A bizalom lángra kapott, és a diplomácia színpadán a magyar politikai tájképen most már átláthatóbbá vált minden. Az emberek érzik, hogy a szavak mögött megbúvó szándékok nem mindig tiszták, és a bizalmi tőke lángra lobbant. Magyarországon sokan úgy érzik

Bár a kormány próbálja nemzetközi szereplőként pozicionálni magát, a 15 éves politikai zűrzavar után óriási kihívás lesz helyreállítani Magyarország diplomáciai presztízsét – hangsúlyozza Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund regionális igazgatója. Milyen események formálhatják a politikai tájat 2026 áprilisáig? Mely forgatókönyvek jelenthetnek komoly veszélyt a kormányváltás szempontjából? Továbbá, milyen hatással lehet Amerika a Fidesz választási teljesítményére?
A kormányzati kommunikáció és a rendőrségi tiltás ellenére a szervezők szerint 200 ezren vonultak fel a hétvégi Budapest Büszkeség Meneten. A reakcióit már ismerjük, de hosszú távon lehetnek negatív hatással a kormányra a történtek?
Nehéz objektíven értékelni a Pride politikai hatását. Egyrészt fantasztikus volt látni kétszázezer ember ilyen fegyelmezett, méltóságteljes felvonulását egy alkotmányos alapjog és egy társadalmi kisebbség védelmében. Másrészt egyértelmű, hogy ebben a játékelméleti gyáva nyúl játszmában
A rezsim hirtelen megfordította a képzeletbeli volánt, megrémülve attól, hogy milyen következményekkel járhat autoriter fellépésének súlya.
Ha visszatekintek, a Pride betiltásával való játszadozás Orbán részéről egyértelmű politikai öngól volt, amely komoly kihívások elé állította a Fideszt. Az események egy fontos fordulópontot jelentenek a lehetséges kormányváltás felé vezető úton. A Tisza ügyesen elkerülte a neki állított csapdát, ami a lehető legjobb lépés volt a helyzet kezelésére. Az esemény mögött talán az a legfontosabb üzenet rejlik, hogy Budapesten még mindig létezik egy erős társadalmi alapja a progresszív politikának. Bár a választók valószínűleg a Tiszára fognak szavazni 2026-ban, hosszú távon nem ő lesz az otthonuk a politikai térképen. A Pride tehát nem csupán egy esemény volt, hanem egy olyan viszonyítási pontot teremtett a progresszív magyar állampolgárok és a budapesti közösség számára, amely a büszkeségüket és öntudatukat erősíti, és amelynek jelentősége jóval 2026 után is megmaradhat.
Az eseményekre mintegy válaszreakcióként elképzelhetőnek tart további jogkorlátozást a kormány részéről?
Nem zárnám ki, hogy a kormány pénzbüntetésekkel kisstílűen a demonstrálók után nyúl, ám racionálisan nem érdeke, hogy ezt a szimbolikus vereséget a kommunikációs mezőben tartsa, és további ellenállást generáljon a bírságokkal. Nehéz előre látni, hogy a rezsim stratégái milyen tanulságokat vonnak le ebből a kudarcból, és hogy nem arra a következtetésre jutnak-e, hogy legközelebb érdemes konzekvensen végigvinni a kilátásba helyezett elnyomó intézkedéseket.