Trump felfüggeszti az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást.


A Fehér Ház hivatalosan is megerősítette, hogy az Egyesült Államok ideiglenesen felfüggeszti az Ukrajnának szánt katonai támogatást. "Az elnök egyértelművé tette, hogy a békefolyamatra kell összpontosítanunk. Fontos, hogy partnereink is elkötelezetten támogassák ezt a célt. A segélyek felfüggesztése és felülvizsgálata segít abban, hogy azok valóban hozzájáruljanak a tartós megoldáshoz" - nyilatkozta a Fehér Ház egyik tisztségviselője a CBS Newsnak.

A Bloomberg jelentése szerint a helyzet az, hogy a fegyverek Ukrajnába küldését felfüggesztik, amíg Donald Trump meg nem győződik arról, hogy Ukrajna vezetése "őszintén elkötelezett a béke iránt". A források szerint ez a döntés kiterjed arra is, hogy a már úton lévő fegyverek szállítását leállítják, valamint a lengyelországi raktárakban tárolt fegyverek átadását is felfüggesztik.

A BBC jelentése szerint tisztviselők arra utalnak, hogy ez a "szünet" csupán átmeneti állapot, amíg Trump meg nem győződik arról, hogy "Ukrajna képes-e hitelesen bizonyítani elkötelezettségét a béketárgyalások folytatása iránt" Oroszországgal.

A Trump-adminisztráció lényegében azt kívánja, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök írja alá az ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodást az Egyesült Államokkal, és "kösse meg a békét" Oroszországgal, mindezt pedig úgy, hogy nem kap megfelelő garanciákat.

Tammy Duckworth, a demokrata párti képviselő és a szenátus fegyveres erők bizottságának tagja, éles kritikával illette a Fehér Ház legújabb döntését, amelyet "Ukrajna szégyenletes elárulásának" nevezett. Kijelentette, hogy ezzel a lépéssel nemcsak Putyint és más ellenfeleinket bátorítják, hanem egyúttal aláássák a demokratikus szövetségeseinkkel fennálló kapcsolatokat is.

Hétfő délután Donald Trump a Truth Social platformján közzétett bejegyzésében "figyelmeztette" Zelenszkijt, kijelentve, hogy "Amerika nem fogja ezt sokáig elviselni". Ez a reakció Zelenszkij szavaira érkezett, aki egy sajtótájékoztatón megjegyezte, hogy az orosz-ukrán konfliktus végére vezető megállapodás "még mindig nagyon távol van".

Mindez azután történt, hogy pénteken Trump és Zelenszkij találkoztak Washingtonban, ahol elképesztő jeleneteket láthattunk, és ahol Trump azt mondta, hogy Zelenszkij "nem áll készen a békére".

Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere, nyilatkozatot tett a katonai támogatás felfüggesztésével kapcsolatos döntés kapcsán. A közleményében hangsúlyozta, hogy "jelenleg a világ politikai színpadán Trump elnök az egyedüli vezető, aki valódi eséllyel zárhatja le tartósan az ukrajnai konfliktust. Célunk, hogy az orosz felet a tárgyalóasztalhoz ültessük, és alaposan megvizsgáljuk a béke lehetőségeit."

Charles Kupchan, aki az Obama-kormányzat alatt volt az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács igazgatója, a BBC-nek azt mondta, hogy "amit itt látunk, az egy karokat kicsavaró kényszerdiplomácia", és hogy szerinte Trump "alapvetően azt mondja az ukránoknak, hogy ha amerikai fegyvereket akartok, amerikai támogatást akartok, itt az ideje, hogy tárgyalóasztalhoz üljetek Oroszországgal".

Steven Pifer, aki a Bill Clinton-adminisztráció alatt képviselte az Egyesült Államokat Ukrajnában, hangsúlyozta, hogy a segélyezés felfüggesztése "rendkívül téves döntés", mert "valamikor ennek tényleges hatása lesz a harctéri helyzetre". Kiemelte, hogy Donald Trump, ha úgy döntene, számos módon gyakorolhatna nyomást Oroszországra: "Fokozhatná az orosz gazdaságot érintő szankciókat, és a G7-országokkal együttműködve akár 300 milliárd dollárnyi orosz vagyont is befoglalhatna, amelyet Ukrajna számára elérhetővé tehetne."

"Ahhoz képest, hogy az "alku művészetéről" beszél, semmit sem tett azért, hogy növelje befolyását Putyinnal szemben" - mondta Pifer, aki szerint Trump most "a rossz félnek megy neki keményen".

Related posts