Egy forradalmian új találmány látott napvilágot, amelynek köszönhetően végre búcsút mondhatunk a zötykölődő utaknak és a bosszantó kátyúknak!


Az utóbbi években a Swansea Egyetem kutatócsoportja egy igazán figyelemreméltó és hasznos újítással állt elő az Egyesült Királyságban: létrehoztak egy olyan útfelületet, amely képes öngyógyításra, amint megreped. Ha ez a találmány sikerrel jár, és globálisan elterjed, a jövőben a "kátyú" kifejezés csupán egy múló emlék lesz, ami a múlt problémáit idézi fel.

A The Guardian beszámolója szerint az Egyesült Királyságban 2024 során hihetetlen mértékű, összesen 579 millió font (körülbelül 283 milliárd forint) került elköltésre olyan gépjárművek helyreállítására, amelyek a kátyúk következtében szenvedtek kárt. Heidi Alexander, a brit közlekedési miniszter, korábban bejelentette, hogy 2025-re 1,6 milliárd fontot kívánnak fordítani az utak felújítására és karbantartására. Ezek a megdöbbentő adatok ösztönözték a kutatókat, hogy közösen keressenek megoldást arra a súlyos problémára, amely Magyarországot is érinti.

A kátyúk általában apró felületi repedésekkel indulnak, amelyek a járművek súlya következtében alakulnak ki. Ezek a repedések nyújtanak lehetőséget a víz bejutására az útfelületbe, és a fagyás-olvadás ciklusok révén elindítják a romboló folyamatot.

A repedések kiküszöbölésével megelőzhetjük a kátyúk megjelenését a jövőben, ezáltal hozzájárulva az út tartósságának növeléséhez.

Jose Norambuena-Contreras, a Swansea Egyetem kutatója kifejtette, hogy az őszintén innovatív találmányuk révén akár 30%-kal is meghosszabbítható az utak élettartama.

A kutatók innovatív megközelítéssel álltak elő az öngyógyító bitumen létrehozásához: apró, porózus növényi spórákat kevertek össze újrahasznosított olajjal. Amikor a járművek áthaladnak az útfelületen, a forgalom súlya kompresszálja a spórákat, amelyek így képesek az olajat a repedésekbe juttatni. Az olajok hatékonyan lágyítják a bitument, lehetővé téve, hogy az szétterüljön és betömje a keletkezett repedéseket.

A King's College London tudósai és a Google Cloud kutatói egyesítették erejüket, hogy a mesterséges intelligencia egyik izgalmas ágazatát, a gépi tanulást felhasználva modellezzék a szerves molekulák mozgását a bitumenben. Céljuk az volt, hogy szimulálják az öngyógyító anyag viselkedését, és megfigyeljék, hogyan reagál az újonnan keletkezett repedésekre. A kutatás eredményei alapján a szakemberek optimisták, és úgy vélik, hogy az innovatív anyag a következő néhány évben már a brit utakon is tesztelhető formában megjelenhet.

Related posts