Rettegés uralkodik a devizapiacokon: a dollár szárnyal, míg a forint és más valuták mélyrepülésben vannak Trump bejelentése után.


Trump hétfőn vámokat vetett ki Kanadára, Mexikóra és Kínára, ami azonnali heves piaci reakciókat váltott ki, mivel a befektetők egy kereskedelmi háború veszélyét kezdték árazni. A döntés hatására a dollár jelentősen erősödött, miközben a kanadai és mexikói devizák, valamint a kínai jüan történelmi mélypontra zuhantak. A forint a dollárral szemben több mint egységnyit gyengült hajnalban. A befektetők várakozásai gyorsan megváltoztak, az amerikai jegybanki kamatcsökkentések esélye csökkent, és a gazdasági szakértők a stagfláció kockázatára figyelmeztetnek.

Donald Trump amerikai elnök hétfőn bevezetett vámjai azonnali hatást gyakoroltak a globális piacokra, erős válaszreakciókat váltva ki az érintett országokból. A döntés értelmében az Egyesült Államok 25%-os vámot vetett ki Kanada és Mexikó termékeinek importjára, míg Kínára 10%-os terhet rótt.

Trump intézkedéseinek középpontjában az illegális bevándorlás és a kábítószer-kereskedelem elleni fellépés állt. E lépések hatására Kanada és Mexikó azonnali válaszlépéseket helyezett kilátásba, míg Kína a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordult, hogy panaszt nyújtson be. A hirtelen bevezetett vámok komoly zűrzavart okoztak a piacon, és a kereskedelmi háború árnyéka egyre inkább kézzelfoghatóvá vált.

A vámintézkedések következtében a dollár jelentős erősödésen ment keresztül, míg számos nemzetközi valuta a történelmi mélypontja felé tartott. Különösen a kínai jüan árfolyama figyelemre méltó módon 7,3462-re csökkent az offshore piacon, előzőleg pedig egy újabb rekordot állított fel, amikor 7,3765-ös értékre zuhant.

A mexikói peso árfolyama 21,2882-re csökkent az amerikai dollárral szemben, ezzel elérve egy közel hároméves mélypontot. Végül a valuta 21,2583-as szinten talált magára, ami 2,7%-os visszaesést jelentett.

A kanadai dollár C$1,4755-re csökkent, ami a 2003 óta tapasztalt legalacsonyabb árfolyamot jelenti.

Az euró is jelentősen veszített értékéből, 1,0125 dollárra zuhant, ami 2022 novembere óta nem látott szint, végül pedig 1,02325 dolláron állapodott meg, 1,25%-os csökkenéssel.

Az amerikai dollár értéke 0,9210-ig emelkedett a svájci frankkal szemben, ami a májusi csúcsot jelenti. Ezt követően azonban a dollár 0,9142-re csökkent.

Eközben a forint jelentős mértékben gyengült: az éjszaka folyamán a pénteki záróértékhez viszonyítva több mint 5 egységgel csökkent, így a kurzus átlépte a 400-as határt, 393,8-ról emelkedve.

Jelenleg a forint stabilan megállja a helyét az euróval szemben, hiszen az árfolyam "csupán" 408,8 és 408,9 között ingadozik.

A piaci várakozások rendkívül gyorsan és radikálisan megváltoztak a történések következtében:

A piacok hangulata megváltozott, és az amerikai jegybanki kamatcsökkentések valószínűsége lényegesen csökkent. Jelenleg a befektetők csupán egy-két kamatvágásra számítanak 2025-ben, ami éles ellentétben áll a korábban optimistább várakozásokkal.

Az arany ára, amely hagyományosan a gazdasági bizonytalanság idején szokott emelkedni, most paradox módon csökkenésnek indult. Ennek hátterében a dollár erősödése áll, ami mérsékelte a hagyományos menekülőeszköz iránti keresletet. A spot arany ára 0,6%-kal 2784,30 dollárra esett unciánként, miután pénteken rekord szintet ért el, 2817,23 dolláron.

A szakértők véleménye szerint az amerikai gazdaság hosszú távú kockázata a stagfláció, ami a gazdasági növekedés lassulása és az infláció emelkedése együttes megjelenését jelenti. Ez a jelenség különösen aggasztó hatással lehet a globális gazdasági környezetre.

A pénzügyi világ továbbra is bizonytalanságban van, mivel az Európai Unió és más nagy gazdaságok válaszlépései még nem teljesen ismertek.

Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy ha az EU is követi Kanada és Mexikó példáját, jelentős büntetővámok kivetésével reagál, az további globális kereskedelmi feszültséget robbanthat ki. A piacok most Trump következő lépését figyelik: vajon további kereskedelmi partnerekre is kiterjeszti-e a vámokat, vagy megpróbál-e tárgyalásos megoldást találni? Egy biztos: a világgazdaság jelentős kihívások elé néz a következő hónapokban.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts