Trump kijelentette, hogy szerinte az ukránok indították el a háborút.


Az, hogy az ukránokat mint a háború iniciátorait tüntetik fel, csupán az orosz háborús narratíva szó szerinti átvételének tekinthető. Eddig még a magyar kormányzat tagjai sem mertek ilyen nyíltan fogalmazni.

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt okolta a folytatódó orosz agresszióért Ukrajna ellen. Trump megjegyezte, hogy Ukrajna vezetése "lehetővé tette egy olyan konfliktus kibontakozását, amely soha nem lett volna szabad, hogy kezdődjön" – fogalmazott a floridai rezidenciáján tett nyilatkozatában.

Zelenszkijjel kapcsolatosan kifejtette: "Személyesen kedvelem őt, mindent rendben találok vele." Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy jelenleg nem a személyes szimpátiákról van szó, hanem arról, hogy "teljesítjük a feladatunkat".

Trump válaszolt arra a felvetésre is, hogy az ukránok aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy nem képviseltették magukat a tárgyalásokon, melyeket az Egyesült Államok és Oroszország képviselői folytattak a sorsukkal kapcsolatban.

"Ma hallottam: Ó, minket nem hívtak meg" - mondta keserű mosollyal az arcán. "Hát, ti már három éve ott vagytok. A háborúnak már rég véget kellett volna vetni." Ezt követően hozzátette:

"Nem lett volna szabad belekezdenetek. Külön megállapodást köthettetek volna."

Ukrajnát közel három évvel ezelőtt Oroszország támadta meg, bármiféle jogos indok vagy figyelmeztetés nélkül. Az, hogy az ukránokat mint a háború iniciátorait tüntetik fel, csupán az orosz háborús narratíva szó szerinti átvételének tekinthető. Eddig még a magyar kormányzat tagjai sem mertek ilyen nyíltan fogalmazni.

Az európai fővárosokban sokan aggódnak amiatt, hogy Trump a gyors megállapodás érdekében túlságosan engedékeny volt Vlagyimir Putyinnal szemben. Ráadásul ezt a személyes találkozó előtt tette, ami csupán arra ösztönözheti az orosz vezetőt, hogy még merészebb és nehezen teljesíthető követelésekkel álljon elő.

Jelenleg egyetlen nyugati titkosszolgálat sem látja úgy, hogy Putyin valóban komolyan törekedne a konfliktus békés rendezésére. Az összes rendelkezésre álló jel azt mutatja, hogy a céljai változatlanok: Ukrajna teljes legyőzését kívánja elérni, miközben a nyugati világrend megingatása is a tervei között szerepel.

A közeljövőben újra napirendre kerülnek az orosz féllel folytatott tárgyalások. Az amerikai külügyminiszter kifejtette, hogy a céljuk a "partneri viszony" kiépítése. Ez valójában azt jelenti, hogy a 2014-es krími annexió óta érvényes amerikai Oroszország-stratégia – amely a kapcsolatok fokozatos leépítésére és az orosz fél ellenségként való kezelésére épült – most a múlté válhat. Európa viszont úgy tűnik, tehetetlenül figyeli az eseményeket.

Related posts