Az Európai Unió rekordsebességgel szerzi be az orosz gázt.


Az Európai Unió tagállamai 2025 első két hetében rendkívüli mértékben növelték az orosz gázfelhasználásukat, még akkor is, amikor Ukrajna január elsejétől felfüggesztette a területén áthaladó gázszállításokat. A tagállamokat komoly nyomás alá helyezték, hogy tengeri cseppfolyósított földgázt (LNG) vásároljanak, amelyet tartályhajók szállítanak az orosz kikötőkből Európa felé. Az unióban egyre növekvő aggodalmat kelt az orosz gáz jelenléte, és a helyzet megoldásaként az Egyesült Államokból való beszerzés tűnik a legígéretesebb megoldásnak.

Európa 2025-ben példátlan ütemben vásárol orosz gázt, dollármilliárdokat költve, amelyeket a Kreml az ukrajnai háború finanszírozására fordíthat. Történik mindez annak ellenére, hogy január 1-én lejárt az a tranzitmegállapodás, amely lehetővé tette Oroszország számára, hogy az Ukrajnán átvezető vezetékeken keresztül gázt juttasson az Európai Unió országaiba. Kijev kijelentette, nem tárgyal a megállapodás meghosszabbításáról, így nagyobb nyomás nehezedett az országokra, hogy az orosz kikötőkből tartályhajókkal szállított tengeri cseppfolyósított földgázt vásárolják.

Több ország, köztük Szlovákia és Magyarország, az ukrajnai útvonaltól függő energiaellátás miatt sürgette a megállapodás meghosszabbítását, és arra figyelmeztetett, hogy annak megszűnése esetén drágább cseppfolyósított földgázért kellene fizetniük. Robert Fico szlovák miniszterelnök még azt is kilátásba helyezte, hogy leállítja az Ukrajnába irányuló áramszállítást, és csökkenti a menekülteknek nyújtott támogatást, ha Kijev nem hátrál, és nem engedélyezi a tranzit folytatását.

A szállítás leállítása nem csillapította Európa éhségét az orosz gáz iránt. A Kpler árutőzsdei hírszerző vállalat által összegyűjtött, a Politico által elemezett adatokból világosan látható, hogy...

Charles Costerousse, a Kpler vezető LNG-elemzője szerint ezt több tényező együttállása okozza. "December második fele óta hideg időszak van, miközben a szélenergia-termelés nem volt a legmagasabb szinten" - fogalmazott a szakember. "Tehát van étvágy arra, hogy ezek a mennyiségek továbbra is beáramoljanak" - tette hozzá az elemző.

Kiemelte, hogy az Európába érkező mennyiségek többségét hosszú távú szerződések biztosítják. "Tehát nem arról van szó, hogy az EU további szállítmányokat vásárolna, hanem ezek a szerződéses mennyiségek érkeznek be" - mondta a szakember. Hangsúlyozta, hogy az Európába érkező orosz cseppfolyósított földgáz 95-96 százaléka a Jamal üzemből származik, amely egy hatalmas létesítmény a fagyos Észak-Szibériában.

Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság szóvivője kijelentette, hogy azon kísérletek, amelyek Oroszország szén-, olaj- és gázimportból való részesedésének kiszorítására történtek, már "megtörték Oroszország hatalmát Európa energiarendszerén". "A jelentős eredmények ellenére azonban az orosz energia - különösen a gáz - továbbra is jelen van az EU-ban, és 2024-ben nőtt az Oroszországból származó gázimport, beleértve az LNG-importot is. Ez komoly aggodalmakra ad okot" - ismerte el az uniós szóvivő, megjegyezve, hogy a bizottság egy "útiterv" elkészítését tervezi az orosz energiaimport leállítására, ami február végén várható.

Tíz uniós tagállam külön-külön felhívta a figyelmet arra, hogy a blokk szankciókat alkalmazjon az orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) ellen. A kiszivárgott javaslat szerint "Oroszország háborús erőfeszítéseinek fenntartásához elengedhetetlenek az energiabevételek." A dokumentum hangsúlyozza, hogy "további lépéseket kell tennünk, és foglalkoznunk kell az orosz LNG-import növekedésével. Célunk, hogy minél előbb leállítsuk az orosz gáz és LNG behozatalát."

Az Európai Unióra nyomás nehezedik, hogy több üzemanyagot vásároljon az Egyesült Államoktól, ráadásul Donald Trump hivatalba lépő elnök is kijelentette, hogy növelni akarja a gázexportot. Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke már támogatta azt az ötletet, hogy több amerikai üzemanyagot vásároljanak az orosz alternatíva felszámolására. "Miért nem cseréljük le amerikai LNG-re, ami olcsóbb számunkra, és csökkenti az energiaárankat?" - tette fel a kérdést az uniós vezető novemberben. "Ez olyasmi, ahol vitába bocsátkozhatunk, és a kereskedelmi deficitünket is érinti" - vélekedett Ursula von der Leyen.

Az ukrajnai háború eseményeit szombaton is folyamatosan nyomon követjük ebben a cikkben, friss információkkal és részletekkel szolgálva.

Related posts