A kormány váratlan lépésre készül: újabb alkotmánymódosítást terveznek.
Alig másfél órával az igazságügyi bizottság keddi ülése előtt vált nyilvánvalóvá, hogy a kormány az Alaptörvény tizennegyedik módosítását tervezi, amely alapvetően megváltoztatná a legfőbb ügyészi pozícióra vonatkozó követelményeket. A Telex által megszerzett, állítólagos előterjesztés alapján a jövőben nem lesz elvárás az ügyészi háttér a tisztség betöltéséhez.
A kormány meglepő lépésként az Alaptörvény módosítását tűzte ki az igazságügyi bizottság keddi ülésének napirendjére, mindössze háromnegyed órával az esemény kezdete előtt értesítve a képviselőket. A hírek szerint a módosítás célja az lenne, hogy...
A jövőben a legfőbb ügyész pozíciójára ne csak ügyészi háttérrel rendelkező egyének pályázhassanak.
Az Alaptörvény jelenlegi szövege szerint "a legfőbb ügyészt az ügyészek közül a köztársasági elnök javaslatára az Országgyűlés választja kilenc évre". A kitételt törlő törvénymódosítás indoklásában a kormány azzal érvel, hogy a rendszerváltás óta a legfőbb ügyészi tisztséget betöltő három személyből ketten nem rendelkeztek ügyészi múlttal a megválasztásuk idején, valamint más európai példákat is említenek: például Hollandiában, Lengyelországban, Dániában és Svédországban sincs ilyen követelmény.
Az Alaptörvény módosításával egy időben az igazságügyi bizottság elé terjesztettek egy másik törvényjavaslatot is, mely az ügyészek jogállásának szabályozását hivatott kiegészíteni. A javaslat értelmében, amennyiben a megválasztott legfőbb ügyész nem rendelkezik ügyészségi jogviszonnyal, az eskütételt követően ez automatikusan létrejönne.
A módosítás időpontjának megválasztása különösen figyelemre méltó, hiszen jelenleg még nem zajlanak a legfőbb ügyész kiválasztásával kapcsolatos egyeztetések: Polt Péter,
A jelenlegi legfőbb ügyészt 2019-ben választották meg egy újabb kilencéves időszakra, ami azt jelenti, hogy megbízatása 2028 decemberében ér véget.
Egy másik sarkalatos jogszabályt, a választási törvényt is módosítanák a kormánypártok kezdeményezésére, amely többek között átírná a budapesti és Pest megyei választókerületek számát, továbbá olyan technikai módosításokat tartalmaz, mint a szavazólapok esetében a borítékokba való helyezés kötelezettségének megszüntetését.