Lehetséges, hogy Magyar Péter és a Telex között van valamilyen együttműködés?


Valamiért hosszú órákon át hallgatott a Telex arról a kínos telefonbeszélgetésről, amelyben Magyar Péter megfenyegethette az MNB egyik hölgy alkalmazottját. A pártelnök reakcióját követően a lap viszont mindössze négy perc alatt megírta az ügyet, de már az ellenzéki politikus narratívájában. Megkérdeztük a portál főszerkesztőjét, hogyan lehetséges ez.

A Telex szerdai napon különösen aktívan próbálta támogatni Magyar Pétert, miután nyilvánosságra került, hogy a Tisza Párt elnöke telefonon megfenyegetett egy munkatársat a Magyar Nemzeti Banknál. Az MNB már a délelőtti órákban kiadott egy hivatalos közleményt az ügyről, amit a sajtó jelentős része azonnal feldolgozott, így a Magyar Péter számára kínos helyzet gyorsan teret nyert a médiában. Az Index például 12.20 perckor már közzétette az első cikkét a témában, míg a Telex várakozással teli időtöltést választott, és csak Magyar Péter válaszának megérkezése után tette közzé tudósítását az esetről.

A Tisza Párt elnöke végül 14 óra 22 perckor közzétett egy Facebook-bejegyzést, amelyben utalt arra, hogy "a Magyar Nemzeti Banknál is megkezdődött a vergődés". Ezenfelül Magyar Péter elismerte, hogy kedden délután valóban felkereste az MNB ügyintézőjét, és kifejtette, hogy "a legtöbb felesleges és álságos kérdésre" egy bohócjelet fog rajzolni.

Ezt követően a Telex, miután a pártelnök válasza megérkezett, mindössze négy perccel később, pontosan 14 óra 26 perckor, nyilvánosságra hozott egy több mint 2500 karakteres cikket. A cikkben már hivatkoztak Magyar Péter bejegyzésére, amelyet linkeltek is. Ráadásul az írás címe is utalt a pártelnök szavaira.

A cikkben a következő információkat találhatjuk: "Valószínű, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Magyar Péterre tett utalást legutóbbi közleményében, ezért kérdéseket juttattunk el a Tisza Párt sajtóosztályának. Cikkünk megjelenését követően nem sokkal Magyar Péter reagált Facebook-oldalán az MNB nyilatkozatára. Posztjában kifejtette, hogy egy abszurd, politikai indíttatású eljárás keretében kapott kérdéseket attól a Nemzeti Banktól, amelynek vezetői „legalább 650 milliárd forint közpénz eltulajdonításában” vettek részt."

Magyar Péter social bejegyzése és a Telexen megjelent cikk között mindössze négy perc telt el, és nyilvánosan nem található a cikknek olyan előzménye, amelyben Magyar Péter reakciója nem szerepel, ezért kérdéseket küldtünk a portál főszerkesztőjének, hogy tisztázni tudjuk, mi is történhetett pontosan.

Német Tamás az Indexnek írt válaszában kifejtette, hogy kérdéseket küldtek az MNB-közlemény megérkezése után a Tisza Pártnak, majd hagytak egy kis időt a válaszadásra. Állítása szerint cikkük végül még Magyar Péter reakciója nélkül élesedett, és azt már utólag frissítették az anyagba és annak címébe, amit jeleztek is a cikkben. A főszerkesztő azt írta: "cikkünk 14:26-kor jelent meg. Magyar Péter Facebook-bejegyzéséről onnan értesültek az ügyeletes munkatársaink, hogy a Tisza Párt kiküldte emailben közleményként 14:34-kor, azaz már cikkünk megjelenése után. Ezután frissítettük a cikkünket és a cikk címét a reakcióval. Ekkor még nem figyeltünk fel arra, hogy maga a Facebook-bejegyzés már néhány perccel cikkünk élesedése előtt megjelent, cikkünkben ezért pontatlanul fogalmaztunk az időrenddel kapcsolatban. Azóta ezt pontosítottuk, amit a cikk végén jeleztünk is."

