Vlagyimir Putyin üzenetet intézett Donald Trumphoz: „Nálunk több ritkaföldfém található, bátran kezdjétek el a kitermelésüket!”

Elkezdődött a verseny Donald Trump támogatásáért. Vlagyimir Putyin esetében azonban nem éppen a szolgai alárendeltség a jellemző. Az ukrajnai invázió harmadik évfordulóján mégis olyan módon próbált felülkerekedni Volodimir Zelenszkijen, mint egy bazári árus, aki a legjobb ajánlatot igyekszik tenni.
A pálfordulás nem éppen váratlan, hiszen úgy tűnik, hogy Donald Trump egyedüli kulcsszereplőként dönthet arról, hogy milyen megoldást tud elérni Moszkvából és Kijevből. Ez pedig alapvetően befolyásolja a két ország jövőbeli határvonalait. A milliárdos ingatlanfejlesztőről köztudott, hogy a legjobban a pénzén keresztül lehet manipulálni. Trump politikai stratégiájának lényegi üzenete: "valamit valamiért". Putyin pedig hétfőn a Rosszija 1 tévéinterjújában sokat ígért, ami új lehetőségeket vetít előre.
Először rámutatott, hogy Oroszország nagyságrendekkel több ritkaföldfémmel rendelkezik, mint Ukrajna és még rengeteg kiaknázatlan régió van. Ezután hangzott el az igazi meghívó, miszerint Moszkva tárt karokkal várja az amerikai befektetőket, sőt a Kreml hajlandó egyes régiókban kizárólagos kitermelői jogokat adni az USA-ból érkezőknek. Ezeket a területeket az orosz tudósok már nagyrészt felmérték. Nem úgy, mint Ukrajnában, ahol a munka, és így a plusz költség is az amerikai vállalatokat terhelné.
Donald Trump régi mantrája, hogy az európai alumíniumexportot meg kell terhelni védővámokkal, hogy a hazai piac versenyképessége nőhessen. Március 12-től kezdődően 25%-os vámot fognak alkalmazni az alumíniumtermékekre. Nem meglepő, hogy az amerikai vállalatok igyekeznek minél több fémet felhalmozni. Az amerikai kereskedelmi minisztérium statisztikái szerint az Egyesült Államok januárban több mint 580 000 tonna alumíniumot importált, ami a legmagasabb havi mennyiség 2022 közepe óta, és körülbelül 25%-kal meghaladja az elmúlt öt év januári átlagát.
Vlagyimir Putyin ügyesen tapintott rá a lehetőségekre, amikor egy új ajánlattal állt elő a nemzetközi porondon. Az orosz elnök Washington figyelmét egy közös alumíniumbányászati projekt ötletével kívánta felkelteni, amely a krasznojarszki régióban valósulna meg. Putyin a projekt költségvetését 15 milliárd dollárra becsülte, ami nemcsak gazdasági szempontból ígéretes, hanem a két ország közötti együttműködést is erősítheti. Ráadásul Oroszország hajlandó 2 millió tonna alumíniumot exportálni az amerikai piacra, amitől a világpiaci árak stabilizálódását várja.
Putyin jónak ítélte Donald Trump amerikai elnöknek a védelmi kiadások csökkentésére tett javaslatát. Álláspontja értelmében Oroszország és az Egyesült Államok meg tudna állapodni a védelmi kiadások 50 százalékos csökkentésében és Kína is csatlakozhatna ehhez a kezdeményezéshez.
Amikor az ukrajnai helyzet rendezéséről volt szó, Vlagyimir Putyin egy kicsit simogatta amerikai kollégája egóját.
Putyin elnök megdöbbentően békülékenynek is tűnt. Azt mondta, hogy Moszkvának semmi kifogása sincs az ukrán államiság megőrzése ellen, de ezt a területet nem lenne szabad ellenséges hídfőállásként felhasználni Oroszország ellen. Meglátása szerint Volodimir Zelenszkij azzal, hogy megtiltotta magának a Moszkvával való tárgyalást, zsákutcába kergette hazáját.
Zárásként az orosz elnök megjegyezte, hogy Donald Trump javaslatával ellentétben nem feltétlenül szükséges Európa feje fölött lebonyolítani a béketárgyalásokat, hiszen akár az uniós vezetők is részt vehetnek az asztalnál. Ugyanakkor rámutatott, hogy a legtöbb EU-s politikus már annyiszor hangoztatta, hogy Moszkvával nem lehet párbeszédet folytatni, hogy ha mégis belemennének az egyeztetésekbe, az hatalmas reputációs kockázatot jelentene számukra.