A végítélet órája: sosem tapasztalt közelségben vagyunk a világunk pusztulásához.

1947 óta folyamatosan ketyeg a végítélet órája, amely az emberiség pusztulásától való távolságunkat jelzi. Legutóbb 2023 elején előre állították a nagymutatót, így az óra két éven át 90 másodperccel éjfél előtt mutatott. Most azonban újra egy másodperccel közelebb kerültünk a végső órához – számolt be róla a BBC.
A Bulletin of the Atomic Scientists (BAS) szakértői minden évben a globális események fényében határozzák meg, hogy hol helyezkedik el az óra mutatója. A mögöttes gondolat egyszerű: minél közelebb kerülünk az éjfélhez, annál inkább fenyegeti az emberiséget a végítélet. Az óra, amelyet eredetileg 1947-ben hét perccel éjfél előtt állítottak be, azóta már nyolc alkalommal került visszaállításra, míg tizenhat alkalommal előre mozdították el a mutatót.
A legmesszebb 1991-ben voltunk, ekkor éjfél előtt 17 perccel volt a nagymutató, most viszont a legközelebb vagyunk az apokalipszilishoz.
Daniel Holz, a BAS tudományos és biztonsági tanácsának elnöke hangsúlyozta, hogy az óra ismételt előre tekerése "figyelmeztetés a világ összes vezetőjének". Kiemelte, hogy a már három éve tartó ukrajnai konfliktus bármelyik pillanatban nukleáris fenyegetéssé súlyosbodhat, legyen szó egy meggondolatlan döntésről, balesetről vagy akár téves számításról. Emellett figyelmeztetett arra is, hogy a közel-keleti feszültségek is könnyen szélesebb körű háborúvá fajulhatnak. A BAS nyilatkozata világosan rávilágít arra, hogy a globális biztonság helyzete rendkívül törékeny.
Az Egyesült Államok, Kína és Oroszország közös erővel bír a civilizáció romba döntésére, de e három ország felelőssége egyúttal az is, hogy megakadályozza a világot a katasztrófa szélére jutástól, és visszaterelje azt a stabilitás útjára.
A tudósokból álló szervezet a klímaváltozás kezelésére irányuló erőfeszítéseket is kritikával illette, mivel azok hatékonyságát gyenge színvonalúnak tartja. Ezen túlmenően, úgy vélik, hogy a feltörekvő és újra felbukkanó betegségek komoly fenyegetést jelentenek a globális gazdaság, társadalom és biztonság szempontjából. Bár konkrét név említése nélkül, a bomlasztó technológiák kockázataira is felhívták a figyelmet, és feltehetően a mesterséges intelligencia is a háttérben meghúzódik. A BAS kutatói emellett a dezinformáció és az összeesküvés-elméletek terjedésére is figyelmeztettek, amelyek egyre inkább homályosítják el az igazság és a hamisság közötti határokat.