A zártkertek tulajdonosai különleges lehetőséghez juthatnak, azonban van egy fontos kikötés.

A zártkert mint fogalom mára már csak a köznyelvben és néhány tulajdoni lapon maradt fenn. Pedig jelenleg is mintegy százötvenezren élnek ilyen, meglehetősen bizonytalan jogi státuszú ingatlanban. Az elmúlt években ahhoz, hogy valaki rendezze zártkertjének jogi státuszát, sok százezer forint földvédelmi járulékot kellett fizetnie. Egy törvénymódosítás alapján lehetőség nyílik a földvédelmi eljárás alóli mentesítésre, ennek azonban feltétele, hogy az ingatlan fekvése szerinti települési önkormányzat ezt rendeletben lehetővé tegye.
A zártkert fogalmát a földtulajdon és a földhasználat továbbfejlesztéséről szóló1967. évi IV. törvény határozta meg:
A zártkert a község vagy város külterületének azon szegmense, amely nem alkalmas nagyüzemi művelésre, és különálló területként funkcionál. E terület célja, hogy lehetőséget biztosítson az állampolgároknak a saját földtulajdonuk és földhasználatuk fenntartására, mégpedig a belterületen kívül.
A törvény 1987-ben hatályon kívül került, majd 1994-ben a telekkönyvi kategóriák is átalakultak. Ekkor a korábban zártkerteknek minősített területeket a külterületi földek közé sorolták. Ennek ellenére napjainkban is találkozhatunk olyan tulajdoni lapokkal, amelyek az adott ingatlant zártkertként tüntetik fel. A legtöbb esetben azonban az egykori zártkertek már kertes mezőgazdasági területként szerepelnek a településrendezési besorolásban.
A termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény 2015 közepétől 2017 végéig lehetőséget biztosított a zártkerti ingatlanok tulajdonosainak, hogy ingyenesen és egyszerűsített eljárás keretében kivonják a földjüket a művelés alól. Ezzel a lehetőséggel számos tulajdonos élt, ám sokan maradtak, akik nem voltak tisztában az átminősítési lehetőséggel, vagy esetleg nem látták szükségét, és csak akkor kezdtek foglalkozni a kérdéssel, amikor zártkerti ingatlanjuk értékesítése került napirendre.
A 2021. évi C. törvény, amely az ingatlan-nyilvántartásra vonatkozik, június 26-ától hatályos 72/E. §-a új lehetőséget teremt a tulajdonosok számára. Ezen szakasz értelmében a zártkertként nyilvántartott ingatlanok esetében a tulajdonosok kérhetik, hogy az ingatlan művelési ága művelés alól kivett területként kerüljön bejegyzésre. A jogszabályhoz csatolt indoklás szerint a változtatás célja a földvédelmi eljárások alóli mentesítés elősegítése.
Vagyis ez a lehetőség kizárólag azon településeken fekvő zártkertek esetében áll fenn, ahol ilyen rendeletet az önkormányzat kiadott. Mindenképp érdemes tehát helyben érdeklődni.
A zártkertek átminősítése eddig is elérhető volt, azonban kizárólag abban az esetben, ha a terület minősége az átlaghoz képest jelentősen gyengébb. A tulajdonosnak ilyenkor meg kell fizetnie a földvédelmi járulékot is. Az utóbbi másfél évben ráadásul drámai mértékben, háromszorosára nőtt a földvédelmi járulék összege egy új törvénymódosítás következtében, így az átminősítés költségei jelentősen megugrottak.
A miniszteri indoklás e lépés hátterét a következőképpen fejtette ki:
A földvédelmi járulék és bírság mértéke az utóbbi tíz évben változatlan maradt, ami azt jelenti, hogy nem követte az infláció alakulását. Annak érdekében, hogy ezek az eszközök továbbra is hatékonyan támogassák a termőföld védelmét, szükségesnek tűnik a díjak emelése, figyelembe véve a jelenlegi piaci árakat és a gazdasági környezetet.
A termőföld végleges, más célú hasznosításáért az igénybevétellel érintett termőföld aranykorona értéke, valamint a törvény mellékletében szereplő táblázat szerinti szorzatának megfelelő összeget kell földvédelmi járulékként fizetni, ami minimálisan hatvanezer forint. Ám egy átlagos méretű és adottságú zártkert után a járulék akár több százezer forintra is rúghat.
Miután a tulajdoni lap első részén leolvasható a minőségi osztály és az aranykorona érték is, az érintettek könnyen kiszámolhatják a fizetendő járulék összegét.
Amennyiben a zártkertet kivonják a művelés alól, a továbbiakban zártkerti művelés alól kivett területként szerepel majd az ingatlan-nyilvántartásban. Bár ezt követően az ingatlan továbbra is külterületnek minősül, azért így sokkalta könnyebbé válhat az értékesítése.