Pintér tette zsebébe a legnagyobb kiadást, hiszen ő repült a legdrágábban, míg Lantos 640 ezer forintért pihent egy éjszakát Bakuban. Most napvilágot láttak a kormánytagok utazási költségei.

A minisztériumok a 444 által benyújtott adatigénylésre válaszolva felfedték, hogy a tárcavezetők mennyit költöttek utazásokra és szállásokra. Azonban fontos megjegyezni, hogy nem minden tárca szolgáltatott hasznos információkat.
Pintér Sándor utazik a leggyakrabban magángéppel a kormány tagjai közül, a belügyminiszter 2022 májusa óta 22-szer volt külföldön, ebből hétszer utazott magángéppel - ez a 444 közérdekű adatigényléséből derült ki. Pintér Prágába, Luxembourgba és Brüsszelbe kétszer, Budvába pedig egyszer repült így, összesen az adófizetőknek 34,2 millió forintba kerültek ezek az utak.
A belügyminiszter több mint egy tucat alkalommal utazott hivatalos ügyben, amelyből hétszer kormányzati repülőgépen tette meg az utat, míg egyszer kereskedelmi járatot választott. A fennmaradó útjain valószínűleg autóval közlekedett. Külföldön mindössze hétszer szállt meg, és két alkalommal a saját tárcája állta a szállás költségeit: egyszer Luxemburgban 380 euróért, másodszor Brüsszelben 400 euróért (ez körülbelül 152 és 160 ezer forintnak felel meg). A sajtójelentések szerint ezek a foglalások a tavalyi évre vonatkoznak, és túllépik a belügyminisztérium által meghatározott kereteket, miszerint a miniszter szállására maximum 220 eurót lehetne költeni éjszakánként. Ezen kívül, Pintér kísérete után a minisztérium összesen 1080 eurós szállásköltséget fedezett, ám nem tisztázott, hogy hány főre vonatkozik ez az összeg.
Bóka János, az EU-ügyekért felelős miniszter, 450 eurós (180 ezer forint) kerettel gazdálkodhat, ami Pintérnél kisebb keretnek számít. Azonban a tárcát 2023 augusztusa óta irányító miniszter szállásdíja jóval meghaladta ezt az összeget. Tavaly szeptemberben Strasbourgba utazott az Európai Parlament plenáris ülésére, ahol két éjszakára 702 ezer forintért béreltek neki szállást. Az őt kísérő ötfős delegáció szállásának költsége pedig 2,16 millió forintra rúgott. Ugyanitt, egy másik alkalommal három éjszakát töltött el 996 ezer forintért, míg a hat fős delegációja szállásdíja 4 millió forintot tett ki. Novemberben Brüsszelben, az Általános Ügyek Tanácsa ülésén szintén három éjszakát töltött el, ennek költsége 909 ezer forint volt, míg a nyolcfős kísérőcsoport szállására 2,1 millió forintot költöttek.
A 444 szerint most Strasbourgban 250 ezer forintért, Brüsszelben pedig 328 ezer forintért lehetne szobát bérelni egy központi helyen fekvő ötcsillagos szállodában. Bóka magángépet csak egyszer, tavaly decemberben használt, ekkor 9,7 millióért repült, összes többi utazása együtt 17,7 millió forintot tett ki.
Tuzson Bence igazságügyi miniszter rendkívül kedvező áron szállt meg Luxembourgban, tavaly júniusban mindössze 49 ezer forintért biztosították számára a szállást, míg kollégája tíz nappal később már 150 ezer forintot költött el egyetlen éjszakára. Az igazságügyi tárcavezető 2023 augusztusa óta összesen 16 alkalommal utazott külföldre, ebből 12 alkalommal kellett szállást foglalni, mindez pedig összesen kicsivel több mint 1 millió forintba került. A minisztérium által meghatározott költségkeret egy éjszakára 400 euró, míg Tuzson napidíja 1460 euró.
Sokat utazott külföldre Gulyás Gergely is, aki 26 külföldi hivatalos út mellett 8-szor a határon túli magyarlakta területekre is ellátogatott. A miniszter elszállásolása összesen 4,2 millió forintba, kísérőié pedig 7,6 millió forintba került. Magánrepülővel egyszer utazott, akkor Berlint és Bécset is útba ejtette, az útiköltség 1,8 millió forint volt.
A legdrágább utazása egy dubaji kitérőt követően Ausztráliába vezetett. 2023 őszén Novák Katalinnal és Balogh Zoltánnal közösen fedezték fel az országot. Mivel a szállás költségeit nem kellett fedeznie, az utazás összesen 6,7 millió forintot emésztett fel. Emlékezetes, hogy Gulyás 2022 októberében Berlinben három éjszakát töltött el, amelyekért éjszakánként 251 ezer forintot kellett kifizetnie. A hírek szerint most már 191 ezer forintért is foglalhatunk ötcsillagos szobát, ami kedvezőbb lehetőségeket kínál.
Lantos Csaba energiaügyi miniszter ötször lépte túl a számára meghatározott 400 eurós szálláskeretet, ezt "külön indoklás alapján" engedélyezheti a közigazgatási államtitkár. A legdrágább útja Bakuba, az ENSZ klímakonferenciájára vezetett, ahol neki és két kísérőjének is fejenként 640 ezer forintba került egy éjszaka.
Nagy István agrárminiszter nemrégiben Afrikában tett látogatása során közel azonos összeget költött szállásra, mint korábban. Tavaly márciusban Nairobi, Kampala és N'Djamena városait kereste fel, ahol a három éjszakás tartózkodás összköltsége 1,5 millió forintot tett ki. A két fős delegációja után pedig 1,9 millió forintot kellett kifizetnie. Brüsszelben összesen három alkalommal tartózkodott, ahol az első éjszakájáért 70, a másodikért pedig 75 ezer forintot fizetett. 2023 novemberében azonban jelentősen drágább, 240 ezer forintos szálláshelyen töltötte az éjszakát.
A cikk megjelenéséig a lap nem jutott hozzá Orbán Viktor utazására vonatkozó információkhoz. A külügyminisztérium és a honvédelmi tárca érdemben nem reagált a kérdéses adatigénylésre, míg Rogán Antal külföldi utazásokról nem számolt be. Ezzel szemben Nagy Márton utazásairól már korábban részletesen írtunk, és kiderült, hogy az NGM vezetője hivatalba lépése óta magángépekre több mint 60 millió forintot költött el.