Spiegel-vélemény: A magyar miniszterelnök számára már nincs helye az Európai Unióban A Spiegel legfrissebb véleménycikkében arra a következtetésre jut, hogy a magyar kormányfő pozíciója az Európai Unióban tarthatatlanná vált. Az uniós értékek és normák t

A német sajtó a Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépését elemzi, és különböző aspektusokat vet fel a döntés hátteréről és következményeiről.
Hogy az Orbán-kormány rárontott a Nemzetközi Büntetőbíróságra, az arról tanúskodik, hogy éleződik az erőpróba a demokráciák és a tekintélyuralmak között. Berlinnek azonban el kell döntenie, hogy melyik oldalt támogatja - fejti ki Maximilian Popp, a külpolitikai rovat helyettes vezetője.
A magyar kormány képviselői csatlakoztak Donald Trumphoz, aki már korábban szankciókat vezetett be a hágai bíróság ellen. Ez a lépés arra reagál, hogy a bíróság felelősségre kívánja vonni Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt Gázáért. Netanjahu az őt érintő vádakat antiszemita támadásnak minősítette, különösen a bíróság főügyészére célozva. Most Orbán Viktor is keményen fellép a 125 tagból álló testület ellen, kifejezve nemtetszését a bíróság tevékenységével kapcsolatban.
Kézenfekvő lenne az egészet annyival elintézni, hogy ez a döntés csupán egy újabb tévedés egy olyan politikustól, aki láthatóan nem tartja fontosnak a nemzetközi normák és szerződések tiszteletben tartását. Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz való közeledése sokkal inkább megfigyelhető, mint sok uniós tagállam esetében, és a bejelentést úgy tűnik, hogy egyfajta ajándékként tálalta izraeli vendégének, akit éppen Budapesten fogad. Mindezt függetlenül attól, hogy létezik egy letartóztatási parancs. Azonban a helyzet ennél sokkal összetettebb.