Különleges ragadozó bukkant fel az alföldi pusztaságban | Sokszínű vidék


Valószínűleg az Északi-középhegységből, vagy az Erdélyi-szigethegységből érkeznek rövid látogatásra.

Síkvidéki tájakon szokatlan látványosságként egy uráli bagoly tűnt fel nemrég a Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi pusztáin. A különleges madár megjelenését a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósága jelentette be, ezzel izgalmat okozva a természetkedvelők körében.

Az uráli bagoly, hazánk bagolyfajainak rangsorában az uhu mögött a második legnagyobb termetű képviselője, a síkvidéki tájakon meglehetősen ritka vendég. Általában télen bukkannak fel, és mint kóborlók, csak időszakosan jelennek meg a vidéken. Legutóbb öt évvel ezelőtt a Dévaványai-Ecsegi pusztákon sikerült megfigyelni egy példányt. A közelmúltban Biharugra környékén is akadt néhány észlelésük, ami azt jelzi, hogy ezek a gyönyörű baglyok időnként rábukkannak a hazai tájakra.

A megfigyelési adatok alapján elmondható, hogy a Körös-Maros Nemzeti Parkban felbukkanó uráli baglyok valószínűleg az Északi-középhegység vagy az Erdélyi-szigethegység területeiről tesznek rövid látogatást. E felfedezés nyomán érdemes figyelemmel kísérni e lenyűgöző madarak vándorlási szokásait és viselkedését a park élővilágában.

Az uráli bagoly alapvetően hideg, mérsékelt övi madár.

Elsősorban Oroszország területén honosodik meg, ahogyan a neve is jelzi. Európai elterjedése főként a Kárpátok csodás vonulataira és az észak-balkáni hegységek területére korlátozódik. Magyarországon is fellelhető, leginkább az Északi-középhegység festői tájain találkozhatunk vele.

Első hazai költését 1962-ben jegyezték fel, 1983-tól pedig már rendszeres fészkelőként tartjuk számon.

Az uráli bagoly a macskabagoly szoros rokona, amely szintén gyakran látható hazánkban. A Körösvölgyi Állatparkban mindkét bagolyfaj találkozik, így azok számára, akik szeretnék testközelből megcsodálni e különleges madarakat, egy téli hétvége Szarvason remek lehetőséget kínál.

- kifejtették.

A közelmúltban egy igazán különleges élményben volt része hazánk kiemelkedő természetfotósának, Daróczi Csabának. Vadkamerájának lencséje előtt egy szokatlanul megjelenő fácán tűnt fel, amely egyáltalán nem illeszkedett a megszokott természetes környezetbe.

Related posts