"Eljött az idő a változásra, hiszen már nem maradt több, amit az életünkből adhatunk!" - diáktüntetés Szabadkán


Tovább terjed az újvidéki pályaudvar összeomlása körüli tüntetések hulláma, és a diákok meglepő szövetségesekre leltek.

Motorosok, traktoros gazdák és háborús veteránok támogatták az egyetemisták által szervezett egész napos demonstrációt Szabadkán, Szerbia északi részén. A több mint 90 000 fős lakosságú városban, ahol jelentős magyar közösség él, több felsőoktatási intézmény is található. A diákok már december óta blokád alá helyezték ezeket az egyetemeket, miután az újvidéki buszpályaudvar előcsarnokának leomlása aggasztó eseménnyé vált, és úgy vélik, hogy a valódi felelősök azóta is büntetlenül maradtak.

A városba nagyszámú tüntetőt vártak a környező vidéki kistelepülésekről, illetve Újvidékről, akiknek egy része kerékpárral vagy gyalog érkezett. Mivel korábban Belgrádban és Újvidéken is érték támadások a tüntetőket Aleksandar Vucic szimpatizánsai részéről, ezért Szabadkán komoly óvintézkedések mellett kezdődött a rendezvény. A városközpontba vezető utak többségéről a rendőrök elterelték a forgalmat, és a tüntetők által használt városközpontba vezető autóutakat a tiltakozásokkal szimpatizáló gazdák traktorokkal teljesen elállták a gépjárművek elől, délutántól pedig háborús veteránok járőröztek a tüntetések helyszínein.

Bár csupán egy veteránnal tudtunk beszélni, aki azt mondta, hogy ők nem demonstrálnak, csupán azért vannak itt, hogy "megvédjék a gyerekeket", mások viszont arról számoltak be az Euronewsnak, hogy a délszláv háborúkban megsebesült emberek számára az állam megalázóan alacsony támogatást nyújt. Emiatt sokan neheztelnek Aleksandar Vučić rendszerére.

Mivel Szabadka környéke mezőgazdaságból él, a gazdák többsége szintén saját, egyetemista gyerekei védelmében érkezett, de olyan bölcsész egyetemistával is találkoztunk, aki a szülei gazdaságából kölcsönkapott traktorral pöfögött be a városba.

"Ez az ország három évtizede folyamatosan hanyatlik" - nyilatkozta egy középkorú magyar nő, aki a vajdasági település postáján teljesít szolgálatot az Euronewsnak. "Elvették tőlünk a legszebb harminc évünket, a gyermekeink nyolcvan százaléka elhagyta az országot. Szükség van a változásra, mert már nem tudunk többet adni az életünkből."

Egy harmincas éveiben járó nő nyilatkozott az Euronewsnak, és kifejtette, hogy véleménye szerint a korrupció jelenti a legfőbb akadályt, amiért az ország nem tud előrelépni. A problémát Aleksandar Vucic személyéhez kapcsolja, aki a szemében a rendszer szimbóluma. Bár már tíz éve külföldön él, a legutóbbi tiltakozások lendülete meglepte, ezért úgy döntött, hazautazik. "Hihetetlenül inspiráló látni, milyen lelkesedéssel álltak neki az emberek! Csodálatos, ahogy városról városra haladnak, és miként vonják be a társadalom különböző csoportjait a mozgalmukba."

A szervező diákok közül azok, akik ráértek velünk beszélgetni, kifejezetten fegyelmezetten beszéltek arról, hogy azt akarják, hogy legyenek érdemi következményei az újvidéki tragédiának, és a tiltakozások miatt bebörtönzötteket engedjék szabadon - de a kormánybuktatás nem céljuk. Ezzel szemben Újvidék polgármestere, Milan Duric a kezdetektől úgy értékelte, hogy a demonstrációk valódi célja Vucic lemondása, amivel a legtöbb tüntető egyet is ért - kivéve a szervezőket. "A rendszert akarjuk újragondolni. Apolitikusok vagyunk, nincsenek politikai céljaink. Egy jobb rendszerben akarunk élni, ami nem ennyire korrupt, szóval egyszerűen jobb jövőt szeretnénk."

A nap során zajló tüntetés igazi programkavalkáddal várta az érdeklődőket: gyerekeknek szóló tevékenységek, karikatúra-kiállítás, ételosztás, koncert és még tűzijáték is színesítette a rendezvényt. A demonstráció legmeghatóbb pillanata a már hagyományosnak számító, 16 percnyi csend volt, amelyet a 16 halálos áldozat emlékére tartottak. Ez a csend különösen erőteljesen hatott, főleg a körülötte zajló, sípokat és dél-afrikai vuvuzelákat idéző hangzavart figyelembe véve. A csendet követően azonban életre kelt a főtér, és a résztvevők boldogan táncra perdültek, miközben sört kortyolgattak. Megkérdeztük egy, a szerb nemzeti színekben pompázó cowboykalapot viselő fiatal férfit, hogy véleménye szerint vajon ez a hangos és színes kavalkád elegendő-e ahhoz, hogy megingassa a Vucic-rendszert.

"El sem tudod képzelni," mondta, "én is pontosan ezen töprengtem."

Related posts