Vác városának polgármestere kijelentette, hogy a DK tagjai átengedik a települést a Fidesz irányítása alá.


Megnyirbált költségvetés, átszavazások, a polgármester jogkörének csökkentése, kommunikációs adok-kapok jelezte a többi között, hogy valami megváltozott a váci politikában az elmúlt néhány hónapban. A tavaly júniusban az ellenzéki összefogás élén újrázó Matkovich Ilona polgármester nehéz helyzetbe került: az elvileg őt támogató képviselők közül ketten látszólag ellene fordultak, így egyre több kérdésben nincs mögötte többség. Az érintettek és a helyzetet jól ismerők segítségével próbáltunk eligazodni a helyi politika útvesztőjében, és utánajárni, miért (most) került nehéz helyzetbe a váci összefogás.

A DK éppen átjátssza a Fidesz kezére a várost

Matkovich Ilona polgármester a váci helyzetet úgy értékeli, hogy a Demokratikus Koalíció irányítása alatt Ferjancsics László és Makrai Zsolt városi önkormányzati képviselők szerepe kulcsfontosságú volt. Az átjátszás időszaka alatt olyan váratlan döntések sorozata zajlott, amelyek meglepetésként hatottak a városvezetőre és támogatóira. Ezek a változások nemcsak a város politikai táját, hanem a közösség hangulatát is jelentősen befolyásolták.

De kik is azok a két politikai figura, akik Matkovich szerint "átálltak" a Fideszhez? A helyzet bonyolultságát jól tükrözi, hogy valójában egyikük sem a Demokratikus Koalíció (DK) tagja: mindketten a Vácért Lokálpatrióta Egyesület (továbbiakban Lokálpatrióták) politikai táborában tevékenykednek. Makrait ugyan a DK jelölte a tavalyi önkormányzati választásokra, így van egyfajta kapcsolata a párttal, de Ferjancsics teljes mértékben a Lokálpatrióták saját jelöltje volt, habár nem titkolja, hogy szimpatizál a DK politikájával.

Vicsek Ferenc, a polgármester egykori kommunikációs tanácsadója és a Magyar Újságírók Országos Szövetsége alelnöke, úgy nyilatkozott, hogy a két "renitens" képviselő közül Ferjancsics a domináló figura, aki a hangadói szerepet tölti be, míg Makrai általában egyetért vele. Állítását más források is alátámasztják, így az alapkonfliktus a Matkovich és Ferjancsics közötti ellentétre vezethető vissza.

Ahhoz, hogy megértsük, miért olyan lényeges ez az ellentmondás, érdemes egy pillanatra visszautaznunk az időben. Matkovich, aki korábban szintén újságíróként tevékenykedett, 2014-ben lépett be először a váci képviselő-testületbe, méghozzá a SZAVAD Egyesület jelöltjeként. 2019-ben elnyerte a polgármesteri posztot, amikor a civilek mellett az összes ellenzéki párt is támogatta őt a szavazólapon. 2024-ben hasonló körülmények között sikerült újra győznie, így már hatodik éve irányítja a Duna partján fekvő várost. A korábbi, kényelmes többség után azonban most sokkal bonyolultabb helyzetbe került. A tavaly júniusi választáson három különböző szervezet vett részt,

Ez a három szervezet koordinált módon hét, egy és két jelöltet állított a tíz egyéni választókerületben, ezekből nyolcat meg is nyertek. A listás mandátumokkal és a polgármesterrel együtt 15 fős testületben a maradék hat helyet a Fidesz és a Mi Hazánk helyi politikusai szerezték meg 5-1 arányban. A polgármesterrel együtt így 9-6 arányú többség jött létre. Legalábbis elméletileg -- ugyanis a polgármester állítása szerint a két említett képviselő 101 alkalomból 62-szer a velük egy listán indulók ellenében, a Fidesszel és a Mi Hazánkkal azonos módon voksolt a képviselő-testületben, gyakran így alkotva többséget, melyet Matkovich "a nyolcak" megnevezéssel illet.

Matkovich kifejezi aggodalmát a városi testület működésével kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy a képviselők együttműködnek és közösen szavaznak, azonban gyakran jogszabályellenes határozatokat hoznak. Ezeket a döntéseket a jegyzővel és az önkormányzat jogi képviselőjével való egyeztetés után kénytelen vagyok megvétózni. A város érdekében végzett munkánk az állandó amatőr jogi viták és a hosszadalmas testületi ülések miatt megreked. A márciusi ülésen tapasztalt feszültség is árulkodó: a Fidesz képviselői nyíltan bírálják a polgármestert, sőt, olyan esetek is előfordultak, amikor a polgármester támogatói lettek célkeresztbe állítva. Eközben az érdemi munkavégzés üteme drasztikusan lelassult.

De miért romlott meg ennyire a viszony a polgármester és az említett képviselők között?

Related posts