Évszázadokkal ezelőtt kezdődött el a karácsonyfa díszítésének varázslatos hagyománya, amely ma már színes és ünnepélyes részévé vált az ünnepi időszaknak.


Magyarországra a karácsonyfa a német és osztrák rokoni kapcsolatokkal rendelkező arisztokrata családok révén került az 1820-as években.

A karácsonyfa jelentése az egész világon ismert. A karácsonyt el sem tudnánk képzelni szépen feldíszített karácsonyfa nélkül, és a karácsony hagyományos szimbóluma hihetetlenül kellemes hangulatot áraszt az otthonainkban.

Az év egyik legvarázslatosabb időszaka számunkra a karácsonyi ünnepkör, amely advent első vasárnapjától egészen vízkeresztig terjed. Ezen időszak alatt talán a legmeghittebb pillanatok a karácsonyhoz köthetők. Történelmünk során számtalan szokás alakult ki, amelyek a karácsony szellemét ölelik körül. Az egyik legismertebb hagyomány a fenyőfa állítása, amely a családi összetartozás és az ünnepi hangulat szimbóluma.

Talán meglepő, de a feldíszített fa kezdetben egyáltalán nem kapcsolódott a kereszténységhez. A gallyak zöld színe az élet szimbóluma volt, és a gallyak állítólag elriasztották a gonosz boszorkányokat. A díszek felrakása a fára inkább áldozati jelentőségű volt, és mágikus tulajdonságokat tulajdonítottak neki, amelyek a következő év bőséges termésének előidézéséhez kapcsolódtak.

A 1660-as években a Neckar-parti város impozáns kastélyában karácsony alkalmából egy gyertyákkal díszített fenyőfa került felállításra. Ez a leírás számunkra a fenyőállítás tradíciójának első írásos nyomát jelenti. Ez a meghitt és szívhez szóló szokás gyorsan elterjedt a német tartományok udvaraiban. Például a szorbok által is lakott szászországi Zittauban 1737-ben annyi feldíszített karácsonyfát állítottak, ahány családtagnak ajándékozni kívántak, ezzel is hangsúlyozva a közösség és a családi kötelékek fontosságát.

A Habsburg Monarchia színterén 1814-ben történt egy különleges esemény: a feldíszített fenyőfa feltűnése. E jeles alkalomnak a Berlinből Bécsbe költözött Arnstein bankárcsalád otthona adott helyet, ahol a karácsonyi ünnepek varázsa új dimenzióba lépett.

A karácsonyfa Magyarországon a német és osztrák arisztokrata családok közvetítésével vált népszerűvé az 1820-as évek elején. Az Élet és Literatúra című folyóirat 1842-es számában található írás szerint a karácsonyfa állításának szokását Brunszvik Teréz martonvásári grófnő honosította meg 1824-ben, amikor Bécsből Pestre érkezett.

A karácsonyfa eredete tehát kétségtelenül Németországban keresendő. A karácsonyfa eredete eredetileg protestánsoknak és lutheránusoknak tulajdonítható, akik a fővonalbeli kereszténységtől elszakadtak. A protestánsoktól származik a karácsonyi ajándékozás hagyománya is, amelyet a 20. században vezettek be, hogy a gyermekeket a nagyböjt betartására ösztönözzék.

Az eredeti karácsonyfák megjelenése teljesen eltér attól, ahogyan ma ünnepeljük őket. Ezeket a fákat egyszerű, de szívhez szóló módon díszítették: csupán gyertyák ragyogtak rajtuk, majd idővel papírból készült díszek, üvegcsillogások, valamint aszalt gyümölcsök és diófélékből készült díszek tették még varázslatosabbá az ünnepi hangulatot.

A karácsonyfát már a kezdetektől fogva díszítgetik, de talán a legmeghatározóbb elem a magyar hagyományokban a szaloncukor. A gyertya lángja, a színes díszek és a friss gyümölcsök mellett ez a különleges édesség a legnagyobb közelséget mutatja a szívünkhöz. A szaloncukor nem csupán egy édesség, hanem egy igazi magyar találmány, amely a 19. század végén kezdett el teret hódítani, és mára a karácsony elengedhetetlen részévé vált. A különböző ízek és csomagolások sokszínűsége igazi ünnepi hangulatot kölcsönöz a karácsonyfának, és minden falatja a szeretet és az együttlét örömét idézi.

A családok egyedi lehetőségei, kreatív ötleteik és a helyi hagyományok gazdagsága mind hozzájárult ahhoz, hogy a karácsonyfákra a legkülönfélébb díszek kerüljenek. Azonban a legnagyobb melegséget gyakran az otthon készített díszek adták, hiszen ezek személyes történeteket és emlékeket hordoznak. Most bemutatjuk azokat a varázslatos díszeket, amelyekkel a régi időkben a karácsonyfát ünnepi pompába öltöztették, és amelyek ma is nosztalgikus érzéseket ébresztenek bennünk.

Related posts