"Sicc innen!" - így utasította el az újságírókat Schadl György, aki jelenleg házi őrizetét tölti balatoni luxusnyaralójában.

A Fővárosi Törvényszék jóváhagyásával Schadl György siófoki luxusnyaralójában tölti házi őrizetét, miközben egy külön vádirat keretében az ingatlan átalakítását is vizsgálják, amely az egykori bírósági végrehajtó ügyével kapcsolatos. Érdekesség, hogy az udvaron található az egyik Mercedes is, amelyről Schadl szeptemberben azt állította, hogy nem tudja, hol van. Ez a büntetőeljárás közel négy éve tart, és érintettje Völner Pál mellett Varga Judit és Trócsányi László is, akiket tanúként hallgatnak meg az ügyészség részéről.
A Fővárosi Törvényszék jóváhagyta Schadl György, a korrupcióval vádolt üzletember házi őrizetének helyszínváltoztatását. Ennek következtében február óta a siófoki exkluzív nyaralójában tartózkodik, ahol bűnügyi felügyelet alatt áll - értesült a 24.hu.
A balatoni ingatlannal külön vádpont foglalkozik a 22 vádlottat felsorakoztató büntetőper vádiratában. Az ügyészség szerint ugyanis a nyaraló felújítása alatt eltértek az építési engedélytől. Információik alapján Schadl György 500 ezer forinttal próbált meg megvesztegetni egy kormányhivatalnokot, amelyet utóbbi ugyan elismert, de egy másik tanú úgy emlékezett, hogy nem is történt szabálytalanság. Ennek ellenére a két érintettet felfüggesztett börtönbüntetésre és pénzbírságra ítélték, amely jogerőre emelkedett.
Az újságírók Siófokra látogattak, hogy megszólaltassák Schadl Györgyöt a vádak alapján szabálytalanul épített nyaralójának lehetséges lebontásáról. Az egykori bírósági végrehajtó azonban nem tette lehetővé a beszélgetést, és egy határozott „Sicc innen!” kiáltással elzavarja őket. Az udvarán egy Mercedes parkolt, amely szeptemberben sikeresen átment a műszaki vizsgán, de Schadl meglepő módon azt állította, hogy fogalma sincs arról, hol lehet az autó.
A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar korábbi elnöke, Schadl György, körülbelül másfél éve bűnügyi felügyelet alatt áll, ezt megelőzően pedig két évig letartóztatásban volt. Februárig a XI. kerületi villájában tartózkodott házi őrizetben. Szabó József, a Fővárosi Törvényszék sajtószóvivője elmondta, hogy a vádlottak bármikor kérvényezhetik a házi őrizetük helyszínének megváltoztatását, a bíróság pedig minden esetben mérlegeli a kérelmet. Nincs korlátozva, hogy hányszor tehetik ezt meg, és a legfrissebb információk szerint Schadl György házi őrizetének új helyszíne Siófokra került.
A büntető törvénykönyv szerint a kiszabott szabadságvesztésbe be kell számítani az előzetes fogva tartás és a bűnügyi felügyelet teljes idejét, ebben az esetben egynapi szabadságvesztésnek négy napi házi őrizetben eltöltött idő felel meg, tehát így a volt bírósági végrehajtó négynaponta lefarag egy napot későbbi büntetéséből.
Schadl György mellett Völner Pál, aki az igazságügyi tárca államtitkáraként tevékenykedett, szintén a korrupcióval vádolt ügy középpontjában állt. 2021 nyaráig legalább 83 millió forintot kapott a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnökétől, ami súlyos kérdéseket vet fel a jogi rendszer integritásával kapcsolatban. Az ügyészség vizsgálatai során kiderült, hogy Schadl György és hét társa megállapodást kötöttek, amelynek célja az volt, hogy biztosítsák maguknak az önálló bírósági végrehajtói kinevezéseket. Cserébe jelentős osztalékot ígértek a végrehajtói irodáik nyereségéből. Hat végrehajtó végül beismerte a bűncselekményt, és jogerős ítéletet kaptak. Összességében Schadl György több mint 924 millió forintot szerzett a végrehajtóktól, ami a rendszer súlyos visszaéléseire világít rá.
A volt bírósági végrehajtót és feleségét 2021. november 5-én fogták el a ferihegyi repülőtér parkolójához vezető úton. A rendőrök több millió forintot és két diplomata-útlevelet foglaltak le tőlük. Később az eljárás során hatalmas vagyont foglaltak le a házaspárnál, aminek részbeni elrejtése miatt emeltek vádat Schadl felesége ellen is.
A két fővádlott ellen korrupciós és vagyon elleni bűncselekmények, valamint pénzmosás miatt emeltek vádat. Schadl Györgyre tíz év, míg Völner Pálra nyolc év börtönt kértek beismerés esetére.
Előbbire 200, utóbbira 25 millió forint pénzbüntetés kiszabását is indítványozták, továbbá mindkettőjüknél tíz év közügyektől eltiltást, a jogi végzettséghez kötött foglalkozástól végleges hatályú eltiltást kértek, valamint vagyonelkobzást a jogtalan gazdagodásuk erejéig. A pénzbüntetést azonban a börtönben keresett pénzzel könnyen ki tudja fizetni. Ugyanakkor a bíróság Varga Judit és Trócsányi László volt igazságügyi minisztert is tanúként hallgatja meg az ügyben.