Oroszország ukrajnai konfliktusa - az Index hétfői híreinek áttekintése.
Megszólaltak a vészharangok Ukrajna területén, jelezve, hogy Oroszország hatalmas offenzívát tervezhet.
A délkelet-ukrajnai Zaporizzsja városa környékén az ukrán erők új erődítményeket építenek, mivel aggodalmaik vannak azzal kapcsolatban, hogy Oroszország itt készülhet egy újabb támadásra. Ezt a hírt a The Economist helyszíni riportja tette közzé.
A lap szerint az ukrán parancsnokok úgy vélik, hogy Oroszország még nem áll készen a nagyszabású támadás megindítására. Az orosz csapatok jelenleg 30 kilométerre vannak a várostól, de nem zárják ki, hogy megpróbálhatják elfoglalni azt.
Az ukrán hírszerzés állítása szerint az orosz fél számára egy ilyen támadás indokolt lehet, hiszen Zaporizzsja az ukrán területek egyik kulcsfontosságú nehézipari központja, amely létfontosságú szerepet játszik Ukrajna működő államként való megmaradásában. Ebből adódóan a régió stratégiai jelentősége nem vitatható.
A lap szerint az új erődítések több gyűrűben épülnek a város körül. "A munkálatokat gondosan végzik - aknamezők, műszaki akadályok, betonból és vasból készült szerkezetek -, ellentétben a szomszédos Donyecki terület kaotikusabb képével, ahol még mindig heves harcok folynak" - írták.
Ugyanakkor az ukrán hadvezetésben akadnak olyan parancsnokok is, akik egyáltalán nem hisznek abban, hogy Oroszország valójában offenzívát indítana ezen a fronton. Olekszij Hilcsenko ezredes, aki a helyszínen teljesít szolgálatot, kifejtette, hogy az orosz erők jelenleg más területeken vannak lekötve. Szerinte az orosz hadvezetés két hadosztályt (20-30 ezer katonát) tervezett a zaporizzsjai támadáshoz, ám ennek a létszámnak a felét már a kurszki régióba irányították az elmúlt hetek során.
A The Economist legutóbbi cikkében arra hívta fel a figyelmet, hogy Ukrajna frontvonala egyre súlyosabb kihívásokkal néz szembe, függetlenül az állítólagos offenzívától. A legnagyobb gondot az emberhiány jelenti, amit a mozgósítási kampány kudarcai tovább súlyosbítanak: a tervezett létszámnak csupán a kétharmadát sikerült behívni. Ráadásul a frissen érkező újoncok sem a legideálisabbak, hiszen a többségük 45 év feletti, és sokan közülük egészségügyi problémákkal küzdenek.