Az infláció mértéke öt százalék fölé emelkedett.


Február hónapban az infláció mértéke 5,3 százalékra tehető, amint azt a Portfolio által megkeresett elemzők prognózisai sugallják. A szakértők többsége arra a következtetésre jutott, hogy a magyar gazdaság már átlépett az inflációs csúcs nehézségein, azonban az áremelkedések ütemének drámai csökkenésére senki sem számít a közeljövőben.

Egy hónappal ezelőtt komoly meglepetést okozott a januári inflációs adat, amely nyilvánvalóvá tette, hogy az év elején a vártnál sokkal erősebb árnövekedés zajlott. Ez alapjaiban formálja át a 2025-ös gazdasági kilátásokat. Az 5,5%-os árindex és az 5,8%-ra emelkedő maginflációs mutató szinte minden szegmenst érintő jelentős árnyomást tükröz. A helyzet dinamikus változása miatt a Magyar Nemzeti Bank idei éves inflációs előrejelzése (3,3-4,1%, középen 3,7%) gyorsan elavulttá vált, ahogyan az elemzői előrejelzések is. Ilyen körülmények között izgatottan várjuk a holnap esedékes februári inflációs adatokat.

A Portfolio legújabb felmérése alapján februárban enyhe csökkenés várható az infláció terén, amely 5,3%-ra mérséklődhet.

A mérséklődés az elemzők szerint nem ad okot a pezsgődurrogtatásra. Arra számítunk, hogy nem fogja eloszlatni az inflációs kételyeket a holnapi adatközlés - mondja Becsey Zsolt, az Unicredit vezető elemzője. Bár az alapélelmiszereknél lassulás történhetett februárban, az ársapkák belengetése akár ellentétes hatást is kiválthatott: számos terméknél a kereskedők előrehozhatták az év hátralévő részeire tervezett átárazásokat. Emiatt a szokásosnál nehezebb megbecsülni a februári árképzést. A szolgáltatásoknál a banki tranzakciós költség áthárítások mozgathatták az indexet, de az erős év végi élelmiszerár-alakulás begyűrűzhetett akár a vendéglátási árakba is. Az üzemanyagárak lefelé húzhatták az árindexet. Az adatközlés talán legizgalmasabb része az lesz, hogy a maginfláció eléri-e vagy esetleg meghaladja a 6 százalékos szintet - véli Becsey.

Virovácz Péter véleménye szoros összhangban áll a fenti megállapítással. Az ING Bank közgazdásza úgy véli, hogy a februári inflációs adat mottója akár az is lehetne, hogy "a látszat csal". A januári drámai emelkedés után februárban a hó/hó árindex várhatóan jelentős mérséklődést mutat majd, és körülbelül 0,5 százalékra tehető. Ez az áremelkedés azonban továbbra is viszonylag magasnak számít, hiszen az inflációs hullám előtt, 2016 és 2020 között a februári havi átárazás általában csupán 0,2-0,3 százalék volt.

A magas infláció mögött több tényező is áll: a nyersanyagok drágulása, a forint gyengülése, a kormányzati adóintézkedések árfelhajtó hatása, a gyors bérnövekedés költségoldali hatásai, továbbá az inflációs várakozások felerősödése. Éppen ezért nem meglepő, hogy az elemzők jelenleg inkább azt hangsúlyozzák, hogy az inflációs trend magasabb szinten alakul, mint ahogyan azt korábban prognosztizálták. Februárra az éves infláció további növekedésére nem számítunk, de a dezinfláció folyamata jóval magasabb alapértékről kezdődik, mint amit néhány hónappal ezelőtt előre jeleztek - mondja Balog-Béki Márta, az MBH Bank szakértője.

A piaci szakértők többsége úgy gondolja, hogy az idei inflációs csúcsot már láttuk, a januári 5,5%-nál már csak kisebb havi számokkal jön elő a KSH 2025-ben. A pesszimistábbak viszont úgy gondolják, hogy az idén 6% körüli árindexet is láthatunk. A kilátások romlását mutatja, hogy egyetlen hónap alatt jelentősen emelkedett az év végére várt pénzromlási ütem, 3,9%-ról 4,6%-ra.

Az idei piaci trendek alakulását számos kockázati faktor befolyásolja, ami növeli a bizonytalanságot. Balog-Béki hangsúlyozza, hogy a közelmúltban a kormány költségvetési lazítás mellett döntött, amely elősegítheti a fogyasztás növekedését. Ennek következtében a vállalatok árazási ereje – a kereslet erősödése miatt – továbbra is jelentős maradhat. Ugyanakkor az utóbbi hetekben a forint jelentős erősödésen ment keresztül, ami hozzájárulhat az infláció mérséklődéséhez. Továbbá érdemes észben tartani, hogy a közeljövőben a fegyvernyugvás lehetősége is nő az orosz-ukrán konfliktusban, bár ennek részletei még nem tisztázottak. A béke megvalósulása esetén a gázárak jelentős csökkenése is valószínűvé válhat. Érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt hónapokban tapasztalt gázáremelkedéshez jelentősen hozzájárultak a spekuláción alapuló piaci mozgások is, erről bővebben itt írtunk.

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő szakértője három fő pontban világítja meg az inflációs pálya körüli kockázatokat:

Related posts