Több mint hárommilliárd forintnyi értékben bukkantak fel magyar festmények, amelyek valódi művészeti kincseknek számítanak.


Százmilliók táncolnak a kalapácsén, míg a ritka kincsek új otthonra lelnek.

Még néhány hétig, 2025. február 15-ig látogatható a Kieselbach Galéria aktuális kiállítása, a Megtalált képek. Ahogyan a cím is mutatja, a tárlaton olyan képeket láthat a nagyközönség, amelyek az elmúlt húsz évben kerültek elő. Több mint száz ilyen műalkotás - köztük Aba-Novák Vilmos, Szinyei Merse Pál és Munkácsy Mihály festménye - elevenedik meg a falakon.

A kiállítás, amely egy azonos című könyvvel is gazdagítja a művészetkedvelők világát, az elmúlt húsz évben előkerült, magángyűjteményekben rejtőző, valamint a hazai és nemzetközi műkereskedelemben feltűnő festmények bemutatására fókuszál. A legértékesebb és legszemet gyönyörködtetőbb művek kiválasztásáért Molnos Péter vállalta a felelősséget, aki lenyűgöző mennyiségű, körülbelül 60 ezer reprodukciót tanulmányozott át. A közelmúltban felfedezett alkotások feltérképezésében gyűjtők, galéria tulajdonosok és piaci szakemberek nyújtottak értékes segítséget.

"Felfedeztünk egy festményt egy ágyneműtartó mélyén, a padláson, a szekrény mögött és az ágy alatt. Ez a kincsek utáni kutatás igazi gyermeki izgalmat és örömöt vált ki belőlünk. Ilyenkor nem csupán az anyagi érték számít, hanem az is, hogy egy múltbeli üzenet érkezik hozzánk, amelyet csak mi fedezhetünk fel. Rengeteg izgalmas történet akad, de talán a több tízmillió forintot érő Perlrott Csaba Vilmos festményt emelhetjük ki, amely hamis Rippl-Rónai József aláírással jelent meg egy párizsi aukción. Már akkor is biztos voltam benne, hogy ez Perlrott műve, de csak akkor nyert igazolást, amikor a festmény Magyarországra került, a restaurátor pedig eltávolította a hamis szignót, és előtűnt az igazi "Perlrott Vilmos" aláírás" - mondta Molnos Péter.

Nagybányai és szolnoki mesterművek, a Párizs utcáit megjárt, múzeumi szintű alkotások sorakoznak itt. Kubista és art deco stílusú festmények, pointilista idill, valamint a reneszánsz szellemének lenyomata minden egyes darabban – ez a tárlat igazi kincsesbánya a művészetkedvelők számára. A kiállításon több mint hárommilliárd forint értékű festményeket csodálhatunk, mindegyik darab egy-egy magyar magángyűjtemény titkos kincse, amelyet a kurátor gondos válogatása révén láthatunk viszont.

Viharos történelmünk miatt megszámlálhatatlan műalkotás tűnt el, került a határon túlra vagy semmisült meg, így a hazai festészet története tele van fehér foltokkal. Hiába a Megtalált képek, a korabeli katalógusokban látható alkotások zöme máig nem került elő. Molnos szerint a lappangó festmények felkutatása azonban átalakíthatja az egész magyar festészet történetéről alkotott képünket.

Miért éppen ezek a képek díszítik a galéria falait? Azért, mert e művek mögött olyan izgalmas történetek rejlenek, amelyek képesek még a festmények látványánál is mélyebb hatást gyakorolni a nézők (vagy olvasók?) képzeletére.

A kiállításhoz kapcsolódó kötet nemcsak a tárlaton bemutatott alkotásokat tartalmazza, hanem jóval túlmutat azon, hiszen körülbelül háromszázötven izgalmas múlttal rendelkező mű reprodukcióját foglalja magában. A festményekhez készült közel száz tanulmány különféle kérdésekre igyekszik választ adni, többek között:

Related posts