Rácz András: Orbán Balázs éppen saját könyvének bemutatójára tartott, miközben doktorijának tézisfüzete is készülőben volt.
A tézisfüzet elkészítése során külön érdekesség, hogy az egyik kollégám számítógépén készült el.
Orbán Balázs doktori disszertációjának tézisfüzete valószínűleg Árpási Botond Gergely kollégája számítógépén készült - derítette ki a múlt héten Rácz András, Oroszország-szakértő. Rácz úgy tűnik, nem kívánja elengedni a témát: hétfői bejegyzésében megemlítette, hogy "amikor a tézisfüzetet készítették, ő éppen egy könyvbemutatóra indult a Felvidékre".
"Nemcsak a fájl készítőjének a neve izgalmas, hanem az időpont is - állapítja meg Rácz - a magyar nyelvű tézisfüzet fájlt 2024. június 5-én, 12:02-kor hozták létre, és 15:27-kor történt az utolsó módosítás, a szöveg tehát ebben a kb. három és fél órában készült." Mindez a kutató szerint azért érdekes, mert "Orbán Balázs június ötödikén délután ötkor már Dunaszerdahelyen tartott könyvbemutatót, amin a saját, Huszárvágás című könyvét reklámozta. Emellett nyilván kampányolt is, hiszen négy nappal voltunk az európai parlamenti és önkormányzati választások előtt."
Rácz megjegyzése szerint elképzelhető, hogy Orbán irodájában gyors ütemben véglegesítette a tézisfüzetet, majd egy szirénás autóba pattant, hogy Dunaszerdahelyre száguldjon. "Csak éppen a Google Maps szerint, a napközbeni forgalom figyelembevételével, az út körülbelül 2 óra 30 percet vesz igénybe. Bár ha jó sofőr ül a volánnál és a szirénát is használják, talán egy kicsit gyorsabb lehet az utazás... de másfél órára így sem lehet számítani" - írta. Különösen figyelembe véve, hogy a Facebook-aktivitásából kiderül: Orbán Balázs már délután három óra után Dunaszerdahelyen tartózkodott.
Felmerül tehát a kérdés: ki is dolgozott a tézisfüzeten 12:02 és 15:27 között? Tudjuk, hogy a tézisfüzet Orbán Balázs beosztottja, Árpási Botond Gergely számítógépén készült. Elméletileg elképzelhető, hogy Orbán Balázs a mikrobuszban ült, miközben Szlovákia felé haladt, és egy laptopon – ráadásul nem is a sajátján, hanem Árpási Botond gépén – lázasan írta a tézisfüzetet. De valljuk be, ez a forgatókönyv nem éppen valószínű. Rácz szerint sokkal valószínűbb, hogy a tézisfüzet Árpási Botond saját irodájában készült, ahol a munka nyugodt környezetében tudott koncentrálni. Ezt alátámasztja, hogy a tézisfüzet angol verziója is szinte ugyanabban az időszakban készült, 12:04 és 15:28 között. Két, egyenként 13 oldalas dokumentumot magyar és angol nyelven három óra alatt precízen megírni nem éppen olyan feladat, amit egy mikrobuszban, folyamatosan mozgás közben lehetne elvégezni.
Rácz megígérte, hogy továbbviszi a történetet, hiszen "a tézisfüzet a cselekmény központi eleme."