy ellenfele, a név nélküli Magyar Péter, Brüsszel szövetségese, és hogy Brüsszel a konfliktusok eszközét választotta. A Fidesz azonban készen áll arra, hogy megküzdjön ezzel a kihívással is. Orbán most ismét elővette a régi érvet, miszerint Brüsszel minden döntése téves, és ha az általuk kijelölt irányvonalat követtük volna, már régen csődöt mondtunk volna. De mi bölcsebbek voltunk, vagyunk és a jövőben is azok maradunk.

A végső kérdésre, hogy mit üzen a magyaroknak 2024 karácsonyára, Orbán azt mondta, hogy merjenek bizakodni, mert nehéz elhinni, de "a következő év jó lesz, sőt fantasztikus lesz. Hiszem, ha látom, mondják a magyarok. Hát azt kívánom, hogy lássák meg."

Related posts