Sok panelház már meghaladta a tervezett élettartamát, vajon érdemes-e aggodalomra adniuk okot az ott lakóknak?


A második világháborút követően a magyar nagyvárosokban súlyos lakáshiány lépett fel, amely sürgette a gyors és költséghatékony lakásépítési megoldásokat. Ekkor vált népszerűvé a paneltechnológia, amely igyekezett megfelelni a lakásigényeknek. Az építészeknek azonban nemcsak kreativitásukra, hanem szigorú előírások betartására is figyelniük kellett, hiszen a határidők rendkívül szorosak voltak. Az 1970-es és 1980-as években sokan úgy vélték, hogy ezek az épületek, az alkalmazott anyagok és technikák miatt, legfeljebb 70 évig állják a próbát - olvasható az nlc cikkében.

Magyarországon 1959-ben Dunaújvárosban emelték az első kísérleti panelházat, amely új korszakot nyitott az építkezésben. A hatvanas évektől egészen a nyolcvanas évekig több tízezer házgyári lakás készült el, amelyek máig jelentős részei városainknak. Bár sok panelépület már közel jár az eredeti tervezett élettartamához, a szakértők úgy vélik, hogy nincs okunk aggodalomra, hiszen megfelelő karbantartással és felújítással ezek a lakások még hosszú éveken át szolgálhatják lakóikat.

A szakértők véleménye szerint a kommunista időszak tervezői nem értékelték megfelelően a munkájuk jelentőségét. Kijelentésük alapján ezek az épületek 100 és 120 év közötti élettartammal bírhatnak. Ha a szükséges karbantartásokat és felújításokat rendszeresen elvégzik, ezek a struktúrák még évtizedekig, sőt akár 2060-ig vagy 2080-ig is megbízhatóan szolgálhatják lakóikat.

Related posts