Rekordmagasságokban a bankok nyeresége: az extra adóterhek nem tudták megfékezni a profittermelést.

Bár a kormány adópolitikája szigorú nyomás alá helyezte a pénzintézeteket, a bankok ennek ellenére képesek voltak tovább növelni nyereségüket – számol be a Bank360 a legfrissebb jegybanki adatokra hivatkozva. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legújabb jelentése alapján, kilenc hónap alatt a magyar bankszektor összesen 1419 milliárd forint nyereséget ért el. Ez az összeg kizárólag a hazai bankok profitját tükrözi, és konszolidált eredményként került bemutatásra. Érdemes megjegyezni, hogy a nem konszolidált adatok szerint a nyereség még ennél is magasabb, 1567 milliárd forintra rúg, de ez már tartalmazza a leányvállalatok által generált bevételeket is, így például az OTP külföldi leánybankjainak, valamint más cégcsoportba tartozó alapkezelők profitját is.
A konszolidált profit valóban lenyűgöző, hiszen közel 25 százalékkal meghaladja a 2023-as számokat, amely már önmagában is figyelemre méltó rekordot jelentett. Érdemes megjegyezni, hogy ezeket az adatokat befolyásolják olyan tételek is, mint a leányvállalatoktól érkező osztalék, amely ebben az évben 448 milliárd forintot tett ki. Ennek következtében a banki profit harmada nem a bankok saját működéséből származik. Ha azonban az osztalékokat figyelmen kívül hagyjuk, az eredmény még így is 15 százalékkal jobb a tavalyihoz képest, hiszen a bankszektor a kilencedik hónap végére 971 milliárd forintos eredménynél állt meg.
A bankok alapvető feladata a hitelezés, ám az idei év eddig nem hozott számottevő eredményeket. Míg a lakossági hitelek iránti kereslet kedvezően alakult, a vállalati hitelek terén tapasztalható stagnálás miatt a kamateredmények nem teljesítettek fényesen, sőt, kis mértékben elmaradtak a tavalyi szinttől. Ezzel szemben a díjak és jutalékok terén figyelemre méltó, több mint 46 százalékos növekedés volt tapasztalható a 2023 első három negyedévéhez képest, elérve a 746 milliárd forintot. A portál szakértője szerint ez nem meglepő, hiszen idén az átlagos infláció 17,6 százalékos volt, amit a bankok sok esetben közvetlenül áthárítottak az ügyfelekre a díjak emelésével. Továbbá, augusztustól a tranzakciós illeték másfélszeresére nőtt, amely szintén jelentős terhet rótt a vállalati ügyfélkörre, hiszen a bankok ezt a költséget is áthárították.
A vállalati hitelek összege 12 341 milliárd forint volt szeptember végén, ez csak 3,4 százalékos növekedés éves alapon, de júniushoz képest például csökkent az állomány. A vállalkozások óvatosak maradtak, a beruházások csúsznak, sok kkv pedig támogatott hitelprogramra vár. A vállalati hiteleknél a forintban számolt állomány ráadásul csalóka, hiszen a hitelek 47 százaléka devizaalapú, a forint pedig gyengült tavaly óta, az állománynövekedés egy része ennek tudható be a portál szerint.
A háztartások hitelállománya 2023 harmadik negyedévéhez képest több mint 10 százalékos növekedést mutatott, szeptember végére közel 10 800 milliárd forintra emelkedett, és októberben tovább folytatódott a tendencia. Az idei évben a lakosság körében minden hiteltípus népszerűségnek örvend, a személyi kölcsönök esetében pedig várhatóan új rekord születik a folyósított összegek terén, míg a lakáshitelek is hasonló sorsra juthatnak. Elemzők egybehangzó véleménye szerint a háztartások banki hiteleinek volumenét idén a 11 ezer milliárd forintos határ átlépése sem zárja ki.
A tavalyi év óta jelentős növekedés figyelhető meg a betétállományok terén. 2023 szeptember végén a háztartások számláin több mint 12 900 milliárd forint, míg a vállalatok 15 568 milliárd forint összeg állt rendelkezésre. A bankok saját tőkéje is dinamikusan emelkedett, több mint 18 százalékkal nőtt, és mostanra meghaladja a 8560 milliárd forintot. Az MNB adatai alapján a bankok tőkehelyzete stabil, likviditási helyzetük kiváló, tőkearányos jövedelmezőségük pedig magas szinten áll. Emellett a nem teljesítő hitelek aránya is csökkent, jelenleg már csak 2,6 százalékot tesz ki.
A pénzintézetek munkavállalóinak helyzete viszonylag stabilnak tekinthető, hiszen szeptember végére az átlagos létszám már megközelítette a 39,5 ezer főt, ami hasonló adatokat mutat az előző negyedévekhez. Ugyanakkor a bankfiókok száma folyamatos csökkenést mutat: a harmadik negyedév végére már csak 1418 fiók működött, és a digitális bankolás terjedésével ez a tendencia várhatóan továbbra is fennmarad. Az elmúlt tíz évben a bankfiókok száma körülbelül a felére csökkent, de az utóbbi években ez a csökkenés némileg lelassult - emelte ki a portál.