Donald Trump visszatérése felélesztette a tőzsdék őrült forgatagát is.

Az amerikai elnökválasztás minden évben jelentős hatással van a piacokra, de a 2024-es novemberi eseményt kivételes várakozás övezte. A befektetők már Trump győzelmét megelőzően elkezdték árazni a republikánus jelölt esélyeit, amelyek szeptember közepétől egyre markánsabban emelkedtek. Miután Trump novemberben megnyerte az elnökválasztást, a tőzsdéken valóságos eufóriát láthattunk, a mozgások pedig a Covid-időszak utáni bikapiac legszebb napjaira emlékeztették a befektetőket. Nem túlzás azt állítani, hogy győzelmével Trump valósággal berobbantotta a piacokat, de vajon jövőre is kitart a Trump-trade lendülete?
Az amerikai elnökválasztások rendszerint jelentős hatással vannak a pénzügyi piacokra. Azonban Trump győzelme olyan mértékű eufóriát váltott ki, amellyel a szakértők nem igazán számoltak. A befektetők ugyanakkor lázasan próbálták előre jelezni a különböző lehetséges forgatókönyveket és ennek megfelelően pozicionálni magukat, de a piaci reakciók intenzitása minden várakozást felülmúlt.
Ezzel a lépéssel elindult egy olyan piaci hullámzás, amely azóta már csak Trump-trade néven vált ismertté.
A dollár piacán már október elején megfigyelhettük a legszembetűnőbb reakciókat, hiszen a zöldhasú folyamatos erősödésnek indult. Különösen figyelemre méltó volt a dollár teljesítménye az euróval szemben: az EUR/USD árfolyama mindössze három hónap leforgása alatt több mint 7 százalékkal csökkent.
Ezt követően a kötvénypiacon is árazni kezdték a potenciális Trump-győzelmet, pontosabban annak hatásait: a 10 éves amerikai államkötvények hozama ennek megfelelően május után először lépte át a 4,5 százalékot.
Ám a legnagyobb fordulatok és meglepetések valójában nem e szektorokban zajlottak,
Hanem a tőzsdék világában.
Az amerikai vezető részvényindexek ugyanis új történelmi csúcsra emelkedtek a Trump-győzelmet követően, ki kell azonban emelni az amerikai kis- és közepes vállalatokat tömörítő Russell 2000 indexet, amely szintén új csúcsot ért el Trump megválasztása után, miután a befektetők azt kezdték el árazni, hogy Trump gazdaságpolitikája kedvezhet a kisebb amerikai cégeknek.
A különleges részvények piacán a spekulánsok gyorsan felfedezték a Trump Media részvényeit, amelyeket a választások előtt sokan Trump esetleges győzelmének árnyékaként emlegettek. Ezen kívül a Tesla is jelentős előnyhöz jutott Trump győzelmével, hiszen Elon Musk máris fontos kormányzati szerephez jutott. Az önvezető technológiák szabályozása várhatóan kiemelt figyelmet kap majd Trump elnöksége alatt, így a részvények további növekedésére lehet számítani.
A Trump-adminisztráció gazdaságpolitikai irányvonala jelentős impulzust nyújtott az amerikai nagybankoknak. Ezen kívül Trump bevándorlásellenes politikája különösen kedvező helyzetbe hozta a magánbörtön-üzemeltető vállalatokat, mint például a CoreCivic és a GEO Group, amelyek számára igazi aranybányává vált a helyzet.
Emellett az olaj- és gázipar, valamint az ipari szektor is jelentős előnyökhöz jutott Trump "America First" politikájának köszönhetően. E szektorokban is figyelemre méltó mozgások zajlottak, akárcsak a hadiipar területén, ahol olyan vállalatok, mint a Northrop Grumman és a Lockheed Martin, komoly haszonra tehetnek szert a tervezett hadiipari kiadások növeléséből.
Az egészségügyi szektorban vegyes érzelmek bontakoztak ki. Míg a biztosítók, mint például a UnitedHealth, Trump győzelmét kihasználva jelentős profitot könyvelhettek el, addig a gyógyszer- és vakcinagyártók körében inkább a bizonytalanság és a kérdések dominálnak.
Bár a republikánusok laza szabályozási politikája általában kedvező a nagy gyógyszergyártóknak, Robert F. Kennedy Jr. egészségügyi miniszterként való kinevezése komoly aggodalmakat ébreszt az iparág szereplői között.
Kennedy jól ismert a vakcinákkal kapcsolatos kritikáiról és a gyógyszeripari lobbi elleni küzdelméről. Álláspontja sok vitát generál, mivel hangsúlyozza a vakcinák potenciális kockázatait és a gyógyszeripar befolyását a közegészségügy területén.
Hiába azonban az ígéretes szektorok és részvények,
a kriptopiac az összes többi szegmenset felülmúlta.
Kezdetben sokan úgy vélték, hogy Trump győzelme pozitív hatással lehet a piacon, hiszen a leendő elnök tudatosan próbálta megnyerni az iparág támogatását kampányának során, amikor az aranykor eljövetelét ígérte. Azonban kevesen számítottak arra, hogy még ebben az évben a bitcoin árfolyama átlépi a 100 000 dolláros szintet, ezzel megvalósítva egy régóta dédelgetett álmát a kriptovaluta közösségnek.
Jövőre a befektetők előtt számos kihívás bontakozik ki, hiszen a magasabb kamatok, az újra növekvő infláció és a rendkívül feszült geopolitikai helyzet mind komoly hatással lesz a piaci környezetre. Trump számára sem lesz könnyű dolga, akárcsak a pénzügyi szakembereknek. Emellett a "Trump-faktor" figyelmen kívül hagyása sem tanácsos, hiszen az exelnök korábbi ciklusában, 2016 és 2020 között, már tapasztalhattuk, hogy egy-egy jól megfogalmazott közösségi média poszt képes volt drámaian megváltoztatni a piaci hangulatot.
TOP10 sztori
Mint minden esztendőben, a Portfolio csapata idén is gondosan összegyűjtötte az év legjelentősebb eseményeit és híreit. Ez a cikk is azok közé a tíz fontos pillanat közé tartozik, amelyek kiemelkedtek az év folyamán.
Címlapkép forrása: Michael Ciaglo/Getty Images.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