Telex: A dzsihád mögött egy fedősztori húzódik, állami érdekek állhatnak a bombafenyegetések mögött.

A tavaly tavasz óta zajló tömeges iskolai bombariadó-sorozat egy széleskörű, összehangolt európai akció részeként értelmezhető. A Telex szerint az iszlamista fenyegetés csupán egy álca, amely mögött más szándékok húzódnak meg.
Bár a korábbi információk szerint a magyar iskolákat fenyegető veszély elsősorban a kelet-közép-európai térséget érinti, a Telex által gyűjtött adatok arra utalnak, hogy a helyzet sokkal súlyosabb, mint azt elsőre gondoltuk. A lap nyílt forrásokból végzett részletes kutatása alapján azt állítja, hogy az elkövetők a teljes európai kontinensre összpontosítanak, a műveleteik pedig már hónapok óta intenzíven zajlanak, és egyelőre semmi jel nem mutat arra, hogy lelassulnának vagy megállnának.
Január 23-án 268 magyar iskolában bombariadó történt, ahogyan arról korábban beszámoltunk. A rendőrség tájékoztatása szerint a fenyegetéseket valószínűleg egyetlen forrásból indították, amely hasonló tartalmú e-maileket juttatott el számos oktatási intézményhez. A levélben iszlamista támadásra utaló megfogalmazások szerepeltek, a szerzők azt állították, hogy "a kalifátus oroszlánjai városaitokat célozzák", és hogy "Allah akaratából bármikor készen állnak a lecsapásra."
A Telex értesülései szerint a levelekben foglaltak mindegyike hamis, és csupán a látszat kedvéért utalnak dzsihadista tevékenységekre. "Ha tényleg dzsihadisták állnának a háttérben, a megfelelő európai biztonsági szolgálatok, együttműködve közel-keleti partnereikkel, mint például Izrael, már régóta leleplezték volna a szálakat, vagy az érintett iszlamista csoportok maguk vállalták volna a felelősséget az akciókért."
A lap értesülései szerint a bombás fenyegetések hátterében valószínűleg egy "ellenérdekelt állami szereplő" áll, még abban az esetben is, ha a végrehajtást esetleg külső, nem állami szereplőkre, például hekkerekre bízták.
A megjelent nyomok ukrán és orosz állami hátterére utalnak, azonban a lap oknyomozó újságírója az ukrán részvételt gyakorlatilag kizárja. Véleménye szerint Kijevnek nem áll érdekében, hogy szövetséges európai országok államigazgatásait terhelje. Ezen kívül az ukrán fél számára komoly veszteséget jelentene, ha kiderülne, hogy bármilyen módon kapcsolódnak ezekhez az eseményekhez.
Moszkváról azonban tudható, hogy rendszeresen alkalmazza a hibrid hadviselést Európával szemben. Az Oroszországból érkező hibrid támadások száma az elmúlt egy-két évben meredeken emelkedett - emlékeztet a Telex.
A cseh hírszerzés legfrissebb jelentése szerint Moszkva érdeke, hogy destabilizálja az Európai Uniót, megfélemlítse a lakosságot, és pánikot keltsen. E tevékenységek mögött az a stratégiai cél húzódik meg, hogy Oroszország, ha nem is úgy, mint Ukrajnával, de háborús állapotban áll Európával. Míg Ukrajna helyzete más, Oroszország számára kedvező, ha az európai biztonsági erők leterhelt állapotban működnek. A cseh hírszerzés szerint a közelmúltban Csehországban és Szlovákiában történt iskolai bombafenyegetések mögött is Moszkva keze áll.