Tállai András kijelentette, hogy legalább 15 évre elkerülné a nyugdíjrendszer módosítását, ugyanakkor a szakszervezetek aggodalmuknak adtak hangot, mivel véleményük szerint már most is sokan szenvednek a megélhetési nehézségektől.

Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke rámutatott, hogy azok az emberek, akik kis- vagy átlagos nyugdíjból próbálnak megélni, már most is hónapról hónapra küzdenek a mindennapi megélhetéssel.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) határozottan kifejezte felháborodását Tállai András államtitkár legutóbbi nyilatkozata kapcsán. Az államtitkár ugyanis azt hangoztatta, hogy a jelenlegi nyugdíjrendszer jól működik, ezért legalább 15 évig nem szükséges módosítani rajta.
A szakszervezet nyilatkozata alapján elengedhetetlen, hogy az átalakítási folyamatot azonnal megkezdjük.
Tállai András a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa (NYUSZET) által küldött szakmai együttműködési felkérésre adott válaszában kifejtette, hogy a Kormány véleménye szerint a nyugdíjrendszer jelenlegi működése stabil és fenntartható. Hozzátette, hogy a következő 10-15 évben nem terveznek jelentős módosításokat ezen a téren.
Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint ugyanakkor a mostani nyugdíjasok problémája a majdani idős generáció életére is tragikusan hat, mert ha a kormánynál komolyan gondolják, hogy akár másfél évtizedig sem kell hozzányúlni ehhez az igazságtalan rendszerhez, akkor a most aktív korú emberek egy éppen összeomló nyugdíjrendszerbe fognak belecsúszni.
„Azok az emberek, akik kis- vagy átlagos nyugdíjból próbálnak megélni, már most is egyre nehezebb helyzetben vannak, hónapról hónapra küzdenek a megélhetéssel. Az államtitkár szavai szerint ez a helyzet legalább még 15 évig nem fog változni.”
Az elnök a MASZSZ-hoz tartozó szakszervezetek nevében is felszólította a kormány illetékeseit - egyebek mellett Tállai Andrást - álljanak szóba a nyugdíjasok szakértőivel, figyeljenek a módosítási javaslataikra, s haladéktalanul kezdjenek hozzá a rendszer átalakításához.
Juhász László, a szakszervezet nyugdíjas tagozatának elnöke szerint igazságtalan az inflációt követő nyugdíjemelés, mert a végeredmény egyre kevesebbet ér, ezért egyáltalán nem fedezi az úgynevezett nyugdíjas kosár költségeit. Ráadásul folyamatosan nyílik az a bizonyos olló a fizetések és a nyugdíjak között.
A MASZSZ szerint nem felel meg a kormány állítása, miszerint 2010 óta duplájára emelték a nyugellátások összege, reálértéküket pedig 25 százalékkal javították.
Juhász László megjegyezte, hogy a duplájára emelés hátterében jelentős infláció áll. A 25 százalékos reálérték-növekedés csak abban az értelemben érvényes, hogy a költségvetés nyugdíjkiadásainak reálértéke ténylegesen nőtt, azonban a nyugdíjasok ellátása nem követte ezt a növekedést. A 25 százalékos "reálérték-emelkedés" csupán arra vezethető vissza, hogy 2010 óta a nyugdíjasok összetétele jelentősen átalakult: sokan, főként az idősebb, "régi" nyugdíjasok elhunytak, akiknek a nyugdíja lényegesen alacsonyabb volt, mint azoké, akik később, nyilvánvalóan magasabb juttatásokkal vonultak nyugdíjba.
Varga Mihály pénzügyminiszter a nyugdíj mellett dolgozó személyek számának növekedését egy kedvező tendenciaként említette. Azonban a szakértők véleménye szerint a 65 év feletti munkavállalók többsége inkább kényszerből vállal munkát, mintsem önkéntesen.