Német Tamás válasza azért figyelemre méltó, mert a Telex felületén a publikálási idő mellett általában az is látszik, ha egy anyagot frissítenek, sőt, a lap munkatársai legtöbbször külön jelzik is ezt. Erre példa a szóban forgó cikk jelenlegi verziója is, amit frissítettek azzal a disclaimerrel, amit lapunk megkeresését követően tettek közzé. Egy általunk korábban készített képernyőfotón viszont nem látszik, hogy a cikket bármikor frissítették volna, már a 14:26-kor megjelent vélhetően első verzió is tartalmazta Magyar Péter reakcióját. Ezért is nehezen értelmezhető Német Tamás főszerkesztő válasza, miszerint kollégái egy 14:34-kor kapott e-mail hatására frissítették bele az anyagba a Tisza Párt elnökének válaszát.

Mindez azért is érdekes, mert a kormánypárti sajtó már korábban is azzal vádolt egyes portálokat, hogy összejátszanak Magyar Péterrel, akinek sikerült megfélemlítenie őket. Itt az Indexen is írtunk már róla, hogy Tisza Párt elnöke rendszeres látogatója bizonyos lapok - köztük a Telex - kommentszekciójának a Facebookon, ahol erősen szokta kritizálni a neki nem tetsző tartalmakat.

Ráadásul korábban arra is volt példa, hogy Magyar felszólította a követőit, ne támogassák anyagilag a "függetlennek gondolt médiát", hanem inkább a Tisza Pártnak utaljanak. Erről még a Magyar Újságírók Országos Szövetsége elnöke is megszólalt, aki szerint inkább a sajtóorgánumok támogatására kellene biztatni a "jelenlegi magyar viszonyok között" az olvasókat.

Szerettük volna tisztázni, hogyan is áll a dolog Magyar Péter és a Telex között, ezért rákérdeztünk a portál főszerkesztőjénél. Német Tamás válaszában hangsúlyozta, hogy a cikkek témáit és tartalmát nem konzultálják politikai pártokkal vagy politikai személyekkel. Magyar Péter agresszív kommentelési stílusáról elmondta, hogy az elmúlt évek során hasonló tapasztalatokat szereztek különböző politikai irányzatoktól, de ez a jelenség nem befolyásolja a szerkesztőség munkáját.

A Tisza Párt elnökének fenyegető megnyilvánulásaira vonatkozó kérdésünkre reagálva a Telex főszerkesztője kiemelte: "Az természetesen teljesen elfogadhatatlan, ha politikai szereplők próbálják meghatározni, miről is szóljon egy újság."

A Telex ominózus anyagába egyébként egy másik érdekes baki is belekerült. A cikkben ugyanis Magyar Péter egy korábbi Facebook-bejegyzése alapján azt írták, hogy a Tisza Párt elnöke beperelte lapunkat, miután februárban közzétettük bennfentes kereskedési ügye konkrét részleteit. A korábbi fenyegetés ellenére azonban érdekes módon valamiért máig nem indított helyreigazítási keresetet lapunk ellen Magyar Péter, amiről a Telexet is tájékoztattuk volna, amennyiben rákérdeznek nálunk az igazságra. Német Tamás megkeresésünkre adott válaszában "figyelmetlenségnek" nevezte a történteket, amire aztán fel is hívták a figyelmet a cikk frissített verziójában.

Magyar Péter számára kiemelkedően lényeges lehet, hogy a támogatóinak által követett sajtóorgánumok hogyan reflektálnak a bennfentes kereskedelemmel kapcsolatos ügyére, amelybe belekerült. Korábban a Tisza Párt elnöke határozottan tagadta, hogy anyagi haszonszerzés céljából visszaélt volna olyan belső információkkal, amelyekhez a Mészáros Lőrinc által birtokolt Magyar Bankholding Zrt. felügyelőbizottsági tagjaként jutott hozzá.

Az Indexhez eljutottak azok a konkrét kérdések, amelyek nyomán Magyar Péter felhívta az MNB ügyintéző hölgyét. Ezen információk birtokában kellemetlen helyzetbe kerülhet az ellenzéki politikus, akinek muszáj lesz cáfolnia a nyilvánvaló tényeket. A Nemzeti Bank kérdéseiből ugyanis világossá válik, hogy a Tisza Párt elnöke korábban nem mondott igazat, amikor a Facebookon azt állította, hogy lapunk hamis információkat közölt róla, miszerint nem kereskedett részvényekkel az általunk említett időpontokban.

