Soha nem látott fényképeken egy fiatal gímszarvasbika különleges fejdísze | Számos


A szarvas agancsának ciklikus fejlődése valóban különleges jelenség a természet világában. A gímbika évente 100-120 napot szentel annak, hogy fokozatosan felépítse impozáns, akár 14-17 kilogrammos fejdíszét. Ez a folyamatos növekedés naponta körülbelül 1-2 centimétert jelent az ágvégeken, ami lenyűgöző ütemű fejlődést mutat.

Az agancs növekedési ciklus szorosan összefonódik az állat korával. A fiatal bikaborjak, mikor elérik a 8-9 hónapos kort, január-február táján kezdenek el agancsot növeszteni. Ez a folyamat szeptember-október környékén éri el a csúcspontját, amikorra a csapok teljesen kifejlődnek, és ezt követően májusban hullanak le. Az idősebb bikák ezzel szemben, miután februárban elvesztették agancsukat, júliusra már újra felépítik azt. Ebből adódóan jól megfigyelhető, hogy a különböző korcsoportok között rendszeresen eltérő időzítések vannak az agancsok fejlődésében.

Kora reggel, amikor a nap első sugarai még csak sejteket szőttek az erdő fái között, egy szarvasrudli bukkant fel a fák között. A csoport tagjai tehenek voltak, mindegyikük mellett tavalyi borjaik lépkedtek, közöttük pedig egy fiatal bika is feltűnt, büszkén mutogatva magát. Az ágak és levelek rejtekéből figyeltem őket, a kedvező széljárásnak köszönhetően álcázva, elbújva a vad szemei és szaglása elől. A rudli tagjai nyugodtan haladtak, egymás után lépkedve, időnként megálltak, hogy a friss tavaszi hajtásokat ízlelgessék, élvezve a természet ajándékait.

Ezek a pillanatok indították el a megfigyelésem folyamatát.

A fiatal bikák első agancsukat április-május környékén hullatják el.

A fiatal bika kicsit levált a többitől és felém tartott, amikor észrevettem, hogy első fejdísze, amit csapnak nevezünk, furcsán áll. Az egyik agancsa már készen volt a hullajtásra, de a hátsó része még nem engedte el teljesen a rózsatőt, ahonnan az agancs kinő, így arcára simulva pihent meg

Ez a látvány felejthetetlen élmény volt számomra, ahogy a fiatal bika ott állt, tele energiával és életkedvvel.

Az első agancsú bikát csaposnak nevezik. A csapos agancsnak nincs ága és koszorúja sem. Előfordul néha az is, hogy a rossz tulajdonságú bika második agancsa is ágtalan. Az ilyen bikát azonban már nem csaposnak, hanem nyársasnak nevezik.

Az elmúlt évtizedben, amióta a természetfotózás szenvedélye magával ragadott, számtalan alkalommal kaptam lencsevégre gímszarvasokat – a fiatal, játékos példányoktól kezdve az erejük teljében lévő, impozáns hímekig. Ám eddig sosem volt részem abban az élményben, hogy ilyen közelről figyelhettem volna meg őket, és még soha nem sikerült ilyen különleges pillanatokat megörökítenem.

- ez egy kivételes szerencse volt a számomra, mert a fiatal bika valószínűleg rövid időn belül el is hullajtotta fejdíszét.

Fedezd fel a galériánkban a fiatal szarvasbika lenyűgöző pillanatait megörökítő fényképeket!

Az agancshullatást követően néhány nappal már meg is indul az új agancs képződősének folyamata, amely mintegy 120 nap alatt éri el teljes kifejlettségét. Ebben a periódusban a rendkívül intenzív szövetgyarapodás és az erőteljes növekedés miatt a napi 1 centiméteres növekedési sebességet is elérheti. Az agancs a nyár folyamán elcsontosodik, majd az agancsot borító bőr - barka - elhal.

Ezután veszi kezdetét a tisztítási folyamat, amely során a bikák az agancsukról lehullott barkát a fákhoz és azok ágaihoz dörzsölve próbálják eltávolítani.

A szaporodási időszak, más néven bőgési időszak alatt a bikák, fejükön a kész agancsokkal, lángoló vágyakkal telve igyekeznek minél több tehenet meghódítani. Ilyenkor gyakran előfordulnak kisebb-nagyobb összecsapások a bikák között, amelyek néha heves harcokba torkollanak. Ezekben a pillanatokban a két bika egymásnak ront, agancsukkal próbálva eltolni a riválisukat, miközben erejüket és bátorságukat fitogtatják a vetélytársukkal szemben.

Mint arról beszámoltunk, felvette a vadkamera, hogy mit tette a börzsönyi vadmacska a rókával, valamint videófelvételen megmutattuk az éjszaka aktív borzok különleges, mosolyra fakasztó pillanatait.

Related posts