Tömeges halpusztulás történt Tata környékén | Színes tájak titkai


A tatai Öreg-tóhoz közeli Által-érben jelentős halpusztulás történt, amelynek hátterét jelenleg is vizsgálják a szakemberek. Pontyok, harcsák és amurok vergődtek a vízben, miközben a vízügyi hatóságok zsákokban gyűjtötték össze az elhullott halakat. A becslések szerint több mázsa hal pusztult el egy adott szakaszon. Az Öreg-tó egyelőre nem érintett az incidensben - adta hírül a KEMMA.

Hétfő délelőtt a helyi kirándulók észrevették, hogy az Észak-Dunántúlon található Által-ér tófarok környékén a halak szokatlanul viselkednek. A vízparton sétálva figyeltek fel arra, hogy a halak a víz felszínén vergődnek, ugrálnak, majd tömegesen elhullanak. A helyszínre érkező szakértők alaposan megvizsgálták a jelenséget, és azonnal bejelentették a másodfokú vízminőség-kárelhárítási készültséget. Ekkor megkezdődtek a vízminták laboratóriumi elemzései, hogy kiderüljön, mi állhat a különös halpusztulás hátterében.

A vízügyi szakemberek hétfőn vízmintákat vettek, de az elsődleges mérések nem mutattak kiugró értékeket. Emiatt egy akkreditált laboratórium bevonására is szükség volt, amely megkezdt a részletes elemzést. Emellett az elhullott halakból is mintát küldtek a fővárosi laborba, hogy pontosabb képet kapjanak az okokról.

A helyszínen felfedezett legnagyobb elpusztult hal egy impozáns, 15 kilogrammos harcsa volt. A szakértők részletesen átvizsgálták a partszakaszt, hogy megállapítsák, van-e valamilyen szennyeződés vagy mérgező anyag a közelben, de nem találtak ilyen nyomokat. Jelenleg úgy tűnik, hogy a tömeges elhullás hátterében természetes okok állhatnak.

Molnár András, a tatai szakaszmérnökség vezetője kifejtette, hogy a vízben található szerves anyagok lebomlása, továbbá a légnyomás csökkenése is hozzájárulhatott a halak tömeges elhullásához. Az ősszel a vízbe került levelek lebomlása során ammónia keletkezik, amely rendkívül káros hatással van a vízi ökoszisztémára. Amennyiben ez a lebomlási folyamat egy légnyomásváltozással egy időben történik, az ammónia gázok hirtelen felszabadulása a környéken élő halak számára végzetes következményekkel járhat.

Az elsődleges elemzések alapján úgy tűnik, hogy az Öreg-tó vízminősége nincs veszélyben az Által-érben bekövetkezett károk miatt. Az alacsony vízszint és a torkolati köveken áthaladó víz oxigénellátottsága hozzájárul a potenciális szennyeződések hatásának mérsékléséhez. Ennek ellenére a szakértők mintákat vettek az Öreg-tóból és a Derítő-tóból is, hogy teljes mértékben kizárják a lehetséges további kockázatokat.

Jelenleg az elhullott halak összegyűjtése és elszállítása zajlik, miközben a szakemberek a laboratóriumi vizsgálatok eredményeit várják. A következő lépések kidolgozása az érkező adatok fényében történik. A vízügyi hatóságok számára kiemelkedően fontos, hogy biztosítsák az Öreg-tó védelmét, hiszen a megfelelő intézkedések sorsdöntőek lehetnek a több száz mázsa hal életében.

Related posts