Izraelben tüntetések robbantak ki, miután fény derült a kormány Gázával kapcsolatos legújabb intézkedéseire. A lakosság széleskörűen reagált a tervek nyilvánosságra hozatalára, és a demonstrálók hangot adtak aggályaiknak.

Hétfőn a rendőrségnek komoly kihívással kellett szembenéznie, amikor több száz demonstráló gyűlt össze az izraeli parlament előtt. A tüntetők célja, hogy nyomást gyakoroljanak a kormányra, követelve, hogy folytassanak tárgyalásokat a Hamásszal a Gázában még mindig fogva tartott túszok szabadon bocsátása érdekében.
Izraelben kormányellenes demonstrációk robbantak ki, mindössze néhány órával azt követően, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök kormánya zöld utat adott a Gázai övezet teljes körű elfoglalására vonatkozó javaslatoknak.
Több száz ember gyűlt össze a Knesszet, az izraeli parlament épülete előtt, hogy kifejezze követelését a Hamásszal kötendő megállapodás érdekében, amely a Gázában még mindig fogva tartott túszok szabadon bocsátását célozza.
Az izraeli kormány zöld lámpát adott a Gázai övezet teljes körű elfoglalására és a palesztin területeken való tartózkodásra vonatkozó elképzeléseinek - értesült két izraeli hivatalos személytől. Amennyiben a tervek életbe lépnek, az Izrael ottani tevékenységeit jelentősen bővítené, és várhatóan erős nemzetközi ellenállást provokálna.
"Már nincs indokunk arra, hogy továbbra is folytassuk ezt a háborút. Amit másfél éve próbálunk elérni, az eddig nem jött össze, és most sem várható, hogy sikerülni fog" - nyilatkozta Miri Wolf, az egyik tiltakozó.
"Ők (az izraeli kormány) csak a Gázai övezetet akarják megtartani, és új települést akarnak ott létrehozni. Ott fognak maradni, katonákat fognak megölni, és a túszok fekete zsákokban fognak visszajönni. Ez fog történni" - tette hozzá.
Az új terv, amely a tisztviselők szerint arra hivatott, hogy segítse Izraelt háborús céljainak elérésében, azaz a Hamász legyőzésében és a túszok kiszabadításában, azt is előírja, hogy palesztinok százezrei költözzenek a Gázai övezet déli részére.
Ez valószínűleg kényszerű kitelepítésükhöz vezetne, ami tovább súlyosbítaná az amúgy is kritikus humanitárius helyzetet.
Amióta Izrael március közepén felfüggesztette a Hamász terrorszervezettel kötött tűzszünetet, a helyzet drámaian romlott. Azóta számos légicsapást hajtottak végre a térségben, amelyek következtében több száz ember vesztette életét. Izrael újabb területeket hódított meg, és mostanra a tengerparti enklávé területének körülbelül felét ellenőrzi.
A tűzszünet végéhez közeledve Izrael felfüggesztette a területre irányuló összes humanitárius segélyszállítmányt, beleértve az élelmiszereket, üzemanyagot és ivóvizet. Ez a lépés a közel 19 hónapja tartó háború legsúlyosabb humanitárius válságát generálta, súlyosbítva a már amúgy is kritikus helyzetet.
A háború kezdete 2023. október 7-ére tehető, amikor a Hamász fegyveresei támadást indítottak Izrael déli területei ellen. E tragikus esemény következtében körülbelül 1200 ember vesztette életét, többségük civilként.
A Hamász 251 embert ejtett túszul, és jelenleg 59-et tart fogva, akik közül 24-en feltételezhetően életben vannak.
Az izraeli offenzíva következtében eddig 52 400 palesztin, jellemzően nők és gyermekek vesztették életüket a Hamász által vezetett gázai egészségügyi minisztérium jelentése alapján. Fontos megjegyezni, hogy a minisztérium adatai nem különböztetik meg a harcosokat a civilektől.
Az izraeli hadsereg 850 katonája halt meg a háború kezdete óta.