Feszültségtől terhes a légkör Belgrádban, ahol ismételten összecsapások robbantak ki a rendőrség és a demonstrálók között.


A szombati véres összecsapásokat követően a balkáni ország lakói ismételten az utcákra vonultak, a fővároson kívül számos nagyvárosban is demonstrációkat tartottak. A megmozdulások eredményeként a rendőrség ismét legalább nyolc tüntetőt őrizetbe vett. Eközben a szerb belügyminiszter és az igazságügyi miniszter a tiltakozások szervezőit hamis információk terjesztésével vádolták meg.

Vasárnap folytatódtak a kormányellenes megmozdulások Szerbiában, ahol az egyetemisták a zemuni mezőgazdasági kar előtt gyülekeztek, miután két társukat letartóztatta a rendőrség. Marinika Tepics, a Szabadság és Igazság Pártjának alelnöke közölte, hogy minden állampolgár számára jogi segítséget nyújtanak, aki részt vett a tüntetéseken - írta a horvát Index.

A rezsim diákokra vadászik az utcákon, és letartóztatja őket az alkotmányos rend megdöntésének vádjával, mintha a legrosszabb terroristák lennének. Határozottan elítéljük Alekszandar Vucsics intézkedéseit

- mondta a képviselő.

Nemcsak Belgrádban, hanem Nisben és Újvidéken is az őrizetbe vett hallgatók támogatására szólítottak fel. Nisben este nyolc órakot tartottak demonstrációt a bíróság épülete előtt, Újvidéken pedig az egyetem előtt gyülekeztek.

Az Igazságügyi Minisztérium ezzel szemben közleményben jelentette, hogy a diáktüntetések résztvevőinek állítása valótlan és alaptalan, valamint szerintük pánikot kelt a lakosság körében. Kiemelték, hogy a rendőrség és az ügyészség törvényesen járt el, ezért a megmozdulások a hatóságok munkáját akadályozzák.

Az állampolgárokat arra kérték, hogy ne engedjenek a hamis információk csábításának, és figyelmeztették a rendezvények szervezőit, hogy vállaljanak felelősséget a téves adatok terjesztéséért, amelyek a közrend biztonságát fenyegethetik.

A demonstrálók este nyolc óra után ismét barikádokat emeltek különböző településeken, miközben Belgrádban újra lángra kapott a tiltakozás az Igazságügyi Minisztérium épülete előtt. A rendőrség több utcát lezárt, és összecsapások robbantak ki a résztvevők és a hatóságok között.

A tiltakozás alatt újabb egyetemistákat vettek őrizetbe, miközben azok igyekeztek Belgrád főbb csomópontjait lezárni, de több vidéki nagyvárosban is zavargások zajlottak. Csak vasárnap nyolc embert tartóztatott le a rendőrség Szerbia alkotmányos rendje és biztonsága elleni cselekmények előkészítésének bűntette elkövetésével.

Kragujevácon este tíz órakor 24 órás blokádot hirdettek, míg Szabadkán 21 óra 30 perckor lezárták a város fő csomópontját. Ivica Dacsics, a szerb belügyminiszter megerősítette, hogy az ország különböző területein kormányellenes demonstrációk zajlanak, és ígéretet tett arra, hogy fokozott figyelemmel kísérik az eseményeket.

Súlyos összecsapások robbantak ki szombat este Belgrádban a rendőrség és a tüntetők között. A tüntetés békésen indult, de annak hivatalos befejezését követően eszkalálódott a helyzet. A rendőrség könnygázt vetett be, több tucat embert őrizetbe vett.

A demonstrálók két fő követelést fogalmaztak meg: egyrészt azt kérik, hogy a köztársasági elnök oszlassa fel a szerb parlamentet, lehetővé téve ezzel az előrehozott választások kiírását. Másrészt szeretnék, ha a belügyminisztérium intézkedne a parlament és az elnöki palota között elhelyezkedő parkban felállított sátortábor felszámolásáról. Itt már hónapok óta egyetemi hallgatók tartózkodnak, akik tiltakozásuk részeként foglalták el a területet, így Belgrád központját április 11-e óta lezárták. A hallgatók a héten bejelentették, hogy ha követeléseik nem teljesülnek, minden lehetséges eszközt be fognak vetni a polgári engedetlenség keretein belül, hogy megvédjék alapvető jogukat a szabad és törvényes demokratikus rendszerhez.

A tüntetés egészen este 9 óráig békésen zajlott, amikor is a diákok szimbolikusan levették fényvisszaverő mellényeiket, és kijelentették: "Ez már nem a mi tüntetésünk." Ezt követően eszkalálódott a helyzet, a résztvevők egy része palackokkal és kövekkel dobálta meg a rendőröket, mire a hatóságok - egyes beszámolók szerint - könnygázt vetettek be.

A tavaly novemberben Szerbiában indult diákmozgalom a tragikus események nyomán bontakozott ki, amikor az újvidéki pályaudvar előtetője összeomlott, és tizenhat ember életét követelte. A fiatalok a kormányzati korrupció és az állami infrastrukturális projektekben tapasztalható figyelmetlenség ellen emelték fel szavukat. Ennek következtében egyre növekvő tömegek vonultak utcára, hogy kifejezzék elégedetlenségüket és követeljék a felelősségrevonást.

Korábban beszámoltunk arról, hogy március 15-én Belgrádban Szerbia történetének legnagyobb kormányellenes megmozdulását tartották. A résztvevők számát körülbelül 107 ezerre becsülik, és a demonstráció erőszakos összecsapásokká fajult, ahol a könnygáz használata is szükségessé vált. Az esemény délelőttjén egy autós a tömegbe hajtott, délután pedig valaki bombával való fenyegetéssel keltett pánikot. Az este folyamán a tömeg áttörte a parlament előtti kordont, ami tovább fokozta a feszültséget.

Related posts