A Magyar Nemzeti Bank hivatalos eljárás keretében a pártelnöknek megküldött kérdéseiből kiderült, valósak voltak az Index információi és Magyar Péter tényleg pontosan akkor vette és adta el jelentős hasznot realizálva a részvényeit, amikor mi azt megírtuk.

Német Tamás kérte, hogy teljes egészében közöljük, és szó szerint idézzük a lapunknak küldött válaszát. A Telex főszerkesztőjének sorait alább olvashatják teljes terjedelemben is:

Egy újságíró feladatának tekinti, hogy feltárja és bemutassa az érintett felek álláspontját, valamint azok reakcióit. Ennek érdekében mi is kérdéseket küldtünk az MNB-közlemény megérkezése után, majd lehetőséget biztosítottunk a válaszadásra. Cikkünk végül, a Magyar Péter reakciójának hiányában is megjelent, így felmerül a kérdés, hogy az valóban megjelent volna-e a reakció nélkül – ez azonban nem értelmezhető, hiszen a cikket már azután frissítettük, hogy megkaptuk a válaszokat, és ezt a frissítést jeleztük is a cikk szövegében. Érdekesség, hogy egy gyors keresés alapján cikkünk még így is megelőzte versenytársaink, a független magyar sajtó többi lapjának írásait.

A cikkeink témáit és tartalmát sosem egyeztettük pártokkal vagy politikai szereplőkkel, és ez most sincs másképp. A Telex szerkesztősége számára elengedhetetlen, hogy megőrizzük függetlenségünket, bármilyen nyomás is érkezik. Az, hogy a Telex megszületett, már önmagában is bizonyítja, hogy nem hajlunk meg a politikai befolyás előtt; ha szükséges, akár a nulláról is újraépítjük a lapot, ahol kizárólag a mi értékrendünk és szakmai elveink érvényesülnek. Kifejezetten szórakoztató, hogy az új Index munkatársa kérdéseket intéz hozzánk, hiszen éppen a politikai nyomás miatt hagytuk ott azt a környezetet, amelyben ők most működnek. Az elmúlt évek során számos kritikát kaptunk különböző politikai irányzatok képviselőitől – legyenek azok fideszesek, DK-sok, jobbikosok vagy mások –, ám ezek a megjegyzések sosem befolyásolták a munkánkat. Számunkra elfogadhatatlan, hogy politikai szereplők beleszóljanak abba, miről írjon egy újság; nálunk továbbra is kizárólag a belső döntések és értékek határozzák meg a tartalmat.

Ami az utolsó két kérdését illeti: cikkünk 14:26-kor jelent meg. Magyar Péter Facebook-bejegyzéséről onnan értesültek az ügyeletes munkatársaink, hogy a Tisza Párt kiküldte emailben közleményként 14:34-kor, azaz már cikkünk megjelenése után. Ezután frissítettük a cikkünket és a cikk címét a reakcióval. Ekkor még nem figyeltünk fel arra, hogy maga a Facebook-bejegyzés már néhány perccel cikkünk élesedése előtt megjelent, cikkünkben ezért pontatlanul fogalmaztunk az időrenddel kapcsolatban. Azóta ezt pontosítottuk, amit a cikk végén jeleztünk is. Ahogy a "beperelte a lapot" fogalmazás is figyelmetlenség volt, a linkelt cikk címében látható is a jövő idő, a pernek csak kilátásba helyezése, ezt is javítottuk, és jeleztük a javítást, köszönjük, hogy segített, és felhívta rá a figyelmünket.

Német Tamás főszerkesztő kérésére szeretnénk kifejezni, hogy az Indexre vonatkozó megjegyzéseivel nem értünk egyet. Az Indexet elhagyó telexes kollégák egy része folyamatosan törekszik arra, hogy aláássa munkánk hitelességét. Az utóbbi években, sértettségük vagy politikai indíttatásuk miatt, cikkekben, különböző közösségi platformokon és nyilvános eseményeken kritizálták egykori munkahelyüket, valamint a szerkesztőségünk tagjait. Mindeközben azonban az elmúlt öt év során az Index piacvezető pozícióját egyetlen releváns olvasottsági mutatóban sem sikerült megdönteniük.

Related posts